Konsol Haberleri

Hayatta Kalma Oyunu Winter Survival Yakında Geliyor

Valorant VP Oyuneks

 
Hayatta kalma tecrübesine adım atabileceğiniz ve o hissiyata kavuşabileceğiniz imal nitekim de hoş bir tecrübesi bünyesinde barındırıyor ve bağımsız bir geliştirici grup tarafından bizlere sunulmak isteniyor. Oyunda kış boyunca ilerliyor, mevsimin soğuk olduğu devirlerde yolunuzu bulmaya çalışıyor ve burada soğuk havalardan kurtulmaya ve birebir vakitte etrafı keşfetmeye başlıyorsunuz.
 
Tam bir hayatta kalma tecrübesine adım atabileceğimiz ve karakterimizi burada hayatta tutabileceğimiz imal içerisinde birebir vakitte farklı mekaniklerin olduğundan bahsedebilir ve burada başka hayatta kalma mekaniklerinin yanı sıra ilgi alımlı ayrıntılarının da olduğunu söyleyebiliyoruz. Washington eyalet parkı içerisinde gezip tozabileceğimiz ve farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebileceğimiz üretimde her bölgenin kendine ilişkin görünümleri, atmosferi ve ayrıntıları yer alıyor. Bununla birlikte oyunda gece ve gündüz döngüsü yer alıyor. Bu döngüyle bir arada oyundaki atmosferin bir anda değiştiğini ve birebir vakitte hoş bir tecrübe elde ettiğimiz bir yapı ile karşılaşabiliyoruz.
 
Oyunda geliştirici grubun belirttiğine nazaran başka hayatta kalma oyunlarından farklı olarak akıl sıhhati sistemi bulunuyor. Bu akıl sıhhati sistemiyle bir arada gittiğiniz yerlerde akıl sıhhatinizi kaybetmemeye ve tıpkı vakitte karakterinize sağlam bir halde hayatta tutmanız gerekiyor. Bir yandan öbür hayatta kalma ögeleri ile uğraştığınız, karakterinizin açlığıyla, susuzluğuyla ve öteki ögeleriyle birlikte yer aldığınız üretimde bir yandan da başındaki fikirleri stabil tutmamız gerekiyor.
 
Akıl sıhhati sistemi oyun içerisinde elbette nasıl çalışır, nasıl bir halde karşımıza çıkar büyük oranda merak ediliyor. Bunun yanı sıra oyunun erken erişim sürümü ile birlikte karşımıza çıkacağını aktarabilir ve tam sürüme kavuşmak içinde bir ölçü mühletin lazım geldiğini söyleyebiliyoruz. Bu durumda elbette birinci etapta oyun içerisinde aşikâr başlı kusurlar olabilir ve eksiklerle birlikte karşılaşabiliriz. Lakin bu süreç boyunca gelişir, grup geri bildirimleri önemseyecek ve bizlerin elinden elde ettiği geri bildirimlerle birlikte oyunu şekillendirecek. Geliştirici takımın bu halde açıklamaları bulunuyor ve bu sayede tam sürüme hakikat kavuşmaya hazırlanıyoruz. Bunun yanı sıra tam sürüme kavuşmak için ne kadar vakit gerekiyor ve erken erişim sürecinin ne kadar süreceği konusunda rastgele bir bilgi bulunmuyor.
 
 
 
Hayatta kalma oyunları genel olarak oyuncular tarafından seviliyor ve bu oyun geliştirici grubun belirttiğine nazaran bu çeşidi bir sonraki düzey taşımaya hazırlanıyor. Oyun içerisinde hayli ilgi alımlı mekaniklerine olduğundan bahsedebiliyoruz ve bu mekanikler ortasında dinamik dövüşler, saklılık, bölge inşa etme, akıl sıhhati sistemi ve daha fazlası yer alıyor. Tıpkı vakitte burada yer aldığınız mühlet boyunca çoklu oyun modlarından da yararlanabiliyorsunuz. Bu modlar ile bir arada kendi oyununuzu özelleştirilebiliyor ve kişiselleştirilebiliyorsunuz. Hangi oyun modu içerisinde yer aldığınız müddete bakmaksızın elbette tek oyunculu yahut çok oyunculu bir biçimde oyundaki yerinize alabiliyor ve kendi oyun formunuzu de oynay adapte edebiliyorsunuz. Buralarda elbette farklı formlarda tecrübe elde etmek için kendi stratejinizi ve planınıza oyuna dahil edebilirsiniz. Zira burada hayatta kalmak hayli şiddetli bir çabanın başlangıcını temsil ediyor.
 
Bunun yanı sıra oyunda yer aldığınız mühlet boyunca hayatta kalmak için etrafı keşfedebiliyor, farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebiliyor, etkileşime girebileceğiniz ve içerisine dalabileceğiniz farklı meskenlere giriyor ve tıpkı vakitte burada çeşitli kaynakları elde etmeye çalışıyorsunuz. Buralarda yiyecek ve içecek bulmak elbette büyük bir kıymet arz ediyor. Bu ehemmiyetle birlikte karakterinizin açlığını ön plana çıkarıyor ve burada karakterinizin ölmemesi için elbette yeme ve içme konusunda epeyce dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlara dikkat ettikten sonra öteki ögelere bir göz atabilirsiniz.
 
 
 
Karlarla kaplı yerlerde bulunduğunuz oyun içerisinde farklı bölgelere hakikat ilerlediğinizden bahsettiniz. Bu ilerlemenizle birlikte elbette karla kaplı ormanlara dalış yapabiliyor, dağlara geçiş yapabiliyor ve bu dağları dilediğiniz üzere keşfedebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra donmuş göllerle birlikte oyundaki yerinizi alabiliyor ve birebir vakitte tehlikeli yerlerde kendinize bulabiliyorsunuz. Bu bölgeler dikkat cazip derecede hoş atmosferleri ile birlikte ön plana çıkıyor ve birebir vakitte burada ölümcül hayvanlarla ve yabani canlılarla uğraş etmeye çalışıyorsunuz. Zorluk ve kış şartlarının faydaları üretim içerisinde oyunda yer aldığınız müddet boyunca bu şiddetli kış şartlarını atlatmak için elbette kendi atılımlarınızı oynayabilirsiniz ve birebir vakitte farklı şartlarda hazırlıklı olmanız lazım. Bir yandan soğuktan korunurken öteki yandan ise kendinizi hayatta tutmaya yarayacak ögeleri ve kaynakları bulmaya çalışıyorsunuz. Bunlarla bir arada de yemek pişirebiliyor, barınak bulabiliyor ve dinlenebiliyor. Elbette bunları yapmak oyun içerisinde hayli değer arz ediyor ve bunlar temel ögeleri oluşturuyor diyebiliriz.
Bu şekil oyunlarda elbette bölgelerde yer aldığımız mühlet boyunca birinci buraları ziyaret edecek olan ve ziyaret eden biz olmuyoruz. Öteki canlıları ve yırtıcı hayvanların bulunduğu üretimde elbette ateş epeyce kıymet arz ediyor. Zira burada elinizde tuttuğunuz ateş kaynağı en kıymetli kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu ateş kaynağı ile birlikte birçok ögeyle karşılaşabilir ve kendinize birçok yarar sağlayabiliyorsunuz. Ateş ile birlikte düşmanların yani yabani hayvanların üzerine gidebiliyor, onları korkutup kaçırabiliyor; öteki taraftan ısınma kaynağı olarak kullanabilir ve birebir vakitte yemek pişirme olayına da bu ateşle birlikte girebiliyorsunuz. Münasebetiyle ateş kaynağı oyun içerisinde epeyce ehemmiyet arz eden çeşitli mekanikler ortasında bulunuyor ve bunu ön plana çıkarmakta büsbütün sizin işiniz oluyor. Elinizde daima olarak ateş tutmak tıpkı vakitte sizlere ışık kaynağı olarak da yer buluyor. Bu kaynağı nitekim de dikkat cazibeli bir biçimde kullanmanız ve daima olarak elinize ateş tutmanız büyük kıymet arz ediyor.
Nitekim oyunda soğuktan korunmak için elbette barınaklar bulunmak durumunda kalıyor. Üstü kapalı yahut yanları kapalı bir yer bulduğunuz vakit elbette dua edebiliyorsunuz. Zira oyun içerisinde şiddetli kış şartlarının yer aldığı bir yapı ile birlikte çevreyi keşfetmeye başlıyor ve bu etraf ile birlikte de kendinizi barınaklarla bir arada bulabiliyorsunuz. Bunun dışında uzun vakit evvel yok olan ve insanların burayı terk ettiği bir kasaba içerisinde kendinizi bulabiliyor ve bunları keşfediyor, farklı bölgelere hakikat ilerleyebiliyorsunuz. Parklara, bahçelere ve daha fazla kısımlara gerçek ilerleyebiliyorsunuz. Başka taraftan oyunda yer aldığınız mühlet boyunca etrafı keşfetmek için elinizden geleni yapmaya koyuluyor ve burada farklı öyküleri de keşfedebiliyorsunuz.
 
 
 
Kasabanın geçmişini keşfedebileceğiniz, bu öyküleri açığa çıkarabileceğiniz ve bu keşiflerle bir arada etrafta ipuçları bulabileceğiniz imalinde tuzaklardan da tıpkı vakitte kaçınmanız gerekiyor. Zira etrafta bulunan ve daha evvel beşerler tarafından kurulan çeşitli tuzaklar bulunuyor. Bu tuzakları aşmak ve kendimizi terk edilmiş yapılar ile bir arada bulmak oyundaki öteki ögelerden birkaç tanesi. Oyun içerisinde etrafı keşfetmek ve kaynak bulmak epeyce ehemmiyet arz ediyor. Esasen oyunun temelinde de bu ögeler bulunuyor. Ne kadar çok etrafı keşfedersek o kadar çok yiyecek ve içecek kaynaklarıyla birlikte karşılaşabilir ve bunları da envanterimize atabiliyoruz.
 
Oyunda öbür taraftan kendi kaynaklarımızı ve ekipmanlarımızı topladığımız bir envanter sistemi yani çantamız bulunuyor. Bu envanter sistemi ile birlikte kendi kaynaklarımızı düzenleyebiliyor ve farklı bir hale büründürebiliyoruz. Birebir biçimde buradan yiyecek ve içecek alabilir ve bunları sırt çantamıza atabiliyoruz. Bu kaynaklarla bir arada hem kendi bölgemize inşa etmek için çeşitli kaynaklara başvurabiliyor ve bunlarla bir arada de oyunda ilerleme kat edebiliyoruz. Elbette oyun içerisinde kendi bölgemizi korumak ve bu bölgede kendimize kollamak temel amaçlarımızdan biri. Zira etraftaki yabani hayvanların ve kış şartlarının güç olduğu bu bölgede kendi bölgemizi tesis etmek oyunda en uygun yapacağımız atılımlar ortasında yer alıyor.
 
Kişisel eşyaları bulabileceğimiz ve çeşitli sayıları açığa çıkarabileceğimiz üretimde art planda yer alan kıssa çeşitli ipuçları ile birlikte bizlere aktarılıyor ve yer yerde burada ilgi alımlı ayrıntılarla birlikte bulunabiliyoruz. İşimize yarayacak şeyleri bulabileceğiniz ve kaynakları araştırabileceğimiz üretimde çevreyi keşfetmek ve geride bıraktıkları her bir ögesi burada bulmak büyük kıymet arz ediyor. Zira esasen art planda yer alan kıssanın özü etrafı keşfetmekte ve bulduğumuz ipuçları ile bir arada açığa çıkıyor. Bununla bir arada de oyunda ilerleme kat ettiğimizi anlayabiliyoruz. Bu usul oyunlarda elbette öykü art planda yer alan lakin pek de ön plana çıkan ögeler ortasında bulunuyor. Gerçekten başka hayatta kalma oyunlarında da elbette öykü biraz daha art planda kalır ve hayatta kalma ögeleri daha da ön plana çıkıyor. Hasebiyle bu oyunda da tıpkı biçimde bir kıssa içeriğiyle karşılaşabiliriz. Fakat bir öykü konusunda da beklentileri elbette yüksek tutmamamız gerekir.
 
 
Hayatta kalma tecrübesine sonuna kadar yaşayabileceğiniz üretimde hava durumunun süratle değiştiğini görebilecek ve her türlü hava durumuna karşı burada hazırlık almanız lazım. Zira oyunda yer aldığınız müddet boyunca yaralanmalardan, hastalıklardan ve öbür faktörlerden hayli süratli bir formda etkilenecek ve bu hava şartları ile birlikte de tıpkı vakitte hem sizi etkileyecek hem de başka canlıların yaşayış biçimlerine tesir edecek. Hasebiyle oyunda nitekim de dikkat alımlı bir canlıları atmosferin ve tıpkı vakitte görünümlerin burada olduğunu söyleyebiliriz. Her türlü faktörlerden etkilenebileceğiniz ve dağlardan bayırlara çıkabileceğiniz, birebir vakitte üstlere tırmanabileceğiniz ve hava durumunun direkt değiştiği üretim içerisinde her türlü hava şartlarına karşı hazırlıklı olmanız lazım. Ve havanın soğukluğunun arttığı ve tipinin de çıktığı bir yerde elbette sığınacak ve barınacak bir yeri bulmanız gerekiyor. Bu usul oyunda süratli formda hareket etmeniz gereken ve süratli düşünmeniz gereken anlar da karşınıza çıkabiliyor ve bu da sizi de hayatta kalma şartlarında usta olma yetiyor. Münasebetiyle oyun içerisinde bu biçim mekaniklerin olduğundan bahsedebilir ve gerçekçi bir mekanikle birlikte de oyundaki yerinizi alabiliyorsunuz.
Bunun dışında elbette üstte bahsettiğimiz üzere soğuktan, susuzluktan, açlıktan ve fizikî ve zihinsel yorgunluktan kendinizi müdafaanız ve bunları büsbütün hazır olmanız gerekiyor. Endişelenmeniz gereken 5 ana faktörün bulunduğu üretim içerisinde işler bunlarla bitmiyor. Üstte da bahsettiğimiz üzere hava durumunun değişmesi, sizi güçlü hava şartlarının etkilemesi ve daha fazla etraf faktörleri de bu etkenlere direkt tesir ediyor. Hasebiyle burada takip etmeniz gereken ve dikkat etmeniz gereken epeyce fazla durum bulunuyor. Bu durumların üstesinden gelmek için de elbette oyun içerisinde biraz fazla vakit geçirmeniz gerekiyor ve oyunun mekaniklerine alışmanız lazım.
 
Bu stil oyunlarda elbette deneyerek, keşfederek ve tıklayarak çeşitli mekanikleri öğrenebiliyor ve böylelikle rastgele olaylarla bir arada de oyunda karşılaşabiliyorsunuz. Bunun dışında beklenmedik olaylarla bir arada birini kurtarıp kurtarmayacağınıza da karar verebiliyor ve tıpkı vakitte olayların kötüleşip kötüleşmeyeceğini büsbütün sizin seçimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Farklı mekaniklerle ve ilgi alımlı ayrıntılarla birlikte bizlere sunulmaya hedefleyen oyunda ıssız topraklara hakikat ilerleyebiliyor, buralarda kimsenin olmadığına nazaran biliyor ve kendi yeteneklerimizi burada geliştirmeye çalışıyoruz. Adaptasyon sistemi ile birlikte hayatta kalma hünerlerimizi burada yükseltebilir ve daha fazla soğuktan yahut öteki ögelerden korunabiliyoruz. Oyunda bu üslup mekaniklerin ve kilidi açılacak içeriklerinin bulunduğundan bahsedebiliyoruz.
 
 
 
Zihnimizi gerçek bir halde adapte edebileceğimiz ve yorgunluğumuzu zihnimizin derinliklerinde atabileceğimiz üretimde her şey aslında yorgunluk belirtileri ile başlıyor. Elbette birinci etapta bu yorgunluğu üzerimizden atamazsak ve günlerce uyumazsak elbette bu bizim zihnimizdeki niyetleri etkiliyor ve artık berbat bir fikir ve psikoloji içinde olabiliyoruz. Yalnızca yorgunluk değil, birebir vakitte açlık ve susuzluk üzere başka ögeler da birebir vakitte zihnimizin derinliklerini etkileyebiliyor ve burada ruhsal baskılarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Örneğin olmayan bir şey olmuş üzere görebilir ve bu da ruh halimize epeyce etkileyen ögeler ortasında bulunuyor. Şayet zihnimiz açlıktan yahut öbür ögelerden çok fazla etkilenirse bu erken bir sorun teşkil edebiliyor. Üstte da bahsettiğimiz üzere bu sıkıntılarla birlikte baş etmeye çalışırken tıpkı vakitte zihinsel ve ruhsal sorunlarda baş göstermesi elbette sizlere daha güçlü bir oyunun sunacağına gösteriyor. Bunun dışında çeşitli halüsinasyonlar görmeye kadar ve olmayan şeyleri olmuş üzere görmeye kadar da bu cins zorluklar ortaya çıkıyor. Bunlarla birlikte de elbette oyunda yer almak istemezsiniz. Hasebiyle oyunda bu cins durumlara dikkat etmeniz ve karakterinizi her türlü durumdan uzak tutmanız lazım.
Oyunda birebir vakitte avcılık yapabileceğiniz bir mekanik bulunuyor. Buralarda geyikleri, tavşanları ve daha fazla hayvanları algılayabiliyor ve onların etinden yahut başka ögelerinden yararlanabiliyorsunuz. Hasebiyle oyun içerisinde aç kalmamak ve kendinize yiyecek bulmak için bu hayvanları avlayabilir ve elinizdeki sopayı onlara karşı atabilir ve elinizdeki sopayı tıpkı vakitte mızrak biçiminde kullanabilirsiniz. Kapalı gizli otların ortasından yaklaşabileceğiniz ve bir geyiğin gerisinden da ulaşabileceğiniz üretimde kapalılık ögelerinin olduğundan da bahsedebilir. Şayet sizi görürse elbette oradan uzaklaşabilir. Münasebetiyle oyunda gördüğünüz avları avlamak için yavaş hareket etmeniz ve onlara belirli bir açıdan yaklaşmanız lazım. Ve akabinde menzilli silahınızla birlikte onları hakikat formda avlamanız gerekiyor. Yanlışsız halde avcılık kombinasyonları ile bir arada kendi avınızın davranışlarını inceleyebilir, hayvanları yakalamak için elinizden geleni yapmaya koyulabilir, tuzaklar kurabilir ve daha fazla mekanikle birlikte onlara alt edebilirsiniz.
 
 
Oyunda sağdan soldan çeşitli kaynaklar toplayarak elbette elinizde silah olarak kullanabileceğiniz çeşitli yapılar bulundurabiliyorsunuz. Münasebetiyle üstte da bahsettiğim üzere bir sopa bulduğunuz vakit onu sivrilterek bir mızrak haline getirmeye çalışabilir ve fırlatılabilir bir mızrak silah ile bir arada oyundaki yerinize alabilirsiniz. Bunun dışında elbette bu sopaları daha da biriktirerek ve sivrilterek çift biçiminde etrafı düzenleyebilir ve böylelikle yırtıcılardan kendimizi koruyabiliriz. Kendi bölgemizi kurabildiğimiz ve sonlu kaynaklarla bir arada yer aldığımız üretiminde elbette daima olarak kaynaklar toplamak ve etrafımızdaki olayları incelemek hayli kıymet arz ediyor. Zira canlı bir dünya olduğundan ötürü etrafımızda şekillenen bir ortamın olduğundan bahsedebiliyor ve bu ortamla bir arada de bizi hayatta kalmaya çalışıyoruz. Münasebetiyle oyunda yer aldığınız bir müddet boyunca tüm bu ögelere dikkat etmemiz ve bu ögelerle bir arada de hayatta kalmamız temel gayeler ortasında yer alıyor.
 
 
Oyunda sonlu kaynaklar olduğundan ötürü elbette bir çabaya başlamadan evvel öncelikle bunları düşünmeniz gerekiyor ve iki sefer düşünmeniz gereken bir yapı ile bir arada karşılaşabiliyorsunuz. Elinize bıçaklarla, sopalarla ve öteki ögelerle bir arada çeşitli silahlar alabilir ve bu silahlarla bir arada de hem kendinizi koruyabilir hem de o iş ile uğraşabilirsiniz. Bunun dışında elbette karakterinizle bir arada gezici ilerleyebilir, onunla bir arada zıplayabilir, üstlere tırmanabilir, akla yatkın seçimler yapabilir ve daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz. Süratli koşabileceğiniz yahut eğilerek yaklaşabileceğiniz üretimde karakterinizin aşikâr başlı temel mekanikleri ve hareketleri bulunuyor.
 
Bunlarla bir arada de oyunda kendi yolunuzu çizebiliyorsunuz. Art planda bir öykünün anlatıldığı lakin bu öykünün bizlerin keşifleriyle bir arada ortaya çıktığı üretim üstte da bahsettiğimiz üzere yakın vakitte karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Bu oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden de istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks