Oyun Haberleri

Unutulmaz Oyun Müzikleri: Doom – At Doom’s Gate

Valorant VP Oyuneks

[ Unutulmaz Oyun Müzikleri köşemizde hafızalarımızdan çıkmak bilmeyen, hepimizde derin izler ve tatlı anılar bırakan oyun müziklerini birlikte hatırlıyoruz. ]

Uzun süredir kafein kullanmayı yasaklamış durumdayım kendime. Yani elbette ara ara kahve de kafeinli ürünler de tüketiyorum ama aradığım enerjiyi aslında müziklerde buluyorum.

Şaka değil, gerçekten bazı şarkıların kan dolaşımımı hızlandırdığını hissediyorum. Bunun en güzel örneklerinden biri olarak Enter the Sandman ya da Mob Rules’u gösterebilirim. Tabii farklı türlerden farklı seçenekler de var ama bugün konumuz metal üzerine…

Sonuçta elinizde pompalı tüfekle cehennem iblislerini avladığınız bir oyunda başka bir müzik türü düşünülemez.

Doom – At Doom’s Gate

Bugün konumuz, Unutulmaz Oyun Müzikleri köşemize daha önce bir kez daha konuk olan Doom. Yalnız bu sefer orijinalin peşinden gidiyoruz.

At Doom’s Gate benim zaman zaman kan akışımı hızlandırmak için dinlediğim müziklerden biri. Kulaklarınızdan tüm vücudunuza yayılan bir enerji dalgasının müsebbibi olan bu şahane müzik, aynı zamanda iblis öldürme buff’ını da açmanıza olanak sağlıyor.

At Doom’s Gate’i özel kılan pek çok detay var elbette. Örneğin orijinal Doom’un henüz ilk bölümünde bu müzik karşılıyor sizleri. Adrenalin salgılamaya başlarken, sizi bekleyen aksiyon dolu saatlerin de habercisi oluyor.

Dikkatli dinlerseniz At Doom’s Gate’in temelini Master of Puppets’dan aldığını fark edeceksiniz. Tabii bu tek örnek değil. İlk oyunda çalan şarkıların pek çoğu temellerini yakından tanıdığımız heavy metal şarkılarından alıyor. Mesela dördüncü bölüm olan Command Control’de de Pantera’nın efsane şarkısı Rise’ı duyabilirsiniz.

Yalnız bunların resmi ifadeler olmadığını, sadece bana bu şarkıları anımsattıklarını ekleyeyim.

Bu şaheserler için Robert Prince’e teşekkür etmemiz gerekiyor. Oyunun 3 episode’u için tam 23 farklı müzik besteleyen Prince, bu şarkıları bestelerken daha önce heavy metal dinlemediğini de açıklamış. Yerseniz tabii…

Yalnız yazıyı yazarken şunu fark ettim, geçmişte oynadığım oyunlar müzik zevkimde ciddi bir etki yaratmış. Çünkü zamanında SNES’te en çok sevdiğim oyunlardan biri olan Spider-Man and Venom: Maximum Carnage’da da Mob Rules çalıyordu. İlginç.

At Doom’s Gate’in çok özel olmasının bir diğer nedeni de geçtiği bölüm. Doom severlerin ve speedrun tutkunlarının kalbinde bir yer tutan Hangar’dan bahsediyorum. Maceranın başladığı bu ilk bölüm çok fazla anıya ev sahipliği yapıyor.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Supermassive Games, İşten Çıkarma Haberlerini Teyit Etti

Yılın başında 2024 oyun sektöründe işten çıkarmalar yılı olabilir şeklinde bir kehanet…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Stardew Valley'nin 1.6 Güncellemesi Mart Ayında Geliyor!

Stardew Valley’e bir kez daha dönmek isteyen oyuncuların beklediği 1.6 güncellemesinin…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Bağımsız Oyun Stüdyolarından Die Gute Fabrik, Kapanıyor

Ne yazık ki son yıllarda sıkça duyduğumuz haberlerden birisi de stüdyoların kepenk…
Daha Fazla