Oyun Haberleri

2024’te Beklediklerimiz – Star Wars Outlaws

Valorant VP Oyuneks

Star Wars oyunlarının beklenenden uzak performanslar sergilediği, hatta bazı oyunların iptal edildiği bir dönemin ardından Star Wars Jedi: Fallen Order ile şeytanın bacağının kırıldığını söylemek mümkün. Bunun ardından da yeni oyunlar peş peşe duyuruldu. Bunlardan bazıları oyun severlerle buluştu bile. Daha fazlasıysa önümüzde uzanıyor.

Önümüzdeki dönemin iddialı Star Wars oyunlarından birisi de Star Wars Outlaws. Kendisi, ilk “açık dünya Star Wars oyunu” olarak nitelendirilmekte. Star Wars Jedi oyunlarında da farklı bölgeleri geziyorduk, geniş haritalarda dolanıyorduk elbette. Ama tam anlamıyla açık dünya deneyimini yaşayacağımız ilk Star Wars oyunu SW Outlaws olacak. Açık dünya demek keşfedilecek birçok yer ve yapılacak birçok görev demek. Aynı zamanda görevlere farklı açılardan yaklaşmanın da mümkün olacağı anlamına geliyor. “Eğer bir yol bulamıyorsanız, kendi yolunuzu açın” sevdiğim bir tarz, burada da böyle bir özgürlük sunulmasını bekliyorum kendi adıma.

Oyunda Tatooine, Cantonica, Kijimi, Akiva ve Toshira gibi kimilerine aşina olduğumuz, kimilerini bu oyunla daha detaylı bir şekilde tanıyacağımız gezegenleri ziyaret edeceğiz. Burada tanıdık bazı simalarla da karşılaşacağız elbette.

SW Outlaws, serinin 5. filmi İmparator ile 6. filmi Jedi’ın Dönüşü arasında geçen bir hikâye anlatacak bizlere. O büyük hikâyeye, yani İmparatorluk ile isyancılar arasındaki savaşa ve galaksinin kaderine değil de daha çok suç dünyasına ve bu dünyada ayakta kalmaya çalışan bir karakterin başından geçen olaylara odaklanan bir oyun olacak.

Kahramanımız Kay Vess, Star Wars serisinin meşhur kahramanlarından Han Solo’dan esinlenilerek geliştirilen bir karakter. Bu hanım kızımız, galaksinin en büyük vurgunlarından birisini yapıp yeni bir yaşam kurmak niyetinde. Tabii bunun için mücadele ederken de bir yandan İmparatorluk bir yandan canlarını sıkıp düşmanlıklarını kazandığı çeşitli karakterlerden ve fraksiyonlardan kaçmak zorunda.

Oyun esnasında aldığımız kararlarla yeni dostlar veya düşmanlar edinebileceğimizi biliyoruz, örneğini gördük. Bir İmparatorluk görevlisine rüşvet vermeyi reddettiğinizde İmparatorluğun radarına takılabiliyor, peşinize düşmelerine neden olabiliyorsunuz. Oyunda bir “ün” (reputation) ve “aranıyor” (wanted) sistemi bulunmakta. Yani yaptıklarımızla birileri için istenmeyen kişi haline gelebileceğiz. Aynı zamanda ün kazandıkça alabileceğimiz işler de çoğalıp çeşitlenecek.

Bu arada kahramanımızın yol arkadaşları da var tahmin edebileceğiniz gibi. Fragmanda da bu yol arkadaşlarımızdan nasıl destek alabileceğimizle ilgili örnekler gördük. Dört ayaklı sevimli dostumuz Nix ve komando droid ND-5, maceramıza renk katacaklar hiç şüphesiz.

Söz konusu Ubisoft olduğu için kimi oyun severler, bu oyunun bir anda “Star Wars Far Cry’ı” haline gelmesinden endişe duyuyorlar. Avatar örneği de bu endişeyi besleyen bir örnek tabii. Ama bu sefer Ubisoft’un aynı hataya düşmeyeceğini umuyor, karşımıza şöyle esaslı bir oyunla çıkmalarını bekliyorum.

Sizleri bilemiyorum ama Star Wars evreninde başıboş bir kanun kaçağını yönetecek olmak benim ilgimi çekiyor. 10 yıl kadar önce duyurulup sonrasında iptal edilen Star Wars 1313’te de bir kelle avcısını yönetecektik. O oyun için de hevesliydim, ne yazık ki olmadı. Benzer şekilde bir de 2013 yılında duyurulup 2017’de iptal edilen Project Ragtag var malum. Uncharted tarzı bir oyun olacaktı. Ne yazık ki o da uzayın sonsuzluğunda gözden kaybolup gitti. Bu 2 oyun da kaçırılmış önemli fırsatlardı bana kalırsa. O zaman kaçırılan fırsatı şimdi SW Outlaws ile değerlendirebilecekler mi, bunu önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Tomb Raider I-III Remastered – İnceleme

Tomb Raider için oyun tarihinin en önemli fikri mülklerinden biri demek yanlış olmaz sanırım.
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Age of Mythology: Retold, Bu Yıl İçerisinde Çıkacak

Strateji denildiğinde ilk akla gelen serilerden birisi hiç şüphesiz Age of Empires. Bir de bu…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Prince of Persia: The Lost Crown'a Yeni İçerikler Gelecek!

Sevgili M.İhsan Tatari’nin incelediği ve oldukça beğendiği Prince of Persia: The Lost…
Daha Fazla