Konsol Haberleri

Platform Macera Oyunu The Mobius Machine Ortamlarıyla Dikkat Çekiyor

Valorant VP Oyuneks

 
Bilim kurgu temasıyla karşımıza çıkmaya hazırlanan oyun, Mart ayının birinci gününde bizlere sunulmak isteniyor. Geniş bir uzaylı dünyasını keşfedebileceğimiz üretim içerisinde dikkat cazip ortamlara geçiş yapabiliyoruz. Astronot kıyafetiyle birlikte ilerletebildiğimiz karakterimizle 2 boyutlu bir maceraya atılabiliyor ve yandan görünümlü kamera bakış açısıyla bir arada ortamları keşfetmeye çalışıyoruz.
 
Gerçekten dikkat cazibeli ortamların ve canlı atmosferlerin yer aldığı üretimde, buraları keşfederek dilediğimiz halde ilerlemeye çalışıyor ve birebir vakitte çizgisel olmayan bir yapı ile buradaki yerimizi alıyoruz. Hasebiyle oyun içerisinde yer aldığımız müddet boyunca her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde ediyor ve bununla birlikte de dikkat alımlı atmosferlerde karakterinizi hayatta tutmaya çalışıyorsunuz. Kendi oyun stilinizi keşfedebileceğiniz ve oyuna adapte edebileceğinizi üretimde, farklı hallerde platform ögelerinin da olduğundan bahsedebiliyoruz ve burada platform zorluklarını aşmak için de etkileşim içerisine geçiş yapabiliyoruz.
 
Uzaylı dünyasına geçiş yapabildiğimiz ve buralarda doğal afetlerin meydana geldiği üretimde, öncelikle ortamın nasıl formlandığı konusunda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Hakikaten oyunda yer aldığımız müddet boyunca art planda yer alan yıkımların ve hasarların nasıl olduğunu görebiliyor ve buraların adeta terk edilmiş bir kent olduğu kanaatine varabiliyoruz. Birbirine bağlı farklı dünyaları keşfedebileceğiniz üretimde, her bir dünya içerisinde farklı hallerde yer alabiliyor, buralardaki atmosferleri keşfedebiliyor ve tıpkı vakitte bu bölgelerdeki ayrıntıları açığa çıkarmaya çalışıyorsunuz.
 
Geliştirici takımın belirttiğine nazaran oyunda yer alan ortamların sahiden de dikkat cazip olduğu ve birebir vakitte buralardaki dikkat alımlı ortamları keşfedebildiğiniz takdirde ilgi alımlı içeriklerle birlikte karşılaşabileceğinizi aktarıyor. Bunun dışında bu bölgeler içerisinde farklı düşmanlarla ve etkileşim ögeleriyle bir arada karşılaşabiliyor ve buraları büsbütün keşfederek elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve tıpkı vakitte karakterimizi burada ilerletmeye çalışıyoruz. Art planda bir kıssanın yer aldığı üretimde, bu öykünün geri kalan kısmını ortaya çıkarmaya çalışıyor ve sırlarla dolu bir dünya içerisinde buralarda yerimizi alıyoruz.
 
 
 
3 boyutlu görsellere sahip üretim içerisinde farklı formlarda düşmanca ömür formları karşımıza çıkabiliyor. Bu hayat formları elbette farklı hallerde bizlere sunuluyor ve onları ortadan kaldırmak için de farklı ataklarda bulunabiliyoruz. Yüzeyin derinliklerine inebildiğimiz yahut üstlere yanlışsız çıkabildiğimiz üretimde aksiyon, macera ve platform ögeleri bir oldukça ön plana çıkıyor. Esasen oyun özünde bu tipleri barındırıyor. Birçok oyun cinsinin harmanlandığı bu üretimde, elbette dinamik savaş sisteminin yer aldığından da bahsedebiliyoruz. Lakin bunun dışında oyunda keşfi açık bir açık dünyanın bizlere sunulduğunu aktarabiliyoruz. Açık dünya elbette çizgisel olmayan bir yapıya bünyesinde barındırıyor.
 
Yani burada istediğiniz bölgeye gerçek gidebiliyor, burada hangi vazifesi tamamlamak istiyorsanız o misyonu seçebiliyor ve daha fazla seçenekle bir arada de kendinizi özelleştirebiliyor ve kişiselleştirebiliyorsunuz. Hasebiyle burada öncelikli olarak kendi yolunuzu kendiniz belirleyebiliyor ve öbür oyunculardan farklı olarak farklı tecrübeler içerisine geçiş yapabiliyorsunuz. Sağa yahut sola gidebileceğiniz bir yolda istediğiniz yola geçiş yapabilir ve farklı bir tecrübeyle birlikte buradaki yerinizi alabilirsiniz. Münasebetiyle oyunda bizlere sunulan özgürlüklerden bir adedinin bu olduğunu söyleyebiliriz.
 
Gizemli ögelerin yer aldığı üretimde uzaylı dünyalarını keşfetmeye çalışıyoruz. Üstte bahsettiğimiz üzere farklı dünyalar birbirine farklı hallerde bağlı olarak karşımıza çıkıyor. Uzak yabancı gezegenlerde yer aldığımız mühlet boyunca buraları keşfetmeye hazırlanıyor ve buralardaki farklı olayları açığa çıkarmak büsbütün bizim işimiz oluyor. Oyunda yüzeyin derinliklerine inebiliyor, terk edilmiş tesislerde ve öbür tehlikeli ortamlarda kendimizi bulabiliyoruz. Buraları büsbütün keşfetmek karakterimize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Elbette hangi bölgeye yanlışsız ilerleyebileceğimiz ve hangi bölgelerden geçebileceğimiz büsbütün bizim ataklarımıza bağlı. Münasebetiyle oyunda yer aldığımız mühlet boyunca bağlı dünyalara ilerlemek, bu dünyaları keşfetmek ve art planda yer alan canlı atmosferlere geçiş yapmak bizim seçimlerimizle değişiyor.
 
 
Aksiyon ve platform ögeleri ile birlikte sunulan üretimde kendi yolumuzu kendimiz seçiyor ve karmaşık bir açık dünya sistemi ile birlikte burada karşılaşıyoruz. Elbette oyunun birinci kısmında başımızın karışacağı bir yapıyla karşılaşabilir, lakin ilerleyen süreçte bu yapıya alıştıktan sonra elbette daha kolay ve daha sistematik bir yapıyı burada görebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde bu sistematik tecrübesi daha da genişletmek ve geliştirmek için farklı ataklarda bulunabiliyor ve bununla bir arada de kendi seyahatimizi burada özelleştirebiliyoruz.
Diğer taraftan detaylı ortamlarla bir arada yer aldığımız üretimde farklı ömür formlarının burada olduğunu görebiliyor ve arızalı makinelerin olduğunu deneyimleyebiliyoruz. Elbette bunları ortadan kaldırmak ve farklı ömür formlarını keşfetmek yapacağımız ataklarla ve kıssanın gidişatıyla bir arada değişkenlik gösterebiliyor.
Oyunda üstte bahsettiğimiz üzere dinamik bir savaş sistemi yer alıyor. Bu dinamik savaş sistemi ile bir arada kendimizi koruyabiliyor, kollayabilir ve düşmanların hücumlarından kaçınabiliyoruz. Elbette burada hayatta kalmanın temel gayelerinden ve mekaniklerinden biri de bu aksiyon sistemi. Aksiyon sistemi dahilinde farklı hallerde ataklar gerçekleştirebiliyor, farklı hareketleri ve komboları burada yapmaya koyuluyor ve tıpkı vakitte platform ögeleri ile bir arada de düşmanları ortadan kaldırabiliyoruz. Gerçekten karakterimizle birlikte atlayıp zıplayabiliyor, sırtımıza yer alan jetpack ile birlikte üstlere yanlışsız uçabiliyor, farklı hallerde çift zıplama yahut üçlü zıplamalar gerçekleştirebilir ve düşmanlara yakın akınlar yapabiliyoruz. Elimize farklı silahlar alabildiğimiz ve farklı donanımlardan yararlanabildiğimiz imal nitekim de hoş bir tecrübesi bizlere aktarmak istiyor.
Kendi yolumuzu seçebileceğimiz ve kendi üslubumuzla bir arada oyuna dahil olacağımız yapıda farklı kolonilerin burada bulunduğunu görebiliyor ve bu kolonileri keşfetmek büsbütün bizim işimiz oluyor. Oyunda derinliklere indikçe buralarda neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyor ve tıpkı vakitte etrafı keşfederek farklı alanlara gerçek kesintisiz bir formda ilerleyebiliyoruz. Geliştirici takımın belirttiğine nazaran oyunda rastgele bir yükleme ekranı bulunmuyor. Hasebiyle rastgele bir kesinti olmadan ve yükleme ekranı olmadan direkt farklı dünyalara, yani bağlı olan dünyalara geçiş yapabiliyor ve buraları direkt olarak keşfedebiliyoruz. Hasebiyle oyunda yer aldığımız müddet boyunca rastgele bir yükleme ekranı ile bir arada karşılaşmıyor ve bu da oyundaki akıcılığımızı daha da ilerleten ve genişleten ögeler ortasında bulunuyor diyebiliriz.
 
 
Elbette birçok oyun kimi mekanikleri ve özellikleri ile birlikte ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Bu oyun içerisinde de yükleme ekranının olmadığını ve bu üslubu ile bir arada ön plana çıkmaya hazırlandığını belirtebiliriz. İlerleyen süreçte tahminen de geliştirici takımlar yükleme ekranları durumuna büsbütün bir el atacak ve böylelikle oyunda yer aldığımız mühlet boyunca yükleme ekranları ile bir arada artık karşılaşmayacağız. Durum bu türlü olunca elbette oyundaki tecrübemiz hiçbir kesintiye uğramayacak ve biz de oyundaki akıcılığa kendimizi kaptırabileceğiz. Teknolojinin geliştiği bu süreçte elbette yavaş yavaş bu periyoda geçiş yapıldığından da altını çizelim.
 
Sorunsuzca etrafı keşfedebileceğimiz ve kesintisiz olarak farklı bölgelere geçiş yapabileceğimiz üretimde, açık dünyayı yaptığımız atılımlarla birlikte arşınlayabiliyor ve bir dizi ölümcül düşmanla bir arada burada karşılaşabiliyoruz. Burada farklı hallerde karşımıza gelen düşmanların bizlere sunulduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı vakitte irili ufaklı düşmanların haricinde bir de işveren savaşları buradaki yerini alıyor. İşveren savaşları elbette muhakkak bir arena içerisinde, yani muhakkak bir bölge içerisinde güçlü bir gayrete bünyesinde barındırıyor. Öteki oyunlarda olduğu üzere birebir halde burada işverenlerin farklı hallerde karşımıza çıktığını ve her bir işverenin burada farklı hücum tarzlarına ve savunma düzeneklerine sahip olduğunu belirtebiliriz. Elbette oyunda yer aldığımız müddet boyunca öncelikli olarak işverenlerin nasıl saldırdığını görmeye çalışabilir, onların saldırma formlarını ezberlemeye başlayabilir ve daha sonrasında ise kendimizce taarruz tarzımızı oyuna dahil edebiliriz. Onların atılımlarını boşa çıkardıktan sonra karşı akına geçebiliriz. Hasebiyle oyun içerisinde bu stil işverenlerle bir arada de karşılaşacağımızı aktarabilir ve birebir vakitte bu işverenleri ortadan kaldırmak için de elimizden geleni yapmaya koyulabiliriz.
 
Oyunda enfeksiyon kapmış kolonilerden farklı düşmanlara kadar hayli dikkat cazibeli düşmanların bizlere sunulduğunu aktarabiliriz. Münasebetiyle oyun içerisinde duvarlardan uzanan yırtıcılardan üzerimize hakikat gelen solucanlara kadar çok farklı formda enfeksiyon kapmış canlılarla ve düşmanlarla karşılaşabiliyoruz. Bunları ortadan kaldırmak için elbette elimizdeki silahı ateşleyebiliyoruz. Silahımızın belirli bir bölgeye kadar, yani belirli bir menzile kadar işleyebildiğini aktarabiliriz. Üçlü ataklardan tekli akınlara kadar farklı biçimlerde atak stillerimizi de özelleştirebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde bu stil atak tarzlarının yer aldığından bahsedebiliriz. Toplu bir halde üzerimize gelen düşmanları ortadan kaldırmak için elbette üçlü akınlara geçiş yapabilir ve öteki taraftan tekli taarruzlarla birlikte de hem menzilimizi arttırabilir hem de düşmanların yanımıza yaklaşmasını engelleyebiliriz. Hasebiyle bunları kullanmak büsbütün sizin işiniz oluyor ve atak tarzlarına geçiş yapabileceğiniz esnada hangi hücum tarzlarını seçtiğiniz size bağlı olarak değişiyor.
 
 
 

Terk edilmiş madenlerden tesislere, fabrika stili bölgelerden yıkık dökük harabelere kadar farklı bölgelere hakikat ilerleyebildiğimiz üretimde, geliştirici grubun belirttiğine nazaran hem klavye ve fare takviyesi hem de denetimci takviyesi bulunuyor. İstediğiniz biçimde yer alabildiğiniz üretimde elbette bunların kullanımı da büsbütün sizin işiniz oluyor. Denetim konusunda elbette kolay denetimlerin yer aldığını söylemekte yarar var. Oyunda tıpkı vakitte yer çekimine meydan okuyabileceğimiz bir jetpack’imiz bulunuyor.

Bununla birlikte karakterimizi üstlere hakikat zıplatabiliyor, çift zıplama ile üçlü zıplama ortasında geçiş yapabiliyor, koşabiliyor ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyoruz. Geliştirici takımın belirttiğine nazaran karakterimiz iki farklı silah taşıyabiliyor ve bu iki farklı silah ortasında da geçiş yapabiliyoruz, bunları gereksinim duyduğumuz anda kullanabiliyoruz. Yeni donanımların kilidini açabileceğimiz ve bu yeni donanımlarla bir arada farklı biçimlerde ataklar yapabileceğimiz üretimde tıpkı vakitte duvarlara tırmanabiliyor, süratlice duvarlardan geçiş yapabiliyor, havada süzülebiliyor ve dünya içerisinde farklı formlarda etkileşim ögeleriyle birlikte karşılaşabiliyoruz. Hasebiyle oyunda yapabileceğimiz atılımlar değişkenlik gösterebilir ve her bölge içerisinde de aldığımız çeşitli planlar bulunuyor.
 
Daha tesirli bir halde düşmanlarla birlikte savaşmak için etrafta bulunan planları toplayabiliyor, bu sayede yeni silahların ve yükseltmelerin kilidini açabiliyoruz. Oyunda yer aldığımız müddet boyunca hem yükseltme sistemi ile hem de yeni silahları açığa çıkarma sistemi ile bir arada kendimizi geliştirebilir ve düşmanlara karşı daha tesirli bir halde savaşabiliyoruz.
 
 
Kısaca toparlayacak olursak, oyunda aksiyon, platform ve macera tecrübesi bulunuyor. Bunun yanı sıra aksiyon sisteminin de ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız, oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla