Konsol Haberleri

Dehşet Oyunu Evil Nun: The Broken Mask Tam Sürüme Kavuşuyor

Valorant VP Oyuneks

 
Keplerians, Carlos Coronado tarafından geliştirilen ve Keplerians tarafından yayınlanacak olan hayatta kalma kaygı zımnilik oyunu Evil Nun: The Broken Mask, 7 Aralık tarihinde tam sürüme kavuşuyor.
 
Korku temalı bu imal içerisinde yapacağımız her hareket epey ehemmiyet arz ediyor ve daha çok burada zımnilik odaklı bir içerikle birlikte karşılaşabiliyoruz. Terk edilmiş bir okul içerisinde uyandığımız ve bu okuldan kaçmaya çalıştığımız üretimde elbette küçük bir karakteri oynuyor ve burada mahsur kalan tek kişinin fakat biz olmadığını öğreniyoruz. Elbette bu ortaokul içerisinde farklı farklı bölgelere ve odalara yanlışsız ilerleyebiliyor, farklı sınıfları gezebilir ve buralarda elbette çözebileceğimiz çeşitli bulmacalar bulunuyor. Ve bunları çözmek için de elimizden geleni yapmak durumunda kalıyoruz.
 
Oyun içerisinde dini temalı bir içerik yer alıyor ve bu dini tema ile bir arada karşımıza bir rahibenin olduğunu görebilir ve birebir vakitte bizi koşturacak ve kovalayacak kişinin de bu olduğunu fark ediyoruz. Bunun dışında makus rahibe ile birlikte yüzleşmek için elbette oyundaki yerimizi alabilir ve tıpkı vakitte bu rahibenin bizim peşimizden koştuğunu görebiliyoruz. Bunun dışında elinde farklı bir cazibeli tuttuğunu ve bu çekiçle birlikte de bizleri koşturduğunu görebiliyoruz. Gerçekten bu sıralarda elbette daima olarak kendimizi gergin hissedebilir ve bu gerginlikle bir arada biz de saklanmaya ve kaçmaya çalışıyoruz. Elbette oyunda küçük bir karakteri denetim ettiğimizden ötürü burada farklı sınıflara gerçek ilerleyebilir ve bu sınıflarda istediğimiz kısma gerçek saklanabiliyoruz. Onun dışında tekrar ufak olduğumuzdan ötürü farklı farklı küçük yerlere ve kırılmış noktalara hakikat geçiş yapabilir ve burada rahibeden saklanmaya çalışabiliyoruz.
 
Tamamlanacak birçok kısmın olduğu ve bu kısımlar ortasında geçiş yapabildiğimiz oyun içerisinde elbette üstte da bahsettiğim üzere farklı farklı bulmacalar yer alıyor ve tıpkı vakitte bu bulmacaların yerine küçük oyunlar da alabiliyor. Bunun dışında bu küçük oyunlar içerisinde elbette farklı içeriklerle bir arada karşılaşabilir ve bunları oynayarak oyun içerisindeki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda temel gayemiz bu berbat rahibe ile bir arada yüzleşmek oluyor ve elbette peşimizden koşturduğunda onu ortadan kaldıramıyoruz. Münasebetiyle bu oyun içerisinde yalnızca koşuyor ve kaçmaya çalışıyoruz. Oyunda ona karşı rastgele bir formda gelemiyoruz ve elimizde rastgele bir obje ile bir arada hiçbir ögesi da kullanamıyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde daha çok kaçma odaklı ve kapalılık odaklı bir yapı yer alıyor diyebiliriz.
 
 
 

Ortaokul içerisinde yer aldığımız boyunca farklı farklı eğlenceli anlarla birlikte de karşılaşabilecek ve birebir vakitte burada akıl sıhhatimizi müdafaaya çalışacağız. Bunun dışında oyunda daima olarak kendimizi huzursuz ve kaygı dolu anlarla birlikte hissedebilecek ve birebir halde buradan kaçmak durumunda kalacağız. Oyun içerisinde yer aldığımız müddet boyunca okul içerisinden kaçmak için elimizden geleni yapmaya koyulacak ve kendimizi yaz kampı içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca bu harita içerisinde bulmaya başlayacağız. Onun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere rahibenin bizi koşturduğunu görebilecek ve burada elbette yapay zekanın hayli düzgün olması gerektiğini de vurgulamamız gerekecek. Hasebiyle bu oyun bilhassa elbette yapay zekanın güzel olması ve daima olarak bizi bâtın yerlerden bulması hakikaten de hayli ehemmiyet arz ediyor. Bu şekil oyunlarda elbette yapay zekanın saklandığımız yere hakikat atılım yapması gerginliği daha da arttıran atılımlar ortasında bulunuyor ve oyuna nitekim de çeşitlilik katıyor diyebiliriz.

 
Karanlık odaklı yapı içerisinde daima olarak kendimizi koştururken görebilecek ve sağa sola yanlışsız burada adım atmaya çalışacağız. Okulun her bir kısmını açmaya çalışacağımız ve farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebildiğimiz üretim içerisinde terk edilmiş bir okul içerisinden çıkacağımızı büsbütün kendimiz bulmaya çalışıyoruz. Bu yapı içerisinde yalnızca burada biz olmadığımızı fark ediyor ve farklı mahsur kalan şahısların de burada olduğunu farkına varıyoruz. Hasebiyle burada karşımıza daima olarak çıkan farklı düşmanlar ve yapacağımız ataklar de oyun içerisinde hayli kıymet arz eder. Berbat rahibe ile birlikte yüzleşebileceğiniz ve kayıp çocukların yardımları ile bir arada de farklı eşyalar oluşturabileceğimiz üretimde elbette çıkışı bulmak için farklı farklı atılımlar yapmaya çalışıyor ve bulmacaları çözmek için de kendi yarattığımız stratejileri kullanmamız gerekiyor. Burada yapacağımız ataklar ve stratejiler büsbütün bize kalmış durumda ve münasebetiyle oyun içerisinde her bir oyuncu burada farklı bir aksiyon içerisine girebiliyor ve yakacağı ataklarda değişkenlik gösteriyor. Velhasıl oyun içerisinde her bir oyuncu burada farklı bir tecrübe elde ediyor diyebiliriz.
 
Ürkütücü bir ortamda yer aldığınız ve tüylerimizin diken diken olduğu bu yapının içerisinde daima olarak defansa geçmek zorunda kalıyor ve birebir vakitte yok boyunca başına kısıtmış olan tek çocuğu biz olmadı da görebiliyoruz. Oyunda yeniden bir çocuğu denetim ediyor ve rahibelerine ulaşmadan evvel bu çocukları da kurtarmaya çalışıyoruz. Birebir biçimde rahibenin etrafımızda ve peşimizde olduğunu gördüğümüz vakit elbette ona kaybettirmek için daha süratli bir halde koşmaya çalışıyor ve küçük deliklerden de kırılmış noktalara giriş yapmaya başlıyoruz. O yüzden şayet sıkıntı yerlere kadar bizi takip ederse elbette şaşırmamaya çalışıyoruz. Zira sahiden de bu rahibe her vakit koşturmaya ve köşeyi kıstırmaya odaklanmıştır. Belirttiğinize nazaran oyunda yer alan rahibe yapay zekası nitekim de üst seviye bir formda oynattırılmış durumda ve daima olarak bizlere sıkıştırmaya yönelik ataklar yapıyor.
 
 
 

Korku tecrübesi ile bir arada hayatta kalmanın hudutlarını zorlayabileceğimiz üretimde daima olarak bizleri koşturan bir rahibenin olduğundan bahsettik ve bu rahibe hakikaten de korkutucu bir biçimde karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Oyun içerisinde süratli bir halde karşımıza çıkabilen bu rahibe tıpkı vakitte küçük deliklere de girebilme yeteneğine sahip. Yani kendimizi bir deliğe sığdırdığımız vakit bu rahibenin peşimizden geldiğini görebiliyor ve tıpkı vakitte rahibenin eğilerek bu delikten geçtiğini de deneyimleyebiliyoruz. Münasebetiyle hakikaten de burada şiddetli bir tecrübenin bizlere aktarılacağını söyleyebilir ve tıpkı vakitte daima olarak kendimize dikkat etmemiz gerektiğini hissedebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde yer aldığımız bu mühlet boyunca bu rahibeden kaçmanın en âlâ yolu kendimizi o rahibeden uzaklaştırmak ve gözden uzaklaşmak olacak. Bunu da yapmak için elbette oyunda sağa sola hakikat süratli hareketler yapabiliriz. Bir anda kendimizi bilmediğimiz bir ortamda bulabilir ve kendimizi öbür objelerin ardına saklayabiliriz. Yahut dolapların içerisine girebiliriz. Ve burada farklı içeriklerle birlikte karşılaşabiliyoruz.

 
Ortaokul içerisinde yer aldığımız oyunda elbette dini bir yaz kampına gidiyor ve burada seçilmiş kişi olarak kabul ediliyoruz. Bir ekip dersler görürken bir anda kendimizi gergin bir atmosfer içerisinde buluyoruz. Bu da ortamı gören ögeler ortasında yer alıyor. Okula varır aramaz burada çok farklı bir emel uğruna kullanıldığını işitiyor ve burada bir kandırmaca olduğunu anlayabiliyoruz. Hasebiyle makûs bir rahibenin koruduğu bu harap bir okulda kilitli kalıyoruz ve birebir vakitte tek kilitli kişinin de biz olmadığına farkına varabiliyoruz.
 
İçerisinde bulunduğumuz bu öykü boyunca ilerlediğimiz üretim içerisinde elbette farklı farklı ataklar yapabiliyor ve birebir vakitte buradaki rahibeden kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Küçük bir karakterin denetim ettiğimizden ötürü elbette rahibenin süratli bir halde bizlere geldiğini görebiliyor fakat bu rahibeden kurtulmanın tek dermanı ise kendimizi saklamak olduğunu söyleyebiliyoruz.
 
 
 
Oyun için daha evvel birçok fragman yayınlandı. Bu fragmanlara bakacak olursak burada yapacağımız sahnelerin epeyce değerli olduğunu görebiliyor ve kendimize buradaki öyküyü bırakabiliyoruz. Oyunda karanlık atmosfere sahip ve etrafta yer yer ışıkların yandığı bir okul içerisinde buluyoruz. Bu okulda işlerin güzele gitmediğini deneyimleyebiliyoruz. İçerisinde yer aldığımız müddet boyunca art planda yer alan öyküyü hem arasan herhalde bir arada hem de karakterler ortası diyaloglarla birlikte bizlere aktarılıyor. Daha çok kendimizi ateşler içerisinde yanan bir okulda görebiliyoruz.
 
Oyunda geniş bir okul içerisinde yer alıyoruz ve bu okulu istediğimiz halde keşfedebiliyoruz. Sağa sola keşfetmeye çalıştığımız üretimde editör ve öteki endişe oyunlarında olduğu üzere farklı bulmacaların burada olduğunu görebiliyoruz. Birebir biçimde burada yer aldığımız müddet boyunca kapıları açmak için farklı atılımlar yapabiliyor ve zirveleri durum almak için de burada merdivenlere kullanmak durumunda kalıyoruz. Elbette açılmayan kısımları elimizde birlikte açabiliyor ve burada yer aldığımız müddet boyunca bunlarla bir arada daima olarak haşır sevinçli olabiliyoruz. Münasebetiyle daima olarak kendimizi farklı bölgelere yanlışsız ilerlediğimizi tecrübeler ve bu tecrübeler sahiden de oyun içerisinde daha farklı bir hal alıyor diyebiliriz.
 
Oyunda irili ufaklı küçük küçük mini oyunlar buluyoruz. Bu oyunlar hakikaten de eğlenceli bir formda karşımıza çıkıyor ve bu tekrar oyunlarla bir arada de oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda örneğin elimize aldığımız küçük bir topla bir arada karşımıza gelen gayeleri vurmaya çalışıyoruz ve amaçları vurduğumuz vakit elbette ekstra bonuslar kazanabiliyoruz. Münasebetiyle oyunda kurtarsın küçük mini oyunlar bulunuyor ve oyunları oynamak sahiden de bizlere ekstra avantajlar sağlayacak fırsatları karşımıza çıkarıyor diyebiliriz.
 
 
 

Oyundaki atmosferin hakikaten de bizleri hoş bir biçimde yansıdığını görebiliyor ve tıpkı vakitte burada küçük bir kız çocuğunu denetim ettiğimizde deneyimleyebiliyoruz. O yüzden rahibenin daima olarak bu çocukları algıladığını işletebilir rahatlıkla hakikaten de epey berbat bir formda karşımıza çıktığını deneyimleyebiliyoruz. Hasebiyle bu biçim oyunlardan hoşlanmıyorsanız elbette bu oyuna göz atmayıp geçebilirsiniz. Yani bu biçim dini ögelerin yer aldığı oyunlar tahminen de birtakım oyuncular açısından hakikaten de korkutucu ve ürkütücü olabilir. Öbür taraftan değiniyor ögeleri yansıttığı için elbette sizlere uygun olmayabilir. Münasebetiyle hastasına bir proje diyebiliriz.

 
Farklı farklı kısımlara hakikat ilerlemeye çalıştığımız ve asla sahibinin üzerindeki maskeyi çıkarmak olan üzere içerisinde birçok maske kesimlerini toplamak durumunda kalıyoruz ve bu maske modülleri toplayarak da elbette buradaki çıkış yolumuzu bulmaya hazırlanıyoruz. Oyundaki temel maksadımız aslında bir yandan rahibeden kaçarken, öteki yandan ise bu maske kesimlerini bulmak ve daha sonrasında ise maske kesimlerini birleştirmektir. Bunun yanı sıra okul içerisinde birçok bulmaca karşımıza çıkıyor ve bu bulmacaları çözmek için elbette elimizden geleni yapmaya karar veriyoruz. Hakikaten berbat rahibenin gerisindeki geniş bir kıssayı açığa çıkarmak için farklı farklı atılımlar yapmaya korkuyoruz.
 
 
 
Oyun üstte da bahsettiğim üzere şu anda erken erişim sürümü ile birlikte karşımıza çıkıyor ve birebir vakitte oyun 7 Aralık tarihinde tam sürüm olarak yayınlanmaya hazırlanıyor. Oyunun erken erişim sürümü fiyatı 280 Türk Lirası ile bir arada satışta bulunuyor. Tam sürümle birlikte de oyunun zamlanacağını söyleyebiliyoruz. Birebir formda o gün geldiğinde elbette oyunu Türk Lirası ile birlikte zati alamayacağız. Bildiğiniz üzere 20 Kasım tarihi ile birlikte Steam dolar kuruna geçmiş oluyor. Hakikaten kısaca toparlayacak olursak, bu üslup hayatta kalma endişe oyunlarından hoşlanıyorsanız ve dehşet dolu bir ortama geçiş yapmak istiyorsanız ve birebir vakitte kendinizi daima olarak kaçarken bulmak istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz.
 
Oyunun şu anda Steam sayfasına da bakacak olursak, elbette oyuncuların genel manada beğendiğini söyleyebiliriz. Tam sürümle bir arada de oyunda daha farklı içerikleri ve daha stabil bir tecrübe geleceğini söyleyebiliriz. Bunun dışında oyun içerisinde erken erişim sürümü ile birlikte farklı farklı aktifliklerin de geldiğini görüyoruz. Tam sürümle bir arada bu aktifliklerin sayısı da artacağını söyleyebiliriz.
 
Oyun fragmanı
 
 

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla