Oyun Haberleri

Tekken 8’in Renk Körlüğü İçin Sunduğu Seçenekler Tartışma Yarattı

Valorant VP Oyuneks

Tekken 8’in sunduğu detaylı renk körlüğü modları haftasonu birkaç Twitter hesabından övgü dolu sözlerle paylaşıldı ve hemen arkasından ciddi tartışmalar başladı.

Tartışmalar özellikle de sunulan modlardan birinin epilepsi hastalığını tetikleyebilecek görsellik içerdiği yönündeydi, hatta söz konusu modun SUDEP adı verilen Epilepsi Hastalarında Ani Beklenmedik Ölüm’ü tetikleyebilecek düzeyde olduğu söyleniyor.

Bu modlarla ilgili bir videoyu aşağıda görebilirsiniz ancak bu tür videoları izlemenin da aynı o kötü şöhretli Pokemon bölümü gibi tanılı veya gizli epilepsi hastalarını etkileyeceğini unutmayın ve illa çok merak ediyorsanız uzun süre ekrana bakmaktan sakının.

1997 yılında yayınlanan Electric Soldier Porygon ismindeki Pokemon bölümü Japonya’da yüzlerce çocuğun nöbet ve diğer belirtilerle hastalanmasına neden olmuş, hemen ardından da yasaklanmıştı. Bölümde kullanılan animasyon tekniği yüksek frekanslarda parlayan ışıklar içeriyordu ve bu da bazı izleyicilerdeki epilepsiyi tetiklemişti.

Erişebilirlik uzmanı Ian Hamilton, Tekken’in yönetmeni Katsuhiro Harada’yı da etiketleyerek “bu filtrelerden birini acilen kaldırmalısınız, belki oyun çıktığında oyunda olmayacak ama aynı o Pokemon bölümü gibi insanların hastanelik olmasına neden olabilir” diyerek tartışmanın fitilini ateşledi. “Düşünce iyi, ama bunu başarmanın yolu bu değil” diyerek devam etmiş Hamilton. Bir başka kullanıcı ise “gerçek renk körleri bu renk körlüğü seçeneklerinin kötü olduğunu biliyor, ama renk körü olmayanlar bu seçeneklerin ne kadar kapsayıcı olduğunu söyleyerek bu durumu alkışlıyor” demiş.

Harada ise “farklı görme engelleri için farklı seçeneklerimiz mevcut, ayrıca tüm efektler için parlaklık ayarı da olacak. Biz zaten tüm oyuncuların görme engellerine hitap edecek sayıda seçeneğimiz olduğunu da söylemedik” diyor. Yani sanki “neden herkese hitap eden seçenekler yok” denmiş gibi cevaplamış bu tepkileri.

Hamilton ise “söylediklerinizi gayet iyi anlıyorum ve bu modları demoda denedim. Ben sadece oyunculara zarar vermenizi engellemeye ve iyi bir deneyim sunmanıza yardımcı olmaya çalışıyorum” diyor.

Ian Hamilton’ın kaygılarını anlattığı mesaj serisini şuradan okuyabilir ve tartışmaya dair kendi kararınızı verebilirsiniz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Supermassive Games, İşten Çıkarma Haberlerini Teyit Etti

Yılın başında 2024 oyun sektöründe işten çıkarmalar yılı olabilir şeklinde bir kehanet…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Stardew Valley'nin 1.6 Güncellemesi Mart Ayında Geliyor!

Stardew Valley’e bir kez daha dönmek isteyen oyuncuların beklediği 1.6 güncellemesinin…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Bağımsız Oyun Stüdyolarından Die Gute Fabrik, Kapanıyor

Ne yazık ki son yıllarda sıkça duyduğumuz haberlerden birisi de stüdyoların kepenk…
Daha Fazla