Konsol Haberleri

Trinity Survivors İnceleme

Valorant VP Oyuneks

 
Flyway grubu tarafından geliştirilen ve şu anda erken erişim sürümü olarak Steam platformunda yayınlanan roguelike hayatta kalma aksiyon oyunu Trinity Survivor’ın incelemesi ile karşınızdayız. Erken erişim sürümü boyunca elbette birtakım eksikliklerin ve yanlışların oyun boyunca karşımıza çıkacağını belirtebilir ve burada geliştirici gruplar genel olarak oyuncu geri bildirimlerini önemsiyor. Şayet siz de oyunu satın alır ve erken erişim sürümü ile devam etmek isterseniz elbette rastgele bir kusur ile karşılaşırsanız gruplara geri bildirim vermekten kaçınmayın.
 
– Steam sayfası
 
Roguelike ve hayatta kalma deneyimi 
 
 
Hayatta kalma roguelike yapısıyla karşımıza çıkan bu oyunun elbette tipi gereği birçok varyasyonunu görebiliyoruz. Bu oyun çıkış yapmadan evvel birçok oyunda olduğu üzere biz de yerimizi aldık ve bu oyun içerisinde elbette birtakım noktalarda değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Oyun öncelikle farklı karakterlerle, dikkat alımlı bir sanat tarzıyla ve 3 farklı karakter ile ön plana çıkmayı başarıyor ve bunlarla birlikte bir harita içerisinde üzerimize gelen düşmanlara karşı gelmek durumunda kalıyoruz. Elimizde farklı silahları alabileceğimiz ve tıpkı vakitte oyunda daima olarak üzerimize akın akın gelen düşmanları def edebileceğimiz üretimde bir yandan karakter odaklı bir yapının olduğundan da bahsetmemiz gerekiyor.
Oyunda natürel harita içerisine geçiş yapmadan evvel farklı modları giriş yapacağınızı da evvelce belirtelim. Burada kendinizi alıştırma içerisine getirmek istiyorsanız elbette Training kısmına geçiş yapabilirsiniz. Bunun dışında direkt haritalara geçiş yapmak istiyorsanız da ona nazaran de oyuna dalış yapabilirsiniz. Oyunun ayrıyeten tek oyunculu modun yanı sıra çevrimiçi modu da bulunuyor. Bu mod şu anda kilitli olarak karşımıza çıkıyor fakat tam sürümle birlikte bu modun kilidinin açılmasını bekleyebiliriz.
 
Geniş kapsamlı bir maharet ağacı yer alıyor 
 
 
Bu usul oyunlarda bildiğiniz üzere teknoloji ağacı epeyce ehemmiyet arz ediyor. Tıpkı biçimde bu oyunda da kendimize farklı avantajlar sağlayabilecek ve başka taraftan kendi karakterimizi geliştirebileceğiz. Ayrıyeten düşmanlara karşı daha süratli ve daha çevik olabileceğimiz çeşitli maharetler de bizleri bekliyor. Maharet ağacı içerisinde dilediğimiz halde farklı marifetleri açabiliyor ve bu da oyuna çeşitlilik getiren ögeler ortasında yer alıyor. Zira bu biçim oyunlar içerisinde gelişmişlik hissiyatı hayli değerli. Bu oyun bazında da konuşmak gerekirsek o gelişmişlik hissiyatını hissedebiliyor ve daha fazla güçlendirmeye ve marifet burada kendi bünyemizi dahil etmek istiyoruz.
Nitekim bu maharet ağacı içerisinde elde edebileceğimiz avantajlar ortasında canımızın daha fazla olmasını sağlayabiliyor, daha fazla hasar vermek için farklı bir beceriyi elimize alabiliyor ve başka maharet cinsleri ile bir arada de buradaki yerimizi sağlamlaştırabiliyoruz. Oyunun özünde zati hayatta kalma tecrübesi olduğundan ötürü harita içerisinde ne kadar çok hayatta kalabilirsek, o kadar çok tecrübe puanını ve donanımlara sahip olabiliyoruz. Bu da bizi daha ileriye taşıyan ögeler ortasında yer alıyor.
 
Farklı özelliklere sahip karakterler bulunuyor 
Haritaya atılmadan evvel elbette burada farklı karakterlerin karşımıza çıktığını söyleyebiliyoruz. 3 farklı karakterle birlikte atılabileceğiniz bu üretimde onlarca karakterin olduğundan bahsedebiliyoruz. Bu karakterlerin her birinin farklı hallerde art plan öyküsü, hünerleri ve tarzları bulunuyor. Elbette hangi karakter üzerinde usta olmak istiyorsanız o karakterin hünerlerinden faydalanabilir ve bu formda harita üzerinde kendi pozisyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Bu büsbütün sizin seçiminize bağlı olarak değişen ögeler ortasında bulunuyor.
 
 
 
Bunun dışında oyunda bir başkan belirliyor ve önderin elbette belirli başlı özellikleri bulunuyor. Örneğin, bir başkan belirledikten sonra daha süratli altın toplama marifeti elde edebiliyor yahut daha süratli bir formda düşmanlara karşı gelme avantajına sahip olabiliyoruz. Bu üslup önder hünerleri ve avantajları da oyun içerisinde yer alıyor diyebiliriz.
 
Oyun çeşidi prestijiyle birçok özelliği bünyesinde barındırıyor ve birinci etapta tahminen de başınızın karışacağı bir özellik sistemi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Oyunda karakterlerinizi seçtikten sonra aşikâr bir harita bölgesine hakikat atılabiliyorsunuz ve burada üzerinize daima olarak dalgalar halinde gelen düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Bu dalgalar sonrasında aşikâr başlı hünerlerin kilidini açabiliyor, belirli dalgalar sonrasında atladığınız düzey ile bir arada iki farklı avantaj menüsünden işinize yarayacak olanı seçebiliyor ve seçtikten sonra da elbette oyun içerisindeki o avantajınızı direkt kullanabiliyorsunuz.
Benzer konsepti belirleyen birçok oyun bulunuyor. Lakin bu oyun içerisinde elbette farklı birçok özellik bulunuyor. Bu özelliklerden zati üstte bahsettiğimiz kadarıyla öbür oyunlardan ayırt edebilirsiniz. Oyunda öncelikle sanal tarzı manasında sahiden de ilgi alımlı bir şeklin olduğundan bahsedebilir ve daha çok çizgi üslubu ile birlikte buradaki yerimizi alabiliriz. Bunun dışında oyunda üç farklı karakterin olması ve bu karakterlerin bir ortada olması da öbür oyunlardan ayıran özellikler ortasında bulunuyor. Karakter denetimlerinin de burada hayli kolaya indirgendiğine ve fare ve klavyemizle birlikte de oyunu çarçabuk oynayabildiğimize aktaralım.
Taktikselliğin ön planda olduğu bir yapım
 
 
 
Üzerinize gelen düşmanları aslında kendi yönlendirmelerinizle bir arada ortadan kaldırabilir ve elinizdeki silahları yavaş yavaş ateşleyebilirsiniz. Oyunda öteki taraftan hem yakın dövüş hem de menzilli silahlar yer alıyor. Bu donanımlarla bir arada de hangisi daha güçlü pozisyondaysa onları seçebiliyorsunuz. Oyunda üstte da bahsettiğimiz üzere belirli başlı düzey atlamalarda 3 farklı karaktere farklı formlarda avantajlar sağlayabiliyoruz ve bizlere karşımıza seçim ekranı geliyor. Bu seçim ekranından istediğimizi seçebilir ve hangi karakterin gücünü yükseltmek istiyorsak ona nazaran kendi seçimimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bu da oyundaki taktikselliği arttıran ögeler ortasında bulunuyor.
Bu taktiksel özelliklerle bir arada düşmanların üzerine alevler atabiliyor, şimşekler yağdırabiliyor ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu özelliklerin sahiden de ağır olduğu bu üretimde onlarca kullanabileceğiniz taktik ve strateji bulunuyor. Bu stratejilerle bir arada oyunda hayatta kalmaya çalışıyor ve tıpkı vakitte karakterinizi daima olarak sağa sola gerçek hareket ettirmek durumunda kalıyorsunuz. Yani oyunda sabit durmak üzere bir lüksünüz ne yazık ki bulunmuyor.
 
Hızlı aksiyon sistemi 
 
Genel olarak oyunda süratli bir aksiyon sisteminin benimsendiğini belirtebiliyoruz.
Harita içerisinde dalış yaptığımız anda elbette burada düşmanlardan elde edebileceğimiz çeşitli altın paralar bulunuyor. Bu altın paralarla bir arada hem kendimizi güçlendirebilir hem de teknoloji ağacından yeni marifetlerin kilidini açabiliyoruz. Münasebetiyle süratli hızlı toplayabileceğimiz bu altınlarla birlikte de ilerleyen süreçte daha güçlü pozisyona gelebiliyoruz. Ek olarak oyun ekranının en üst kısmında ne kadar düşman öldürdüğümüzü görebiliyor ve bu sayım daima olarak artış gösteriyor. Başka taraftan yükseltme seçeneği etkin hale geldiğine ekranda gösterilen ibareden anlayabiliyor ve Tab tuşuna bastığınız vakit da gerekli yükseltmelere yapabiliyorsunuz.
 
 
Oyun içerisinde ne kadar çok vakit geçirirseniz ve ne kadar çok düşman ordularını ortadan kaldırırsanız ekranın en üstünde de görebileceğiniz üzere aşikâr başlı dalgaları aşmış olursunuz. Bu düşman dalgalarının sonuna hakikat geldiğiniz vakitte burada boss savaşları ile bir arada de karşılaşabiliyoruz. Bu savaşlar elbette daha şiddetli bir aksiyon tecrübesini bünyesinde barındırıyor ve daima olarak üzerimize bir yandan düşman orduları gelirken öbür yandan ise bu bosslar bizleri daha güç durum içerisine getirebiliyor. Durum bu türlü olunca etrafın ne kadar çok kalabalıksa sürüklendiğini de elbette görebiliyoruz.
 
Oyunda tıpkı vakitte farklı bölgeler bulunuyor. Bu bölgelerin kilidini açmak için elbette evvelden farklı vazifeleri yapabileceğiniz ve tamamlayabileceğiniz kısımlar sizlere aktarılıyor. Her bölgenin farklı teması, düşman çeşitliliği ve kullanabileceğiniz ögeleri yer alıyor. Hasebiyle oyunda bu şekil farklı bölgelerin olduğundan bahsedelim ve bu da oyuna çeşitlilik katan ögeler ortasında bulunuyor diyebiliriz.
 
 
Genel olarak toparlayacak olursak elbette cinsin gerektirdiği tüm ögeler bu oyun temelinde de yer alıyor ve bizlere eğlenceli dakikalar sunuyor. Oyunda daima olarak üzerimize gelen düşmanları ve düşman sürülerini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz ve elimizin tetikte olmadığı hiçbir an harita üzerinde bulunmuyor. Bu usul üretimlerden hoşlanıyorsanız ve yeni bir tecrübeye adım atmak istiyorsanız bu oyuna bir göz atmanızda yarar var. Bu oyuna benzeri elbette birçok üretim bulunuyor lakin bu oyun özelinde de farklı ve ilgi alımlı mekaniklerin olduğundan da bahsettik. İncelememiz içerisinde aynı vakitte oyunun oynanış manzaralarına de ulaşabilirsiniz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks