Konsol Haberleri

The Inquisitor, 8 Şubat’ta Geliyor

Valorant VP Oyuneks

 
Kitap serisinden esinlenen ve ilgi cazip ayrıntıları bünyesinde barındıran oyunda, bir dizi gizemle ve günahla boğuşan bir karakteri denetim ediyor ve tıpkı vakitte ilgi cazibeli bir kasabada yer alıyoruz. Enginizasyoncu olarak atıldığımız bu macerada Mordimer Madderdin isimli bir karakteri denetim ediyor ve burada davaları çözmek için yer alıyoruz. Oyunda diğer bir alemde yaşayanların davalarını ve cürümlerini çözmeye çalışıyor ve tıpkı vakitte burada bir dedektif olarak da yer alabiliyoruz. Zira burada daima olarak farklı davaları ve kabahatleri çözmek için etrafı araştırabiliyor, karakterlerle diyaloglara geçiş yapabiliyor ve inatsızlığın intikamını burada şiddetli bir halde alındığını görebiliyoruz.
 
Enginizasyoncu ordusu olarak bulunduğumuz bu üretimde kilise inancının hakim olduğunu görebiliyor ve birebir vakitte insanları vahşice katlettiğini ve inançsızların makûs formlarda cezalandırıldığını deneyimleyebiliyoruz. Kilise inancının ön planda olduğu ve kiliseye inanmayanların ise çarmıha gerildiği bu üretimde nitekim de o kaosu ve karmaşıklığı hissedebiliyoruz. Kutsal bir yargıç ve heyet olarak yer alabileceğimiz üretimde adaletli kararlar vermeye çalışıyor, etrafı araştırıyor ve diyalogların bizlere neler kattığını hissedebiliyoruz. Münasebetiyle oyunda yer aldığımız mühlet boyunca suçluları düzgünce araştırmak gerekiyor ve hangi içeriklerin kabahat kapsamına girdiğini burada öğrenmeye başlıyoruz. 
 
Yargıç olarak bulunduğumuz üretimde nitekim ilgi cazibeli bir kıssa ve orta sahneler bizleri bekliyor. Oyunda kılıçlar, kalkanlar, yaylar, oklar ve daha fazlası yer alıyor ve birebir vakitte burası günahkarlarla dolu bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli kıssa odaklı hadiselerle bir arada yer aldığımız üretimde farklı farklı öykü içerikleri bizlere sunuluyor. Son olarak, hangi karaktere neler yaşadığını ve kimi noktalarda ise bu hadiselerin birbirine bağlandığını görebiliyoruz. Yargıladığımız şahısların mukadderatını büsbütün biz karar veriyoruz ve burada yaptığımız seçimler hakikaten de epey kıymet arz ediyor. Zira bizim seçimlerimize nazaran büsbütün olayın gidişatını taraf verebiliyor ve birebir vakitte hangi karakterin hatalı olduğunu büsbütün biz karar verebiliyoruz. Münasebetiyle oyunda yer aldığımız müddet boyunca adaleti yerine getirmek için elimizden geleni yapmaya koyuluyor yahut büsbütün yanlış kararlarla birlikte pakların günahına girebiliyoruz. Merhamet edebileceğimiz yahut kutsal yasaya olan inancınızı sonsuza dek yaşatacağımız üretimde yapacağımız her atılım bizlere farklı formlarda dönebiliyor.
 
 
Bir dizi vazifeyle birlikte atılacağımız üretimde her bir misyon içerisinde farklı farklı yapılabilecekler listesi yer alıyor. Burada hedefimiz İlah olan inancı güçlendirmekten geçiyor. Dini ve siyasi çekişmelerin ve birebir vakitte adalet olgusunu yer aldığı üretimde farklı biçimlerde suçlamalar karşımıza çıkıyor. Doğrusal olmayan bir öykü ile bir arada burada karşılaşabiliyoruz. Doğrusal olmayan öykü içeriği bildiğiniz üzere her bir oyuncuya farklı bir tecrübe sunuyor. Burada yaptığınız atılımlarla bir arada hayli değişken sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Her bir oyuncunun burada farklı bir sona ermesi ve birebir vakitte farklı sonuçlarla birlikte müsabakası hakikaten de oyunun ne kadar kapsamlı olduğunu bizlere sunan ve aktaran özelliklerden birkaç tanesi. Lakin oyunun tek artısı bu olarak çıkmıyor. Oluşturduğu atmosfer, görüntüler ve karakterler hakikaten de ön plana çıkmayı hedefliyor. Geliştirici takımın belirttiğine nazaran oyunda bir yandan bu öykülerle ve seçimlerle uğraşırken, öbür yandan ise ortamın atmosferleri, görünümleri ve öbür kısımları sahiden de hem plana çıkan ayrıntılar ortasında yer alıyor.
İntikam ve şiddet içerikte bir imal içerisinde yer aldığımız müddet boyunca birden çok kısma ayrılan ve dallanıp budaklanan bir kıssa içeriği sunuluyor. Kısımları ayrılan kıssa içeriği yaptığımız seçimlerle birlikte farklılık gösterebiliyor ve hangi yolu seçebileceğimiz büsbütün bizim tarafımızdan belirleniyor. Dünyanın nasıl olacağına karar verebileceğimiz ve karakterlerin hangi duruma sürüklenebileceğini seçebileceğimiz üretimde birtakım karakterler üzerinde yaptığımız tesirler öteki vakitlerde karşımıza gelebiliyor. Bunun dışında birtakım karakterleri acıyabiliyor, birtakım karakterleri ise burada istediğim halde cezalandırabiliyoruz. Burada nitekim de yargıç olduğumuzu anlayabiliyor ve bu yargıç tecrübesinde oyunda yapacağımız atılımlarla birlikte dünyayı şekillendirebiliyoruz. Orta Çağ temasıyla bir arada yer aldığımız üretimde kalkanların, kılıçların, karakterlerin üzerindeki zırhların ve daha fazlasının nitekim de ilgi cazip bir biçimde karşımıza çıktığını deneyimleyebiliyor ve bu usul temadan hoşlananlar için hoş bir tecrübenin sunulduğunu aktarabiliyoruz.
 
 
Oyunda tıpkı vakitte çeşitli bulmaca içerikleri bulunuyor. Bu bulmaca içerikleri ile birlikte, örneğin bir kasayı açmaya çalışırken o kasanın şifresini sağdan soldan öğrenmeye başlıyor ve etrafı keşfederek de burayı açmaya başlıyoruz. Münasebetiyle oyunda bu üslup içeriklerin de geri dönüş yaptığını belirtebiliyor ve birebir vakitte burada etrafı keşfederek yeni notlara ve ipuçlarına ulaşabiliyoruz. Bu notların ve ipuçlarının elbette birebir formda okunduğunu görebiliyor ve öteki üretimlerde olduğu üzere bu notlardan oyun hakkında çeşitli bilgiler elde edebiliyoruz. Oyunda öbür taraftan etrafı ne kadar çok keşfedersek o kadar çok kaynağa erişebiliyor ve öteki taraftan bu kaynakları nasıl kullanacağına biz karar verebiliyoruz. Bunun dışında elde ettiğimiz notlarda ilgi cazip ayrıntıların olduğunu görebiliyor ve öyküyü kapsamında da bu notlar epey işimize yarayabiliyor. Birtakım oyunlarda etraftaki öyküyü büsbütün notlardan öğrenebiliyoruz. Lakin bu oyun özelinde karakterlerden ve orta sahnelerden de bu kıssayı deneyimleyebiliyoruz. Münasebetiyle oyunda yalnızca bu notlar işimize yaramıyor, birebir vakitte öykünün ilerleyişi ve misyonlarda de bu durum etkiliyor.
 
Oyunda farklı bölgelere gerçek ilerleyebiliyor, bu bölgelerde farklı vazifelerle karşılaşabiliyor ve tıpkı vakitte geçmiş yaşantılara gerçek bir geçiş yapabiliyoruz. Daha evvelden bu bölgede yaşanılan vakte geçiş yapabildiğimiz ve oralarda neler olup bittiğini öğrenmeye çalıştığımız üretimde aydınlanmış bir kişi olarak bulunuyor ve halkın başına gelen kabahatleri burada ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Gizemleri ortaya çıkarabileceğimiz ve çözebileceğimiz ve tıpkı vakitte karakterimizin farklı yeteneklerinin bulunduğu üretimde şüphelileri takip edebiliyoruz, şüphelileri birebir vakitte sorgulayabiliyor, onların yaptığı atılımları boşa çıkarmaya çalışıyor ve kentin ve sakinlerin kapalı gerçeklerini burada keşfetmeye başlıyoruz. Oyunda birebir vakitte ipuçlarını bir ortaya getirebiliyor, öbür taraftan kalıntıları bir ortaya getirerek burada hangi sonuca varacağımıza büsbütün biz karar veriyor ve son kararı biz vererek de buradaki hata ögelerini büsbütün ortadan kaldırabiliyoruz. Hasebiyle oyunda hakikaten de hoş bir tecrübe yer alıyor ve bu tecrübe de bizlere yakın vakitte geliyor diyebiliriz.
 
 
 
Oyunda farklı farklı dünyalar yer alıyor ve manevi dünya ve somut dünyaları 2 farklı dünya içerisinde geçiş yapabiliyoruz. Bu dünyalardan elbette neler yapılabileceğini büsbütün biz görebiliyor ve tıpkı vakitte inançlı bir kişi olarak da buralarda gezip tozabiliyor, etrafı keşfedebiliyoruz. Daha evvel buralarda neler olup bittiğini, birebir vakitte bu dünyalar ortasındaki geçişle bir arada öğrenebiliyor ve manevi dünyaya girme yeteneğine sahip olarak bu oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda manevi dünya içerisinde çeşitli şüpheliler bulunuyor ve şüphelilerin ruhlarında saklamaya çalıştığı derin sırları burada açığa çıkarmaya çalışıyor ve birebir vakitte bu dünyaya her girişimiz önemli bir riski barındırıyor. Hasebiyle burada nitekim de çok dikkatli olmamız gerekiyor ve elimizden gelen her şeyi yapmamız lazım. Karanlık güçlerin hakimi olduğu ve öbür diyarlarda hakikaten de dikkatli olmamız gereken imal içerisinde bizleri yok etmek isteyen çeşitli güçler bulunuyor. Bu güçleri ortadan kaldırmak için karakterimizin kanılarına dalış yapabilir ve hünerlerimizi burada kullanabiliyoruz.
 
Oyunda nitekim de kaygı ortamının yer aldığını görebiliyor ve karanlık bir ortamın birebir vakitte bizlere sunulduğunu deneyimleyebiliyoruz. Hasebiyle oyunda ilgi cazip ayrıntıların dışında tuhaf yaratıkların ve varlıkların da olduğunu görebiliyor ve bunlardan uzak durmak ve tıpkı vakitte karakterimizle bir arada hayatta kalmak bizim hamlelerimizle birlikte gerçekleşebiliyor.
 
Oyunda bir kişiyi sorgularken yahut o kişinin neler yaptığı konusunda fikir sahibi olabilirken elbette kimi sorgulamalar şiddet dolu içeriklerle bir arada karşımıza çıkıyor ve bu sorgulamalarla bir arada hakikat karşılığı almaya çalışıyoruz. Örneğin biri sorgulama yaparken ve bir husus hakkında neler olup bittiğini öğrenmeye çalışırken bir karakteri masaya yanlışsız yatırabiliyor, onun boynuna bıçağı dayayabiliyor ve hakikaten şiddet içerikli sorgular gerçekleştirebiliyoruz. Şiddete meyilli bir karakterin bizi yer aldığı üretimde bir yandan da inançlı bir heyet ve yargıç olarak bulunabiliyor ve bunlarla birlikte de adaleti burada yerine getirmeye çalışıyoruz. Kabahatlerle dolu bu fantezi dünyası içerisinde
 
 
 
1500’lü yıllarda yaptığımız sorgulamalar elbette acımasız bir adaletin karar sürdüğü bir çağda gerçekleşiyor ve bu çağın sahiden de epey makûs olduğunu görebiliyoruz. Bir engizisyoncu olarak şüphelileri ortaya çıkarmak, art plandaki gizemleri açığa çıkarmak ve tıpkı vakitte bu bireyleri ikna etmek için burada farklı ataklar gerçekleştirebiliyor ve hangi usul ve araçları kullanmak istiyorsak da o plana sadık kalabiliyoruz. Bunun dışında oyunda hem ana misyonlar hem de yan misyonlar bulunuyor. Ana vazifeleriyle birlikte elbette kıssanın içeriğine kaldığımız yerden devam edebiliyor ve bunun dışında isteğe bağlı sorgulamalarla bir arada de farklı kıssalara yanlışsız da alabiliyoruz. Bunun dışında soruşturma altındakileri ne kadar baskı uygulayabileceğimiz ve onları nasıl bir durum içerisinde bırakacağımıza büsbütün biz karar verebiliyor ve onları şiddet dolu yahut olağan bir formda yaklaşabiliyoruz.
Bunun dışında oyunda elbette sorgulamalar dışında ve konuşma dışında kılıcımızı saplayabileceğimiz ve karşımızdaki kişiyi kılıcımızla birlikte ortadan kaldırabileceğimiz ve yaralayabileceğimiz bir aksiyon sistemi de yer alıyor. Bazen bir kişiyi sorgulamak yetmeyebiliyor ve onun lisanını gevşetmek yahut lisanının bağını çözmek için elbette kılıcımıza davranabiliyoruz. Elimizde ikili elli kılıç kullanabiliyor yahut öbür kılıçlarla bir arada kılıç savaş sistemi içerisinde yerimizi alabiliyoruz. Bu bakımdan çeşitli hadiseler ve olaylar içerisinde bu kılıçları kullanabiliyor ve fırsat bulduğumuzda kılıç konusunda da ustalaşmaya çalışıyoruz.
 
Bu kapsamında düşmanla bir arada kapışırken çeşitli fırsatlar bulmaya çalışıyor, karşımızdaki kişinin açığını kollamaya çalışıyor ve hangi taraftan zayıf olduğunu bularak da ona indirmeye başlıyoruz. Zayıf noktalarını bularak ona karşı kullanabileceğimiz üretimde aksiyon ve savaş mekaniği de epeyce ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Burada hem kılıcımızı savurabiliyor, hem kılıcımızla bir arada kendimizi savunabiliyor ve ardından ise öldürücü darbeler vurabiliyor. Birtakım vuruşlar orta sahneleriyle birlikte karşımıza çıkıyor. Bunlarla bir arada de estetik vuruşlar sergileyebiliyoruz.
 
 
Oyun sahiden de hoş bir tecrübesi bünyesinde barındırıyor ve geniş kapsamlı bu tecrübeyle bir arada 1500’lü yıllara geçiş yapabiliyoruz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu biçim oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir baht verebilirsiniz. Bunun dışında istek listenize eklediğiniz oyunlar çıkış yaptığı vakit mail adresinize bir bildirim aracılığıyla geliyor ve böylelikle oyundan haberdar olabiliyorsunuz. Uzun vakittir geliştirilme basamağında olan bu oyuna bakmanızda yarar var.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks