Konsol Haberleri

The Isle Tide Hotel İnceleme

Valorant VP Oyuneks

 
Wales Interactive tarafından ve geçtiğimiz hafta yayınlanan interaktif sinema oyunu The Isle Tide Hotel bizlere yeni bir kıssayı aktarıyor. İnteraktif bir sinema niteliğinde olan üretim içerisinde gerçek oyuncular bulunuyor ve bu oyuncularla bir arada ilerlememize başlıyor ve tıpkı vakitte yaptığımız seçimlerle birlikte kıssanın gidişatına dokunabiliyoruz. Oyunda genel manada sinema izliyor üzere bir hava karşımıza çıkıyor ve bu kapsamda biz de kendimizi sinema izliyor üzere ekranın karşısında bulabiliyoruz.
Yakın vakitte çıkış yapmış olan bu oyunun şu anda incelemesini sizlere sunuyor ve oyunu nasıl bir yapıya sahip olduğundan da bahsetmem gerekiyor.
Bir otel macerası
 
 
The Isle Tide Hotel içerisinde birinci etapta oyunun isminden da anlayabileceğiniz üzere bir otele gidiyor ve bu otel içerisinde bir tarikatla birlikte karşılaşıyoruz. İlgisiz bir baba olarak karşımıza çıkan ana karakterle bir arada ilerlediğimizi üretimde bu tarikatın elinden kızı kurtarma misyonunu üstleniyoruz. Oyundaki temel hedefimiz büsbütün bundan ibaret olarak karşımıza çıkıyor ve yaptığımız ataklar de büsbütün kızı bulmak üzerine heyeti.
Oyun içerisinde ilerlediğimiz esnada otele giriş yapıyor ve bu otelde kimi tuhaflıkların olduğunu keşfediyoruz. Elbette bu tuhaflıklar karşımıza gizemli bir formda yansıtılıyor ve birinci etapta oyuncuların rolleri nitekim de ön plana çıkıyor. Otele giriş yapmakla birlikte burada tuhaf olayları meydana geldiğini görüyor ve buralardaki insanların da garip davrandığının da farkına varıyoruz. İşte birinci tuhaflıklar burada başlıyor.
Oyundaki seçimlerle bir arada gidişata tesir ediyoruz
 
 
Tarikatın yuvası olan ve buralarda muhakkak periyotlarda çeşitleri ritüellerin gerçekleştirildiği bir vakte denk geldiğimiz oyunda ana karakterimiz ile bir arada ilerliyor ve buralarda yaptığımız seçimlerle bir arada gidişata tesir edebiliyoruz. Oyunda yer yer etkileşimin bizlere verildiğini deneyimleyebiliyor ve bu etkileşimle birlikte de nereye gitmek istediğimize büsbütün biz karar veriyoruz. Örneğin bir oda içerisinde bulunuyor ve bu odadaki kısımları incelemek için bizlere sunulan seçenekler ortasından bir seçim yapıyor ve istediğimiz kısma hakikat ilerliyor ve buralarda neler olup bittiğini görebiliyoruz. Seçimler hem öykünün gidişatını etkiliyor hem de bulunan ipuçlarında değişikliklere tesir ediyor.
Durağan bir yapıyı bizlere aktarıyor
 
 
Oyunda ekseriyetle daha çok gizem ve araştırma ögeleri karşımıza çıkıyor ve bu araştırma kısımları ile birlikte oyundaki karakterlerin yavaş bir halde hareket ettiğini tıpkı vakitte yanımızda bulunan başka bir karakterle birlikte diyaloglar içerisine giriştiğimizi görebiliyoruz. Oyunda karşımıza çıkan bu yapı ile birlikte biraz daha yavaş ve aksiyonun az olduğu bir tecrübeyle karşılaşıyor ve tahminen de bu suratın biraz daha artması gerektiğini düşünüyorum. Zira oyun içerisinde bir kızı aramaktan fazla daha çok buraya araştırma yapmaya gelmiş ve yavaş yavaş buralardaki gizemi açığa çıkarmaya çalışan bir karakteri denetim ediyor üzereyiz. Bu durum her ne kadar yanlışsız olsa da kızın kaybolduğu ve vaktin bir oldukça kıymetli olduğu üretim içerisinde biraz daha telaş ögelerinin karşımıza çıkması gerekiyor. Lakin hem ana karakterde hem de öbür karakterlerde bu telaşın biraz daha düşük kaldığını görebiliyoruz.
Oyunun yarısına geldiğimiz esnada ise durağanlık hala devam ediyor ve yer yer bu durağanlık elbette kimi olaylarla bir arada çözülüyor. Bunun dışında kamera açıları epey ilgi cazip olarak karşımıza çıkıyor ve çok hoş bir tecrübesi bizlere aktarıyor diyebilirim. Ek olarak bu karakterlerle bir arada ilerlediğimiz esnada gerçek kamera açıları ile birlikte etrafta neler olup bittiğini görebiliyor ve buralardaki araştırmanızı devam ettirebiliyoruz.
Yine burada yer yer üstte da bahsettiğim üzere bizlere makul durumlarda etkileşim ögeleri veriliyor. Lakin genel olarak oyunu daima olarak izliyor ve orta sahnelerle bir arada oyundaki yerimizi alıyoruz. Bilhassa birtakım noktalarda ilgi cazip mekanikler bulunuyor ve şunu da belirtmek istiyorum ki oyunun birinci kısmında yer alan kilit açma mekaniği nitekim de ilgimi çeken özelliklerden biri oldu. Birtakım noktalarda her ne kadar yapmacık bir yapı ile bir arada karşılaşsak da genel olarak bizlere hoş bir tecrübe aktarıyor diyebilirim.
Seçim ekranlarında düşünme payı
 
 
Elbette birçok oyunda olduğu üzere seçim ekranlarında belirli bir çekim düzeyinin olduğunu biliyor ve bu çekim düzeyinin sonuna geldiğimizde de ekran donup kalıyor ve seçim yapana kadar da bu ekran olduğu yerde duruyor. Fakat artık bu üslup şeylerin daha doğal olması taraftarıyım ve bu seçim ekranlarında biraz daha hareketliliğin ön plana çıkmasını sağlamak daha uygun olur diye düşünüyorum. Seçim ekranlarında aşikâr bir vakitten sonra karakterlerin hareketleri büsbütün duruyor ve güya bir görüntüyü durdurmuş üzere o anda her şey durağanlaşıyor. Sizlerin dikkatini çekmeyecek bir durum olsa da bu duruma şu anda belirtmek istiyorum ve gözüme çarpan ögelerden biri olarak karşıma çıkıyor diyebilirim. Zira bu stil durumlarda daha fazla hareketliliğin olması hem gerçekçiliği arttıran ögelerden biri olabilir hem de daha doğal bir yapıyı bizlere sergileyebilir. Alışılmış bu durumu siz farklı değerlendirebilirsiniz.
 
Yaklaşık 2 saatlik bir tecrübe sunuyor
 
 
 
Öte yandan oyunun yaklaşık olarak 2 saatlik bir tecrübesi bizlere aktardığını söyleyebiliriz. Lakin farklı sonlar olduğu için oyunu tekrar tekrar oynayabilir ve başka problemlere ulaşmak için farklı seçimler yapabilirsiniz. Elbette eleştirebildiğimiz bir kısım olarak bu süreyi birtakım oyuncular kısa bulabilir kimi oyuncular da tam ülkü bir mühletin olduğunu söyleyebilir. Hasebiyle ana öykünün temel olarak iki saatlik bir süreyi kapsadığını söyleyebiliriz . 
Genel olarak toparlayacak olursak oyun bizlere merak uyandıran ve gizem dolu bir yapıyı aktarıyor ve kıssa konusunda uygun işler başardığını söyleyebiliyoruz. Oyunda ilgi cazip bir öykü ve çözülmesi gereken bir sır bulunuyor. Bu sırrı elbette oyun içerisinde ana karakterimizle birlikte çözmeye çalışıyoruz. Her ne kadar eksikleri ve kimi noktalarda sahiden doğallıktan uzak olsa da oynanabilir ve kıssanın sonuna ulaşılabilir bir yapıyı bizlere aktarıyor diyebilirim. Zira kimi sahneler hakikaten de yapmacık bir durumu bizlere sunuyor.
 
Geçtiğimiz hafta çıkış yapan The Isle Tide Hotel içerisinde kayıp bir kızı arıyor ve bu kayıp kızın elbette nereye gittiğini ve bu tarikatın bu kıza neler yaptığını öğrenebiliyoruz. İnteraktif bir sinema içeriği ile birlikte karşımıza çıkan bu üretim gerek kamera açıları ile gerekse içerdiği öykü oyuncuların ilgisini çekecek cinsten.
 
Steam sayfası 
 
 
Türkçe lisan seçeneği ile birlikte şu anda satışta bulunan oyunu Steam sayfası üzerinden 171 Türk lirası ile satın alabilir ve oyunu büsbütün kendi lokal lisanımızla bir arada oynayabilirsiniz. Ek olarak şunu da söylemem gerekiyor oyunun en başlarında (belki de tüm lisanlarda aynıdır) oyunu Türkçe oynarken belirli bir alt yazı kayması ile bir arada karşılaşabiliyor ve bu kayma ilerleyen süreçte düzeliyor. 
Oyunun son olarak tekrar Steam sayfası üzerinde bir demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümünü oyunu satın almadan evvel deneyebilir ve oyunun nasıl bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz.
Artı noktaları:
+ İlgi cazip hikaye
+ Gizem ve araştırma unsurları
+ İlgi alımlı kamera açıları
+ Türkçe lisan desteği
+ Seçimlerin gidişata tesir etmesi
+ Oyuncu seçimleri genel manada iyi
+ Birden fazla son 
Eksi noktaları:
– Yer yer doğallıktan uzak
– Beklediğimden daha da durağan bir yapı kelam konusu
– Vaktin değerli olduğu oyunda karakterler pek fazla telaşa kapılmıyor ve çok rahat hareket ediyor 
– 2 saatlik bir tecrübe sunduğundan ötürü birtakım oyuncular için yetersiz gelebilir. Lakin genel manada ülkü bir müddet olarak karşımıza çıkıyor 
 
Oyun fragmanı
 
 

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Netflix, Tomb Raider: The Legend of Lara Croft Animasyon Uyarlamasını Duyurdu

  Netflix, Tomb Raider oyun serisine dayanan Tomb Raider: The Legend of Lara Croft animasyon…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Netflix, Devil May Cry Anime Uyarlamasını Duyurdu!

  Netflix, Capcom tarafından oyunculara sunulan Devil May Cry serisinden ilham alan yeni anime…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

FUT Esports, MONSTER PROTALITY Season 7'nin Şampiyonu Oldu!

  Türkiye ve Orta Doğu’nun en itibarlı PUBG: BATTLEGROUNDS turnuva serisi PUBG Protality…
Daha Fazla