Oyun Haberleri

Yeni Metro Oyununun Bir VR Oyunu Olacağı İddia Ediliyor

Valorant VP Oyuneks

Metro serisini ne kadar sevdiğimi daha önce birçok kez dile getirdim. Serinin son oyunu Metro Exodus’a hayranlığımı da gerek oyunun incelemesinde gerekse Neden Çok Sevdim? serisi için yazdığım yazıda yeterince ifade ettiğimi düşünüyorum, dolayısıyla tekrar uzun uzun anlatacak değilim.

Ama bu habere başlarken, serinin sadık bir takipçisi ve iflah olmaz bir hayranı olduğumun altını çizmek ihtiyacı duyuyorum. Çünkü bu beni çok da mutlu etmeyen, hatta bir miktar hayal kırıklığı yaşamam neden olan türden bir haber.

Insider Gaming tarafından paylaşılan habere göre; sıradaki Metro oyunu bir VR oyunu olacak. Oyunun adının Metro Awakening olacağı ve birkaç gün içerisinde gösterileceği de söyleniyor (-ki bu, State of Play’de gösterileceği iddiasıyla da örtüşüyor).

Metro Exodus sonrasında serinin yeni üyesinin açık dünya çok oyunculu bir oyun olacağına dair iddialar dile getirilmekteydi. Hatta bundan 1 yıl kadar önce, bu yeni oyunun oynanabilir halde olduğu ve 2024 içerisinde çıkabileceğine dair haberler de paylaşılmıştı. Söz konusu multiplayer oyunun PC, PS5 ve Xbox Series geliştirildiği de belirtilmekteydi.

Fakat son iddialar bambaşka bir yöne işaret ediyor. Görülen o ki, bir VR Metro oyunu yapmanın iyi olabileceğini düşünmüşler. Ben aynı fikirde değilim tahmin edebileceğiniz üzere. Serinin hayranlarının önemli bir kısmı da benzer düşüncelere (benzer endişelere) sahiptir diye tahmin ediyorum.

Ne bir çevrimiçi oyunun ne de VR oyununun bu serinin ruhuna uygun düşmediği kanaatindeyim. Böyle bir tercihin seriye zarar verebileceğinden de endişe ediyorum açıkçası. Embracer’ın içinde bulunduğu olumsuz tabloyu göz önünde bulundurduğumuzda, sıradaki oyundan beklenen düzeyde gelir sağlanamamasının seriye de olumsuz yansımaları olacağını söylemek çok da yanlış olmaz herhalde (Metro serisinin dağıtımcılığını üstlenen Deep Silver, Embracer’ın bünyesinde yer alan firmalardan birisi). Hal böyleyken, neden böyle bir risk üstleniliyor, bilemiyorum. Umarım bir bildikleri vardır. Aksi halde uzunca bir süre beklememiz gerekebilir yeni bir Metro oyunu için ya da daha kötüsü, çok güzel bir seriyle vedalaşmak gibi bir riskle karşı karşıya kalabiliriz.

Sıradaki Metro oyununu VR oyunu olup olmadığını yakında gerçekleştirilecek State of Play programında göreceğiz. Neden böyle bir yola sapıldı, neden böyle bir tercihte bulundular, böyle bir hamle serinin geleceğini ne yönde etkileyecek gibi soruların cevaplarını önümüzdeki dönemde alacağız artık.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Tomb Raider I-III Remastered – İnceleme

Tomb Raider için oyun tarihinin en önemli fikri mülklerinden biri demek yanlış olmaz sanırım.
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Age of Mythology: Retold, Bu Yıl İçerisinde Çıkacak

Strateji denildiğinde ilk akla gelen serilerden birisi hiç şüphesiz Age of Empires. Bir de bu…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Prince of Persia: The Lost Crown'a Yeni İçerikler Gelecek!

Sevgili M.İhsan Tatari’nin incelediği ve oldukça beğendiği Prince of Persia: The Lost…
Daha Fazla