Konsol Haberleri

Chessarama Satranç Cinsine Yeni Bir Bakış Açısı Sunuyor

Valorant VP Oyuneks

 
Minimol Games tarafından geliştirilen ve Minimol Games, Hawthorn Games tarafından yayınlanacak olan  satranç, bulmaca, masa oyunu Chessarama, 5 Aralık tarihinde geliyor.
 
Farklı farklı koleksiyon ögelerinin bulunduğu üretim içerisinde satranç temalı bir içerikle birlikte yer alıyor. Birebir vakitte burada farklı maksatları tamamlamaya çalışıyoruz. Liderlik tablolarının yer aldığı oyun içerisinde çevrimiçi olarak başka oyuncularla bir arada kapışabiliyor ve bu listelerde en üst sıralarda yer almaya çalışıyoruz. Elbette bu listelerde üst sıralarda yer almak için oyunu makul bir müddet oynamamız gerekiyor ve bununla birlikte de usta olmamız lazım. Münasebetiyle oyunda uzunca vakitler geçirmek gerekiyor ve bunun ardından ise daha fazla tecrübe puanı elde etmemiz kaide.
 
Satranç taşları ile oynayabileceğimiz ve sahiden de 3 boyutlu içerikle bir arada karşılaşabileceğimiz oyunda bulmacalar ve strateji ögeleri da birebir biçimde bu üretimin içerisinde yer alıyor ve bir koleksiyon sürümü olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Oyunda zorlukları çözebileceğimiz, yeni öğeleri açabileceğimiz ve elimize alabileceğimiz çeşitli ögeler bulunuyor. Bunlarla birlikte de oyun sahiden de değişik bir tecrübesi bizlere aktarmaya hedefliyor.
 
Alışılagelmişin dışında bir yapı ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan oyun içerisinde satranç taşlarını istediğimiz biçimde atak yapabiliyor ve standart satranç kuralları ile birlikte oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Fakat burada elbette dizaynlar hayli ilgi cazip bir halde karşımıza çıkıyor ve 3 boyutlu animasyonlarla birlikte oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda geliştirici Ekimin belirttiğine nazaran 8 farklı özel satranç oyunu bulunuyor. Bu oyunlar içerisinde farklı etkinlikler ve kurallar bulunuyor. Birebir halde temanın da değiştiğini burada görebiliyoruz. Münasebetiyle oyunda tek oyunculu bir yapıyla bir arada büyük bir koleksiyona hakikat adım atabilir ve bununla bir arada de farklı bir yapıyla karşılaşabiliyoruz diyebiliriz.
 
 
 
Yine geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyunda 100’den fazla farklı düzey bulunuyor. Bu düzeyleri aşmak için de elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Yüzden fazla eşsiz düzey içerisinde farklı çaba sistemleri bulunuyor ve birebir halde yapabileceğimiz farklı atılımlar yer alıyor. Tıpkı vakitte burada bulmaca içerikleri yer alıyor. Bunları da çözmek büsbütün bizim işimiz oluyor. Oyunda kilidini açıp toplayabileceğimiz ayrıyeten 24’ten fazla satranç taşı bulunuyor. Bu satranç taşları ile bir arada elbette hem masamızı özelleştirebiliyor hem de kişiselleştirebiliyoruz. Bu sayede öbür oyunculardan farklı bir biçimde oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda tek oyunculu bir yapının olduğundan bahsettik. Münasebetiyle burada tek oyunculuk bir yapı ile birlikte tıpkı halde çevrimiçi aktiflikleri ve çabaları katılabiliyor ve buradaki çevrimiçi tablolarda üst sıralara yerleşmeye çalışıyoruz.
 
Çevrimiçi kısmı elbette aktiflik ve haftalık yahut günlük gayretler formunda karşımıza çıkıyor. Hasebiyle oyunda günlük ve haftalık olarak çeşitli çabalar yer alıyor. Bu gayretlerle bir arada de elbette öteki oyuncuların önüne geçmeye çalışıyor ve burada usta olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Bu kısım liderlik tablolarına çevrimiçi olarak bağlanıyor ve başka sıralamalarda başka oyuncuların karşısına yani üstüne çıkmaya çalışıyoruz. Bu da elbette rekabeti arttıran ögeler ortasında yer alıyor. Yani oyunu büsbütün tek oyunculu bir halde oynamıyor, birebir halde tek oyunculu kısımda elde ettiğiniz tecrübesi çevrimiçi etkinliklerde gösterebiliyorsunuz ve öbür oyunculardan üstün almaya çalışabiliyorsunuz. Bu da oyuna hoş bir ekleme olarak karşımıza çıkıyor ve sıkıldığınız vakit elbette bu etkinliklere katılabilir ve öteki oyuncularla bir arada kapışabilirsiniz ve istediğiniz taktiği ve stratejiyi burada gösterebilirsiniz.
 
Modern bir oyun tecrübesi ile bir arada karşımıza çıkmaya hazırlanan oyunda klasik satranç ataklarını yapmaya hazırlanıyor ve her bir taşımızın burada nasıl ilerlediğini öğrenebiliyoruz. Satranç ataklarıyla birlikte yer aldığımız imalinde kendi taktiklerimizi ve stratejimizi benimseyebiliyor ve hasebiyle burada her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde ediyor diyebiliriz. Siz de biliyorsunuz ki satranç kuralları değişmeyen içerikler ortasında yer alıyor ve burada yapacağımız ataklar her bir oyuncuya nazaran değişkenlik gösteriyor. Lakin kuralların değişmediğini görebiliyoruz. Lakin bu oyun içerisinde farklı bulmaca içerikleriyle satranç temaları harmanlandığından ötürü alışılagelmişin dışında bir yapı bir kıymet aktarılıyor ve bu üretim özelinde elbette ilgi cazibeli ayrıntılar ile birlikte karşılaşabiliyoruz.
 
 
 
Öğrendiklerimizi pratiğe dökmek için oyun içerisinde farklı bir oyun modu bulunuyor. Münasebetiyle bu oyun modu ile bir arada de klasik bir satranç tecrübesi elde edebiliyor ve bu tecrübeyle bir arada de kendimizi geliştirebiliyoruz. Tıpkı biçimde üstte da bahsettiğim üzere hem alışılagelmişin dışında bir satranç tecrübesi hem de klasik satranç kurallarını geçerli olduğu bir tecrübe bizlere aktarılıyor. Münasebetiyle burada istediğiniz biçimde modlar ortasında geçiş yapabiliyor ve hangi moda geçiş yapmak istiyorsanız da ona nazaran seçim yapabiliyorsunuz.
 
Diğer taraftan oyun içerisinde farklı farklı yepyeni oyunlar yani küçük üretimler bulunuyor. Bu küçük üretimler içerisinde (1) Çiftlik Hayatı; (2) Ejderha Avcıları; (3) Leydi Ronin; (4) Sokak Futbolu; (5) Son Direniş; (6) Piyon Çılgınlığı; (7) Üstün At; (8) Futbol Satranç üzere birçok tecrübe bulunuyor. Bu tecrübelerin her birinin kendine ilişkin özel kuralları yani bulmaca içeriği yer alıyor. Birebir vakitte kendi kural setleri ile birlikte karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Örneğin Ejderha Avcıları modu içerisinde burada ejderhaların masamıza saldırdığını görebiliyoruz ve onları alt etmek için de buradaki taşları oynatmaya çalışıyoruz.
 
Nitekim bu mod içerisinde büyük bir ejderhayı öldürmek için elbette elimizdeki piyonları sağa sola hakikat ilerletebilir ve yolun sonuna gerçek geçiş yapmamız gerekiyor. Elbette burada yaptığımız ataklar epeyce kuvvetli bir biçimde karşımıza çıkıyor ve ejderhanın her bir atılım ile birlikte de bizleri ateş püskürttüğünü görebiliyoruz. Burada piyon olarak her atılım yaptığımızda ejderha tüm tahtaya saldırıyor ve o anda da tüm taşlarımız savunmasız kalabiliyor. Hasebiyle buradaki taşlarımız ne yazık ki ortadan kaldırılıyor diyebiliriz. Ejderha modu nitekim de güçlü bir içeriği bizlere aktarır ve bu halde de bir tecrübesi bizlere sunmayı amaçlar. Hasebiyle başka modlara da kısaca bir bakış atabiliriz.
 
 
 
Diğer taraftan Leydi Ronin isimli mod içerisinde bir ronin olarak yer alıyor, yani satranç veziri olarak bulunuyoruz. Burada karşımıza çıkan düşmanı ortadan kaldırmak için yanındaki düşmanları yok etmemiz gerekiyor. Tıpkı satranç oyunundaki standart kurallar üzere burada elimizde bulunan satranç taşlarını standart olarak hareket ettirebiliyor ve sağda solda bulunan taşları sahanın dışına, yani karelerin dışına ittirmemiz gerekiyor. Bu da sahiden de ilgi cazibeli bir mod olarak karşımıza çıkıyor ve burada yaptığımız atılımlar epey ehemmiyet arz ediyor diyebiliriz. Bu ataklarla birlikte de karşımıza gelen taşları ortadan kaldırabiliyor, parçalayabiliyor ve sağdan sola itebiliyoruz. Bu mod ise büsbütün bununla alakalı diyebiliriz.
 
Öte yandan futbol satrancı içerisinde ise elbette klasik bir futbol alanı içerisinde bulunuyor ve satranç taşları ile birlikte aslında burada bir futbol maçı yapıyoruz. Burada gol atmak için elbette rakibin savunmasını açmak durumunda kalıyoruz ve bunu yapmak için de ilerideki atakları düşünmemiz gerekiyor. Yani burada daha fazla düşünmemiz gerek ve daha sonrasında ise yaptığımız atakları tartmamız lazım. Hasebiyle burada yaptığımız ataklarla birlikte rakibin alanına gol atmaya çalışıyor ve standart satranç kuralları ile birlikte bu saha içerisinde rakibin kalesine hakikat gitmeye başlıyoruz. Yaptığımız atılımların her birinin kıymetli olduğu üretim içerisinde farklı modlarla bir arada bu biçimde ilgi cazibeli içeriklerin bizlere aktarıldığına görebiliyor ve satranç temasıyla bir arada farklı farklı modlar içerisinde yer alabiliyoruz. Burada oyunculara sahiden de hoş ve ilgi cazip bir tecrübenin sunulabileceğinin delili diyebiliriz.
 
Genel olarak bakacak olursak satranç teması kapsamında elbette oyun içerisinde birçok küçük oyun bulunuyor ve bu küçük oyunları geçiş yaparak da oyundaki yerimizi alabiliyorsunuz. Dilediğiniz mod içerisine geçiş yaparak buradaki tecrübenizi geliştirebiliyor ve birebir vakitte haftalık yahut günlük olarak gayretlere katılabiliyorsunuz. Hakikaten oyun hakikaten de tek oyunculuğu ve çevrimiçiliği ilgi alımlı bir formda bünyesinde barındırıyor. Birebir vakitte çevrimiçi etkinliklerle bir arada de bu çeşitliliği destekliyor. Satranç temasından hoşlanıyorsanız ve bu temayla bir arada farklı modlara geçiş yapmak istiyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir baht verebilirsiniz.
 
Bunun dışında hakikaten de içerisinde vakit geçirebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir yapı bizlere sunmak isteniyor. Oyun birebir vakitte Türkçe lisan takviyesi ile bir arada karşımıza çıkmayı hazırlanıyor ve bu oyunu büsbütün mahallî lisanımızla birlikte hoş bir formda oynayabilirsiniz. Bunun dışında her mod içerisinde elbette çeşitli açıklamalar bulunuyor ve o mod içerisinde bulunan kurallar bizlere aktarılıyor. Münasebetiyle lokal lisanımızda yani Türkçemizle birlikte oyunu oynamak hakikaten de hoş ve keyifli bir oyun tecrübesini bizlere sunuyor diyebiliriz.
 
 
 
Ek olarak oyun içerisinde izometrik bir kamera bakış açısının olduğunu görebilir ve birebir vakitte bu kamera bakış açısının da elbette hür bir formda karşımıza çıktığını deneyimleyebiliriz. Hasebiyle burada farklı kamera açıları ile bir arada karşılaşabilir, lakin genel olarak izometrik bir açıyla bir arada de buradaki yerimizi alabiliyoruz. Elbette bu şekil üretimlerde farklı modlar içerisinde farklı temalar karşımıza çıkıyor ve bu da oyuna bizleri çeken ögeler ortasında yer alıyor diyebiliriz. Oyun içerisinde her mod kapsamında farklı temalar karşımıza geliyor ve buradaki yerimizi bu halde alabiliyoruz.
 
Diğer taraftan oyunun grafikleri ve sanat tarzı sahiden de ilgi cazip bir biçimde karşımıza çıkıyor. Oyunda yer alan animasyonlar akıcı ve ilgi cazip ayrıntılarıyla bir arada bizlere sunuluyor. Bunun dışında yeniden renkli sanat tarzı ile birlikte ve ilgi cazip renklendirmeler ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Oyunda satranç taşlarının ve tahtalarının güzel bir halde burada bulunduğunu söyleyebiliyoruz. Bunun dışında oyunda düzey atlama sistemi bulunuyor ve birebir vakitte yapabileceğimiz vazifeler bizlere aktarılıyor. Bu sayede hem yeni mükafatların sahibi olabiliyor hem de farklı tecrübe puanları ile bir arada yeni içeriklerin ve öğelerin kilidini açabiliyoruz. Hasebiyle oyunda oyunları kazanmamız hayli değer arz ediyor.
 
Diğer taraftan oyunun Steam sayfası şu anda açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden oyunu istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bunun dışında Steam sayfasında istek listenize eklediğiniz oyunlar mail adresinize bir bildirim aracılığıyla geliyor ve bu bildirimi de elbette oyunun çıktığından haberdar olmanız için sizlere yollanıyor. Münasebetiyle istek listenize eklediğiniz oyunları takip etmenin en hoş yolu mail adresinize de orta sıra denetim etmek diyebiliriz. Tekrar üstte da bahsettiğim üzere bu biçim oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Satranç temalı imal sahiden de ilgi cazip bir biçimde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor ve biz de bu oyunu elbette denemeyi bekliyoruz. Birinci paragrafta bahsettiğimiz üzere oyun 5 Aralık tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmayı bekliyor.
 
Oyun fragmanı
 
 

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla