Oyun Haberleri

Wizards of the Coast’un Reklamında AI Kullanması Büyük Tartışma Yarattı

Valorant VP Oyuneks

Wizards of the Coast geçen gün “bu Land kartları retro çerçevelerde ne kadar da güzel duruyor” diyerek yeni kartların reklamını yaptığı görsel büyük tartışma yarattı. Wizards of the Coast’un sosyal medya kanalı kısa süre içerisinde firmayı AI kullanmakla suçlayan mesajlarla doldu taştı.

Tartışmanın sebebi Wizards of the Coast’un daha geçen ay “Magic TGC’ye katkıda bulunan sanatçılar, yazarlar ve diğer üreticiler Magic ürünlerinin son halini yaratırken AI araçlarından uzak durmalıdır” şeklinde net bir açıklama yapmış olması. Yani MTG kartlarında kullanılan görsellerde kesinlikle AI araçlarının kullanılmaması gerekiyor.

Hem bunu söyleyip hem de reklamını AI yoluyla hazırlayınca haliyle “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” olayı ortaya çıkıyor.

Söz konusu görsel şu:

WotC iddiaları kabul etmedi ve “Bu görselin tarz olarak kart çizimlerinden farklı olması nedeniyle hayranlarımızın kafa karışıklığını anlıyoruz, ama bu görsel AI tarafından değil insanlar tarafından hazırlandı” diyerek kendini savundu.

Bu savunmanın hemen ardındansa çeşitli hesaplar görselde bunun AI ürünü olduğunu gösteren hataları işaretlemeye başladılar. Gerçekten de bunlar bir insanın yapmayacağı türden mantık hataları. Bir ihtimal görseli hazırlayan “insanlar” AI kullanmış ve WotC’yi kandırmış da olabilir tabii 🙂

WotC’nin bu görseli insanların hazırladığını kanıtlaması için çizimi yapanların ismini vermesi gerektiğini söyleyenler de var.

Bu gelişmelerin üzerine ünlü illüstratörlerden Dave Rapoza, Wizards of the Coast için çalışmayı bıraktığını açıkladı.

“İşte böylece, puf, Wizards of the Coast için çalışmayı bıraktım. Buna karşı olduğunuzu söyleyip de ürünlerinizin reklamını yapmak için arsıza AI kullanamazsınız. Epostamı attım, hadi hoşçakalın. Eğer bir şeyleri savunuyorsanız bunlara yeterince dikkat ettiğinizden emin olmalısınız. Tembel olmayın. Yalan söylemeyin.”

Son zamanlarda görsel veya video reklamlarını AI’ya yaptıran firmaların sayısı artmaya başladı, bu da birbirine benzer ve çoğunlukla da dikkatli gözlerden kaçmayan tarzda hataların bol olduğu işlerin çoğalması anlamına geliyor.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Tomb Raider I-III Remastered – İnceleme

Tomb Raider için oyun tarihinin en önemli fikri mülklerinden biri demek yanlış olmaz sanırım.
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Age of Mythology: Retold, Bu Yıl İçerisinde Çıkacak

Strateji denildiğinde ilk akla gelen serilerden birisi hiç şüphesiz Age of Empires. Bir de bu…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Prince of Persia: The Lost Crown'a Yeni İçerikler Gelecek!

Sevgili M.İhsan Tatari’nin incelediği ve oldukça beğendiği Prince of Persia: The Lost…
Daha Fazla