Konsol Haberleri

Harika Crazy Rhythm Castle İnceleme

Valorant VP Oyuneks

 
Second Impact Games tarafından geliştirilen ve Konami tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan ritim tabanlı Muhteşem Crazy Rhythm Castle oyununun incelemesiyle karşınızdayız. Eğlenceli tek ve iş birliği modlarıyla birlikte yer alacağınız bu oyunda hoş bir tecrübe bizleri bekliyor. Uzun vakittir beklediğiniz cümbüş tecrübesini tahminen de bu oyunla birlikte bulabiliyorsunuz.
 
Eğlenceli bir başlangıçla birlikte yer aldığımız bu oyunda birinci etapta ilgi cazip karakterlerin ve ilgi cazibeli bir yapının olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Oyunda birinci başladığınız vakit bir piyano tuşlarının üstünde yer alıyor ve bu piyano tuşlarına elbette klavyenizdeki ok tuşları ile yani yönlendirme tuşlarla birlikte geçebiliyor ve ilerleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte oyunda sizi karşılayan bir karakter bulunuyor ve burada bir mücadeleci olduğunuzdan bahsediyor ve bu gayrette yani ritim tabanlı tecrübe içerisinde de siz de yer almaya başlıyorsunuz.
 
İlgi cazip başlangıç kısmı ve karakter seçim ekranı
 
 
 

İlk etapta kısa bir alıştırma yani idman sürecine geçiyor ve bu kısımda temel mekaniklerin hangisi olduğunu öğrenebiliyoruz. Burada başladığımız yerde piyano tuşlarının üzerinden yürüyebiliyor ve geldiğimiz noktada kalenin kapısını açarak birinci alıştırma kısmına geçiş yapabiliyoruz. Bu noktada belli tuşlamalarla bir arada basmamız gereken ve zamanlamayı hakikat tutturmamız gereken bir mekanik bizleri karşılıyor ve burada ritim tabanlı sistemin birinci kırıntılarını görebiliyoruz. Tıpkı vakitte basmamız gereken farklı farklı tuşlar bulunuyor. Burada basacağınız tuşlar sizlere farklı bir halde görünebilir ve kullandığınız kontrolcüye nazaran de değişkenlik gösterebilir. Münasebetiyle benim karşıma birinci etapta F tuşu ile sol yönlendirme ve üst yönlendirme tuşları çıktı. Hasebiyle bu tuşlarla birlikte 3 farklı yönlendirme sistemi ile karşılaştım ve bu noktada hakikat vakitte gerçek biçimde tuşlara basmam gereken bir ritim tablosu akmaya başladı.

 
Bu noktada elbette sizin refleksleriniz ve el-göz uyumunuz epeyce ehemmiyet arz ediyor. Bu üslup ritim tabanlı oyunlar içerisinde yaptığınız her atak ve verdiğiniz refleks hayli önemli. Zira burada vakit geçtikçe kimi durumlarda daha da süratli bir halde akan bir tablo ile birlikte karşılaşabiliyor ve tıpkı vakitte buradaki skor tablosunda daha da yükselebiliyoruz. Bunun dışında yalnızca tuşlara basmamız gereken mekanikler değil tıpkı vakitte farklı oyun içi sistemlerin de burada olduğunu söyleyebiliriz. Hakikaten 2. kısımda karşımıza çeşitli lazer ışınları atabileceğimiz bir alan geliyor ve bunlardan bir topu seçerek istediğimiz halde karşımıza gelen ögeleri vurmaya çalışıyoruz ve böylelikle kale üzerinde yer alan bir güç sistemini en üst düzeye hakikat ulaştırmaya başlıyoruz. Hasebiyle oyunda bu üslup ilgi cazibeli mekaniklerin ve daha evvel görmediğiniz farklı oyun içi sistemlerin olduğundan bahsedebiliyoruz.
 
Bulutların üzerindeki bir kale ve eğlenceli küçük oyunlar 
 
 
 
Oyunda gelen manada tıpkı mekaniklerle bir arada karşılaşabiliyor lakin orta kısımlarda ise farklı mekaniklerle birlikte buradaki yerimize alabiliyoruz. Örneğin oyunda birinci etapta ilerlerken kutuların karşımıza çıktığını görebiliyor ve bu kutuları karakterimizle bir arada kaldırıp sağa sola gerçek atabiliyor ve böylelikle yolumuzu açabiliyor. Münasebetiyle oyunun orta kısımlarında sahiden de ilgi alımlı bu usul ayrıntıların ve bulutlar üzerindeki bir seyahatin macerasına katılabiliyoruz. Oyunda ilgi cazip karakterler, ilgi cazip görüntüler ve bölgeler bulunuyor. Böylelikle kendimizi sonsuza kadar ilerleyen bir piyano taşlarının üzerinde bulabiliyoruz. Bu piyano taşlarının üzerinde ilerlerken elbette art planda farklı müziklerin çaldığını duyabiliyor ve bu da oyuna hakikaten de hoş bir çeşitlilik katıyor diyebiliriz.
 
Oyunda nitekim de onlarca farklı küçük oyun bulunuyor ve bu küçük oyunlarla bir arada de oyun içerisinde yer aldığınız mühlet boyunca farklı bir şeyler yaptığınızı hissedebiliyorsunuz. Üstte da bahsettiğim üzere ışın atan lazer toplarından kutu kaldırmaya kadar epeyce fazla çeşitli içerikler yer alıyor ve bunları yaparken de elbette cümbüşün tabanına vurabiliyoruz. Bunun dışında oyunda ilerlerken farklı farklı mekaniklerle müsabakamız elbette oyuncular için hoş bir tecrübenin kapısını aralıyor. Zira oyunda daima olarak tıpkı şeyleri yapmadığımızın farkına varabiliyor ve bu da bizlere ilerleyen süreçte sanki bizleri neler bekliyor sorusunu yöneltiyor ve bu da merak hissini uyandırıyor diyebiliriz.
 
Oyunda yalnızca hakikat vakitte hakikat tuşlara basmanız gereken anlar değil tıpkı vakitte farklı bölgelere hakikat ilerlediğiniz kısımda çabucak dallanıp budaklanan bir yolda kendinizi bulabiliyor ve giriş yaptığınız her kısımda farklı bir mekanikle birlikte karşılaşabiliyorsunuz. Yeniden üstte bahsettiklerimin dışında burada sağda solda uçuşan baloncuklara vurabiliyor ve bunları patlatarak da yanlışsız formda ritim gerekliliklerini yerine getirebiliyorsunuz. Oyunda bu üslup nitekim de ilgi cazibeli ayrıntılar bulunuyor ve bunlarla bir arada de oyundaki yerinizi alabiliyorsunuz.
 
Yeni içerikler ve daima değişen mekanikler 
 
 
 
Oyun içerisinde düzeyler yani kısımlar ortasında kalenin farklı noktalarını keşfetmek için bizlere büsbütün özgür bir yapı sunuluyor ve burada dilediğiniz üzere sağı solu keşfedebiliyorsunuz. Bu sayede elbette farklı objelere ve özelleştirme seçeneklerine sahip olabiliyorsunuz. Oyunda her bir düzeyde farklı bir mekanikle birlikte karşılaşabiliyor ve burada yeni içerikleri deneyimleme fırsatı elde edebiliyorsunuz. Bu da geliştirici grubun hakikaten de oyuna kattığı hoş eklemelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.
 
Oyunu tekrar bahsettiğim üzere hem tek oyunculu hem de çevrimiçi yani iş birliği olarak oynayabiliyor ve tıpkı vakitte 4 oyuncuyla bir arada buradaki yerinizi alabiliyorsunuz. Elbette bu stil oyunları arkadaşlarla bir arada oynamak çok daha hoş ve eğlenceli bir tecrübenin bizlere sunulmasını sağlıyor ve böylelikle öbür arkadaşlarla bir arada kapışırken birebir vakitte kendimizi usta bir pozisyona getirmeye çalışıyoruz. Oyunda çevrimiçi tablolar yer alıyor ve bu tablolar içerisinde de elbette kendi ritmimizi bulmayı ve oyuncular ortasında üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz.
 
Hem tek hem de çevrimiçi mücadeleci bir yapı: 4 şahsa kadar destek
 
 
 
Öte yandan burada vurgulamamız gereken öbür bir özellik ise üstte da bahsettiğimiz üzere düzeyler ortasında özgürce dolaşabiliyor ve birebir vakitte bu düzeyler içerisine dilediğimiz halde tekrardan geçiş yapabiliyoruz. Burada metal müziklerden birebir vakitte pop müziklere kadar farklı farklı ritim ögeleri yani müzikler bizleri bekliyor ve dilediğimiz formda burada keyfimizi sürdürebiliyoruz. Birebir vakitte istediğiniz kısma tekrardan geçiş yapabiliyor, şarkıyı tekrardan çalabiliyor ve arkadaşlarla bir arada burada en güzel puanı almak için çaba edebiliyorsunuz. Münasebetiyle arkadaşlarınızla birlikte burada aslında bir meydan okuma işine geçiş yapabiliyor ve burada ritme kendinizi kaptırabiliyorsunuz.
 
Oyunda yapabilecekleriniz elbette bulmaca içerikleri ile birlikte harmanlanıyor ve her bir kısımda farklı içeriklerle ve bulmacalarla karşılaşabiliyorsunuz. Münasebetiyle oyunda öncelikle ne yapmanız gerektiğini etrafta dolaşarak ve talimatlara bakarak bulabiliyor ve böylelikle ritim tabanlı bu bulmaca içerikleri ile bir arada buradaki yerinize alabiliyorsunuz. Oyunun esasen temelinde bulmaca ve ritmin harmanlandığı bir yapı bizlere aktarılıyor ve bu usul içeriklerle bir arada oyunda ilerlemeye ve yüksek skor elde etmeye çalışıyoruz.
 
Steam sayfası 
 
 
 
Ritim Kalesi ile bir arada büyük bir uğraşa atıldığımız ve cümbüşün tabanına vurabileceğimiz imal, hakikaten de yenilikçi yapısı ile bir arada karşımıza çıkıyor. Birebir vakitte oyunda hem ritim tabanlı yani müzik içerikli hem de bulmacalarla dolu bir dünya bizleri bekliyor. Oyun elbette iş birliği içerikleri ile bir arada gözleri dolduruyor ve tıpkı vakitte oyunu arkadaşlarla bir arada oynamak çok daha eğlenceli bir yapının kilidini açabiliyor. Boş vakitlerinizde oynayabileceğiniz ve cümbüşün tabanına vurabileceğimiz bu üretim farklı çalma listeleri ile bir arada karşımıza geliyor ve burada dikkat cazip bir yapının bizlere aktarıldığını görebiliyoruz. Bu biçim ritim tabanlı oyunlardan hoşlanıyorsanız kesinlikle bu oyunu bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası üzerinde yüzde 10 indirimli bir halde 310 Türk lirasından satışta olduğunu söyleyebiliyor ve tıpkı vakitte tekrar Steam sayfası üzerinde bir demo sürümünün yer aldığını aktarabiliyoruz.
 
Oyunu satın almadan evvel elbette demo sürümü ile bir arada oyunun bir kısmını fiyatsız olarak oynayabiliyor ve üstte bahsettiğim kısımları siz de şahsen deneyimleyebiliyorsunuz ve böylelikle oyunu nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz. Münasebetiyle oyuna satın almadan evvel bu demo sürümünü oynamanızda yarar var diyebilirim.
 
Oyun fragmanı 
 
 

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

The Outlast Trials Tam Sürüm Çıkış Tarihi Açıklandı

  Geliştirici Red Barrels, co-op hayatta kalma dehşet oyunu The Outlast Trials’ın 5 Mart…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Epic Games Bu Hafta 368 TL'lik Oyunu Fiyatsız Veriyor!

  Her hafta fiyatsız oyunu ve oyunları kullanıcılara sunan Epic Games’in bu haftaki…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Tek Oyunculu Öykü Odaklı Jurassic Park Survival Duyuruldu

  Saber Interactive tek oyunculu aksiyon macera oyunu Jurassic Park Survival’ı PlayStation…
Daha Fazla