Konsol Haberleri

Electronic Arts, ales of Kenzera: ZAU İsimli Oyunu Duyurdu

Valorant VP Oyuneks

 
Yayıncı Electronic Arts ve geliştirici Surgent Studios, yandan görünümlü platform oyunu Tales of Kenzera: ZAU’yu PlayStation 5, Xbox Series, Switch ve PC (Steam, Epic Games Store) için duyurdu. Oyun İngilizce ve Swahili seslendirmeler ile İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Brezilya İspanyolcası, Meksika İspanyolcası, Japonca ve Swahili alt yazı seçenekleriyle 23 Nisan 2024 tarihinde 19,99 dolara piyasaya sürülecek.
 
Ön siparişler şu anda mevcut ve oyun içinde iki hünerin kilidini açan iki şaman puanını içeriyor. Ayrıyeten oyuncular “Kalunga’s Blessing” görsel efektine ve oyunun kıssasını derinlemesine inceleyen Soulshifters dijital yardımcı çizgi romanı üzere öteki bonuslara da erişebiliyor. 
 
Bafta adayı aktör Abubakar Salim liderliğinde Surgent Studios takımı tarafından geliştirilen birinci oyun geliyor. Bilgi alımlı ayrıntıları ve grafiklere sahip olan bu üretim içerisinde tek oyunculu bir yapı bulunuyor ve bizleri tıpkı vakitte aksiyon ve macera içeriği aktarılmak isteniyor. Bunun dışında, platform öğeleri birinci başta kolay, daha sonrasında ise kuvvetli bir yapıyı bizlere sunmak istiyor. Münasebetiyle, oyunda kolaydan zora gerçek bir yapının olduğundan bahsedebiliyoruz. Art planda yer alan kıssa ile bir arada ilerleyebildiğimiz imal içerisinde, babasının vefatından sonra bir kahraman olarak yükselmeye hazırlanan Zau isimli bir bireyle oynuyoruz. Mevt rablerinin yer aldığı ve savaşçı şamanların bulunduğu imal içerisinde tıpkı vakitte büyülü ve kozmik güçlerin olduğunu görebiliyor ve farklı rehberlerin eşliğinde oyunda ustalaşmaya çalışıyoruz.
 

  
OYUN HAKKINDA 
Dikkat alımlı bir dünyanın bizlere sunduğu imal içerisinde, yandan görünümlü bir kamera bakış açısı bulunuyor. Bu kamera bakış açısıyla bir arada karakterimizi bir sağa bir de sola ilerletebiliyoruz. Bu kapsamda hem platform ögelerini aşmaya çalışıyor, hem de aksiyon içerikleriyle bir arada düşmanların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Oyunda kozmik güçlerle bir arada karakterimizin maharetlerinden faydalanabiliyor ve birebir vakitte zımnî sırları açığa çıkarmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Zau karakteriyle bir arada ilerlemeye çalıştığımız imal içerisinde, Metroidvania usulü bir macera bulunuyor. Bu macera ile bir arada de kendi hünerlerimizi ve yeteneklerimizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Oyunda tıpkı vakitte güç anlar yaşayabiliyor ve ruhsal bir güzelleşme seyahatinde karakterimizi burada denetim edebiliyor ve o duygusal hissiyatı burada deneyimlemeye çalışıyoruz.
 
Tanıtım fragmanı 
 
 
Oyun içerisinde art planda, üstte da bahsettiğim üzere bir kıssa yer alıyor. Burada, kederli ve duygusal bir çocuğun olduğundan bahsediyoruz. Merhum babası tarafından bir Bantu masalı okunurken atıldığımız bu macera içerisinde, babasının vefatı bu çocuğu hayli etkiliyor. Vefat ilahlarıyla bir arada pazarlık arayışına girdiğimiz üretimde, bu çocuk babasını mevtten geri getirmek için elinden geleni yapmaya koyuluyor. Münasebetiyle, bir yandan bu maksat uğruna atıldığı macerada, tehlikeli bir seyahat bizleri bekliyor. Kıssanın özü aslında bu temel etrafında dönüyor ve bununla bir arada de biz de oyundaki yerimize almaya çalışıyoruz. Oyunda yer aldığımız müddet boyunca farklı etkileşim ögeleri ile bir arada karşılaşabiliyor ve birebir vakitte farklı bölgelere hakikat ilerleyerek buraları keşfetmeye başlıyoruz. Hoş ve tehlikeli topraklara gerçek ilerleyebildiğimiz ve buraları dilediğimiz üzere keşfedebildiğimiz üretimde, hayat dolu ortamların olduğunu da söyleyebiliriz. Birebir vakitte, kayıp atalarımızın ruhunun da buralarda gezip tozduğunu deneyimleyebiliyoruz.
Tehlikeli topraklara hakikat ilerlemeye başladığımız oyunda, amacımıza yanlışsız direkt geçiş yapabiliyor ve birebir vakitte kudretli varlıklarla birlikte burada karşılaşabiliyoruz. Şaman dansı ile bir arada kendi yeteneklerimizi ortaya çıkarabileceğimiz üretimde, büyüler ve çok daha farklı yetenekler bizleri bekliyor. Bunlarla bir arada de oyunda vefat dansları yapabiliyor, farklı yetenekleri açığa çıkarabiliyor ve kudretli bu yeteneklerle bir arada büyük gücümüzü ortaya çıkarabiliyoruz.
Aksiyon, macera ve platform ögelerini bünyesinde barındıran oyun içerisinde, savaşçı bir şaman olarak yer alıyor ve birebir vakitte burada kendi karakterimizi hayatta tutmaya çalışıyoruz. Oyunda güçlü platformların olduğundan bahsedebiliyor ve ilgi cazip ayrıntılarının bizlere sunulacağını doğrulayabiliyoruz. Kayıp atalarımızın ruhları ile dolu bu bölge içerisinde, kendi babamızın ruhunu tekrardan geri getirmek ve yaşama geri döndürmek için burada geniş bir maceraya atılıyoruz. Bu geniş macera elbette güçlü bir içeriği bizlere sunmayı istiyor. Biz de bu zorlukların üstesinden gelmek için karakterimizin yeteneğinden ve maharetlerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Birebir vakitte, karakterimizle zıplayabiliyor, sağa sola gerçek atılım yapabiliyor, düşmanların üzerine direkt atılabiliyor ve kendimizi savunmak için farklı atılımlara geçiş yapabiliyoruz. Hasebiyle, oyunda temel hareketlerin yanı sıra dikkat cazibeli yeteneklerin de olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda, oyun içerisinde usta olmak için elimizden geleni yapmak, bu stil oyunlarda hayli ehemmiyet arz ediyor.
 
 
 
Abubakar Salim’in dokunaklı kıssası boyunca yer alabileceğimiz imal içerisinde, tek oyunculu ve öykü odaklı bir yapı bizlere aktarılıyor. Tıpkı vakitte, babamızın yıkıcı kaybı ile bir arada yer aldığımız yeni dünya içerisinde buraları keşfetmeye çalışıyoruz. En âlâ biçimde nasıl yol alacağımızı ve kendi yolumuzu belirleyebileceğimizi büsbütün kendimiz seçebiliyor ve bununla bir arada de güçlü bir başlangıçta adım atmaya çalışıyoruz. Ruhsal bir şifacı olmak ve kendi ruh sancılarımızı dindirmek için burada aslında kendi hislerimizle yüzleşebiliyor ve acılarımızla birlikte burada büyük oranda gayrete giriyoruz. Bantu bilgisinden ilham alan ve her birinin kendine has öyküleri bulunan bu oyunda tıpkı vakitte efsanevi karakterler bulunuyor. Bu karakterlerle bir arada de oyunda etkileşime geçebiliyoruz. Oyunda yer alan öykü hem karakterler ortası diyaloglarla hem de orta sahnelerle bir arada bizlere aktarılıyor. Bu kapsamda, oyunun ana kıssasından elbette kesitler bizlere sunuluyor ve böylelikle oyundaki öyküyü daha güzel bir biçimde anlayabiliyoruz.
Hikaye dışında elbette oyunun platform ve aksiyon ögeleri epey ön plana çıkıyor. Burada sıradan bir savaşçı olarak atıldığımız oyunda ilerleyen süreçte bir usta savaşçı olmaya çalışıyoruz. Seyahatimiz boyunca şiddetli düşmanlarla birlikte karşılaşabiliyor ve burada irili ufaklı düşmanlarla bir arada de kapışabiliyoruz. Tıpkı vakitte, düşmanları ortadan kaldırmak için elbette onların vuruş tarzlarını öğrenmemiz gerekiyor ve akabinde onların akınlarına karşılık vermemiz lazım. Elbette, oyun içerisinde kendi karakterimizi savunmak ve darbe almamak epeyce değerli. Bu stil oyunlarda ne kadar çok darbe alırsak o kadar çok geriye dönüş yapabiliyor ve tekrar tekrar tıpkı kısmı oynamak durumunda kalabiliyoruz. Münasebetiyle, bu üslup oyunlarda epey dikkat etmemiz gerekiyor ve etraftan gelen düşmanlara karşı da her vakit temkinli olmamız lazım.
Oyunda bir yandan vakti manipüle edebileceğimiz bir hünerimiz bulunuyor. Bu maharetle bir arada vakti hem bükebiliyor hem de farklı anlarda düşmanlarını üstesinden gelebiliyoruz. Ay maskesinin gücünü kullanarak da düşmanları kristalleştirebileceğimiz üretim içerisinde sahiden de ilgi cazip hünerler ve yetenekler bizleri bekliyor. Bu maharetler ve yeteneklerle birlikte oyundan hakikaten de zevk alabiliyor ve tıpkı vakitte Güneş maskesi ile birlikte de ateşli mızraklar fırlatabiliyoruz. Bu özelliklerle birlikte oyunda çok çeşitli mekaniklerin olduğunu söyleyebiliyorum. Bu marifetler ve yeteneklerle birlikte de oyundaki yerimize alabiliyoruz. Bu hünerleri kullanırken geliştirici takımın belirttiğine nazaran el üretimi animasyonlar bu marifetler ile birlikte bizlere aktarılıyor. Hasebiyle, mekanikleri kullanırken el üretimi animasyonların bizlerin karşısına çıkacağına doğrulayabiliyor ve bu sayede becerilerimize düşmanlara karşı kanıtlayabiliyoruz. Kanıtladığımız esnada ise düşmanların kaçıp gittiğini görebiliyor ve ortadan kaldırıldığını da deneyimleyebiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde bu hünerlerin dışında birebir vakitte seyahatimiz boyunca farklı maskeler bulabilir ve bu maskelerle birlikte de farklı mistik güçlerin sahibi olabiliyoruz. Sıçrama, süzülme ve daha fazla maharet üzerinde ustalaşabileceğimiz imal içerisinde yetenek ağacımız bulunuyor. Bu yetenek ağacı ile bir arada hem yeni yeteneklerin kendilerini açabilir hem de yetenekler üzerinde usta olmaya çalışıyoruz. Fantastik bir kültürün yer aldığı imal içerisinde mistik bir alemde ayakta kalmaya çalışıyor ve tıpkı vakitte Bantu masallarından ilham olan yapısıyla birlikte keşfedilmemiş bir ortamı keşfetmeye çalışıyoruz.
 
Oyun içerisinde yer aldığımız dünya kaosun ve düzensizliğin hakim olduğu bir dünya olarak karşımıza çıkıyor ve burada çok ödüllü bestekar Nainita Desai’nin çeşitli müzikleri bizlere sunuluyor. Bu müziklerle birlikte oyundaki yerimizi daha hoş bir biçimde alabilir ve art planda yer alan müzikler bu usul oyunlarda epeyce kıymet arz ediyor. Zira bu usul oyunlarda art plan müzikleri, efektleri ve daha fazlası elbette bizleri oyuna daha süratli bir biçimde bağlayabiliyor ve böylelikle oyunda daha süratli bir halde ilerleyebiliyoruz. Müzikler eşliğinde ilerleyebileceğimiz üretimde orjinal müziklerin olduğuna görebiliyoruz ve yandan görünümlü yapısı ile bir arada buradaki yerimize alabiliyoruz. Farklı kültürleri deneyimlediğimiz ve kültürler ortası etkileşime geçebileceğimiz üretimde hoş bir platformasyon tecrübesi bizleri bekliyor.
 
Oyunda farklı alemlere hakikat geçiş yapabilir ve buralarda farklı misyonları üstlenebiliyoruz. Ormanlardan farklı yıkılmış alanlara kadar farklı bölgelere gerçek geçiş yapabildiğimiz imal içerisinde bu bölgeleri keşfedebiliyor ve birebir vakitte burada farklı merkezlere gerçek ilerleyebiliyoruz. Sürükleyici ortamların yer aldığı ve görünümlerin ön plana çıktığı üretimde güçlü sanat yapıtlarının ve acımasız düşmanların olduğunu deneyimleyebiliyor ve tıpkı vakitte bu seyahat boyunca elbette çeşitli hisler içerisine girebilme fırsatı buluyoruz. Art planda yer alan öykü elbette kimi oyuncuların dikkatine çekecek tipten olarak karşımıza çıkarken, birtakım oyuncular yalnızca bu öyküye dikkat etmiyor. Tıpkı vakitte oynanış ögeleri da burada hayli kıymet arz ediyor.
 
 
Kederli bir çocuğun yer aldığı imal içerisinde babasının vefatından sonraki süreçte yaşadığı zorluklar bizlere aktarılıyor ve vefat ilahı ile bir arada burada üstte da bahsettiğimiz üzere çeşitli pazarlıklara girebiliyoruz. İlham verici ve heyecan verici bir yapıyla birlikte atılacağımız imal içerisinde Zau isimli karakter, maksadına hakikat ilerlerken şaman dansını benimseyebilecek mi ve bu uğurda yoksa canını mı verecek? Daima birlikte göreceğiz. Oyunda birebir vakitte irili ufaklı düşmanların haricinde bir de işveren savaşları bulunuyor. Bu işveren savaşları oyunda arena biçimi bölgelerde karşımıza çıkıyor ve işverenler içerisinde ejderhalar ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda yer aldığımız mühlet boyunca bu işverenlerle bir arada yüksek zorlukta kapışabiliyor, onların hareketlerini ezberlemek durumunda kalıyoruz ve kendimize ilişkin bu atakları gerçekleştirebiliyoruz. Münasebetiyle, oyunda yer aldığımız mühlet boyunca nitekim de güçlü bir yapıyla karşılaşacağımızı aktarabiliyoruz.
Dikkat cazip platform ögeleri ile ve aksiyon içeriği ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan oyun, 23 Nisan 2024 tarihinde biz oyun severlerin sistemlerine gelmeye hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız ve yeni bir kıssa odaklı platform aksiyon macerasına kendinizi kaptırmak istiyorsanız, bu oyunu istek listenize ekleyebilir ve tıpkı vakitte bir göz atabilir ve bir baht verebilirsiniz. Oyunun birebir vakitte ön siparişleri açık olduğundan bahsettik. Siparişler 18 dolarlık bir fiyatla birlikte karşımıza çıkıyor. Fakat ilerleyen süreçte bu fiyat elbette artış gösteriyor diyebiliriz. Münasebetiyle, satın almak istiyorsanız şimdiden almanızda ve kütüphanenize yer ayırmanızda yarar var diyebiliriz.
 

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla