Oyun Haberleri

2024’te Beklediklerimiz – Hollow Knight: Silksong

Valorant VP Oyuneks

Tüm zamanların en iyi metroidvania oyunlarından biri olan ve ayrıca kendine bir fanatik kitlesi oluşturmayı başaran nadir oyunlardan Hollow Knight için bir DLC beklerken tam teşekküllü bir oyun duyurusu alalı tam tamına 5 sene oldu. Takvimler 14 Şubat 2019’u gösteriyordu, “Hornet DLC’si” dediğimiz proje başlı başına devasa bir devam oyunu olarak duyuruldu.

Orijinal Hollow Knight bir Kickstarter projesiydi. 2014 sonunda gereken para toplanmış, 2017 başında ise oyun çıkmıştı. Yani aşağı yukarı 2 senelik bir geliştirme süreci diyebiliriz. Sonrasında Hidden Dreams, The Grimm Troupe, Lifeblood ve Godmaster DLC’lerini oynadık. Sonrasındaysa işte Silksong’un geliştirilmesine başlandı ama oyun bir türlü çıkmıyor! Nerede iki senede geliştirilen orijinal oyun, nerede 1 sene içerisinde gördüğümüz dört DLC, nerede beş senedir geliştirilmesine devam edilen ama bir türlü yeni haber alamadığımız Silksong. Güya 2021 yılında “içerik olarak tamamız, test sürecindeyiz” demişlerdi. Artık sabır sabır bir yere kadar, o yüzden 2024’te mutlaka görmek istediğimiz, 2024’te acayip beklediklerimiz listesine kalemi bastıra bastıra yazıyorum ismini.

2022 yılındaki Xbox and Bethesda Games Showcase’i hatırlarsınız. Microsoft “bu sunumda 12 ay içerisinde yayınlanacak oyunlara yer vereceğiz” demişti ve orada Silksong’u görmek bu bakımdan büyük heyecandı. Gerçekten de orada yayınlanan fragmanlara bakıyorum da, aralarında çıkmayan tek isim sanırım Silksong kaldı 🙂

Geçen sene Silksong’a dair resmen hiç yeni bilgi alamadık, tek bildiğimiz oyunun ilk günden Game Pass’te olacağı. Ama insan artık yeni fragmanlar izlemek, yeni bilgiler öğrenmek istiyor.

Yine de bildiklerimizi kısaca özetleyecek olursak Silksong, Pharloom ismindeki krallıkta geçecek. Oyuna bu krallığın en aşağısında başlayacağız, Hornet’i kaçırıp buraya getirmişler. Hedefimiz yukarılara tırmanmak, karşımıza çıkan düşmanlara günlerini göstermek ve dünyayı daha yaşanır bir hale getirmek olacak.

Aynı orijinal oyunda olduğu gibi hikayenin önemli bir kısmı NPC’lerle olan diyaloglar ve oyun dünyasında bulduğumuz bilgi kırıntılarıyla bir araya getirilecek.

Baş kahramanımız olan Hornet’i zaten Hollow Knight’tan tanıyoruz. Kendisi ilk oyunun kahramanı Knight’a göre çok daha çevik ve daha fazla hareket yeteneğine sahip. Kendisini Knight’a göre daha hızlı iyileştirebiliyor ve ayrıca konuşuyor da! Oyun boyunca metroidvania türüne uygun olarak yeni yetenekler de açacak ve böylece oyun dünyasının daha geniş bir kısmını keşfedebilmeye başlayacağız. Fragmanlarda gördüğümüz boss savaşları gayet güzeldi, ilk oyunun üstüne çıkmak için ellerinden geleni yapıyor olsa gerek Team Cherry.

İlk oyundaki charm’ların yerini bu sefer farklı aletler almış, Hornet’in bomba ve dikenli bir top kullanabildiğini, hatta yeni aletler yapabildiğini de biliyoruz. Spell Shard kullanarak aletleri tamir edip yenilerini yapabilecek, Rosary kullanarak ise tüccarlardan alışveriş yapabileceğiz. Bu iki para biriminden Rosary’i öldüğümüz zaman kaybetme ihtimöalimiz var, Spell Shard ise kaybolmuyor.

Silksong’da bizi ayrıca güzel de bir görev sistemi bekliyor: Gather, Wayfarer, Hunt ve Grand Hunt kategorilerindeki görevleri NPC’lerden alacağız.

Komik ama bunca yıldır bildiğimiz şeyler sadece bunlarla sınırlı. E hadi bakalım o zaman Team Cherry, sal artık bu yıl şu oyunu.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Tomb Raider I-III Remastered – İnceleme

Tomb Raider için oyun tarihinin en önemli fikri mülklerinden biri demek yanlış olmaz sanırım.
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Age of Mythology: Retold, Bu Yıl İçerisinde Çıkacak

Strateji denildiğinde ilk akla gelen serilerden birisi hiç şüphesiz Age of Empires. Bir de bu…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Prince of Persia: The Lost Crown'a Yeni İçerikler Gelecek!

Sevgili M.İhsan Tatari’nin incelediği ve oldukça beğendiği Prince of Persia: The Lost…
Daha Fazla