Konsol Haberleri

Bulmaca Macera Oyunu Highwater, 14 Mart’ta Geliyor

Valorant VP Oyuneks

 
Dikkat cazip atmosferiyle ve kıyamet sonrası ortamlarıyla birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan bu yapımda sürekli olarak kendimizi macera içerisinde bulabilecek ve burada yaptığımız ataklar epey kıymet arz edecek. Sular altında kalmış bir dünya içerisinde yer aldığımız üretimde hakikaten de hem kıssa bakımından hem de atmosfer bakımından hayli hoş bir içerikle karşılaşacak ve bu içerikleri burada sonuna kadar deneyimleyebileceğiz.
 
Oyunda üç boyutlu bir macera tecrübesi bizlere aktarılacak. Bu tecrübeyle bir arada kendi tecrübemizi özelleştirebilecek ve kişiselleştirebileceğiz. Tıpkı vakitte farklı biçimlerde kamera açıları burada hakikaten bizi hoş görüntüleri ortaya çıkaracak. Kıyamet sonrası bir dünyada yer aldığımız üretimde izometrik bir kamera bakış açısının olduğundan bahsedebilir ve birebir vakitte burada sıra tabanlı bir dövüş sisteminden de bahsedebiliriz. Elbette sıra tabanlı dövüş sistemi tahminen de farklı bir hava katıyor ve öbür taraftan bulmaca içeriklerinde burada olduğundan da kelam etmekte yarar var.
 
Etrafı keşfedebileceğimiz ve farklı bölgelere hakikat ilerleyebileceğimiz üretimde her bölgenin kendine ilişkin yapısı bulunuyor. Fakat genel olarak sular altında kalmış bir kentte hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyunda yer aldığımız müddet boyunca farklı bölgelere hakikat ilerleyebilir, bu bölgeleri dilediğimiz üzere keşfedebilir, farklı kaynaklara sahip olabilir ve tıpkı vakitte büyük iklim felaketi sırasında ortaya çıkan bu ziyanları en aza indirmeye çalışıyoruz. Bir avuç kalmış insan ırkıyla birlikte yer aldığımız oyunda art planda bulunan bir kıssayı deneyimlemeye çalışıyoruz ve bu kıssa boyunca da elbette bize hem orta sahnelerle hem de karakterler ortası diyaloglarla çeşitli ayrıntılar aktarılıyor. Bu ayrıntılara hakim olmak ve bizlere neler aktarıldığını görmek elbette heyecan verici olacak. Zira oyunun görsellerine ve fragmanına bakacak olursak sahiden de ilgi cazibeli atmosferlerle ve görüntülerle karşılaşacağımızı şimdiden söyleyebilir ve birebir vakitte oyun içerisinde bunları görmek ve şahsen deneyimlemek sahiden de hoş bir oyun tecrübesine bizlere sunulacağını göstergesi.
 
 
 
Oyunda yer aldığımız müddet boyunca, üstte bahsettiğimiz üzere her bölgenin kendine ilişkin görüntüleri, atmosferleri, düşman çeşitliliği ve yapılacak olan vazifeleri bulunuyor. Buralarda tekneyle ilerlemek durumunda kalıyoruz zira dünyanın büsbütün sular altında kaldığına üstte da bahsettik. Sular altında kalmış bir dünya içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca tekne ile adeta her yeri karış karış gezebiliyor ve dikkat alımlı bölgelerde elbette daima olarak ekran manzarası alabiliyoruz. Ekran imajlarını ardından art planda canlı bir dünyanın bize sunulduğunu görebiliyor ve tıpkı vakitte iki kuru bölge ortasında bulunan bir yerde hudut çatışmalarının olduğundan da bahsedebiliyoruz.
 
Arka planda bulunan bu öykü her bir oyuncunun dikkatini çekecek tipten tasarlanmış durumda. Zira oyunda yer aldığımız mühlet boyunca aslında bu kıssa ve macera içerikleriyle birlikte bulunacak ve bunların ne kadar çok dikkat cazibeli olduğunu düşünürsek, o kadar çok oyunda ilerlemeye başlayacak ve merak hissimiz ne kadar çok olursa, o kadar çok oyunu oynayabileceğimiz bu stil oyunlarda kıssa anlatımı ve öykünün içeriği nitekim de epey kıymet arz ediyor. Lakin bu halde bizi oyuna çekebilir ve art plandaki atmosferlerle birlikte bizi oyuna bağlayabilirler. Bu durumu başarılı bir halde oyuna bağlarlarsa, elbette biz de oyundaki yerimizi alabilir ve uzunca vakitler burada geçirebiliriz.
 
Teknemizle birlikte ilerleyebildiğimiz ve sularla kaplı bir dünyada yer aldığımız bu üretimde, talan olmuş savaş bölgelerine hakikat ilerleyebiliyor, kuru bölgelerden geçiş yapabiliyor, köprülerin üzerine çıkabiliyor ve üç boyutlu bir macera tecrübesini yaşayabiliyoruz. Farklı insan tiplemelerinin yer aldığı üretimde, elbette zenginlerin hayatta kaldığını görebiliyor, yoksulların ise nitekim de burada hayatta kalamadığını ve bir yerden sonra tutunacak kısımları olmadığını deneyimleyebiliyoruz.
 
 
 
İlerleyişimize kaldığımız yerden devam ederken ve elbette teknemizi özelleştirip güçlendirmeye başlarken, yol boyunca çeşitli isyancılarla da karşılaşabiliyoruz. Bu isyancıları elbette bir nevi yağmacılar olarak düşünebilir ve hem insanların üzerine giden hem de etrafı yağmalayan bu kümelerin üstesinden gelmeye başlıyoruz.
Bunun dışında oyunda riskli bir seyahate başladığımız esnada elbette art planda bulunan kıssa boyunca Mars’a Kaçış dedikoduları yer alıyor. Mars yüzeyine gerçek inmeye çalışabileceklerini söyleyen bu kümeler, elbette buradan kaçış planlarını aramaya koyulurken biz de bu plana dahil olmadan yollarını arıyoruz. Sularla kaplanan bölge iki farklı bölgeye ayrılmış durumdayken, tıpkı vakitte kuru bölgelerin olduğundan da bahsetmemiz gerekiyor.
İlk kez felaket sırasında yaşanan bu büyük ziyan, elbette dünyayı büsbütün yaşanabilir halden yaşanamaz duruma hakikat getirmeye başlatıyor. Hal bu türlü olunca beşerler diğer gezegenlere gitmeye çalışıyor ve burada yaptıkları planlamalar elbette büsbütün kendilerini kurtaracak çeşitten olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten oyun içerisinde aşılamaz duvarlara yanlışsız ilerleyebiliyor, köprülerin üzerinden riskli bir seyahate başlayabiliyor, Mars’a gitme seyahatinde ve Mars’a ulaşma seyahatinde rokete vaktinde ulaşmaya çalışıyor ve daha fazlasını bu oyunda gerçekleştirebiliyoruz.
Yukarıda bahsettiğimiz üzere Mars’a ulaşma seyahatinde elbette büyük bir roket hazırlanıyor ve bu roket içerisine elbette ultra zenginler ve başka beşerler girmeye hazırlanıyor. Elbette biz de buradaki yerimizi almak için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve bu rokete ulaşmak için çeşitli yollardan geçebiliyoruz. Dev duvarlar gerisindeki zenginlerin yaşadığı malikanelerden geçiş yaptığımız bu üretimde, istediğimiz halde kuvvetli durumların üstesinden gelmek için çeşitli seçimlerde bulunabiliyor ve hem kendimizi hem de arkadaşlarımızı burada kurtarmadan yollarını arıyoruz.
Kıyamet sonrası ortamı epey hoş aktarmayı hedefleyen riskli seyahat boyunca, yol boyunca isyanlarla karşılaşacak ve tıpkı vakitte bu isyanları yapan isyancıları elbette burada görebileceğiz. Bunun dışında bu isyancılar elbette kendi çıkarları için beşerlerle birlikte çatışabiliyor ve birebir vakitte yiyecek çalan bireylerle bir arada de bir olabilir.
 
 
Biz de bu isyancılar içerisinde elbette bir yandan hayatta kalmaya çalışırken başka yandan Mars’a gitmeye hazırlanan rokete yetişmeye başlıyor ve buradaki kuvvetli seyahat boyunca biz de farklı atılımlar gerçekleştirebiliyoruz. Yeryüzü sularla kaplı olan bu dünya içerisinde elbette görüntülerin kaçırılmayacak biçimde hoş olduğundan bahsetmek gerekiyor. Geliştirici grubun belirttiğine nazaran de oyunda yer alan görünümlerin ve atmosferlerin nitekim de hoş bir biçimde bizlere aktarılmak istendiği ve birebir vakitte oyunun bu kapsamda ön plana çıkmak istediği belirtiliyor. Münasebetiyle oyunda yer aldığımız mühlet boyunca daima olarak bu ilgi alımlı görüntülerle bir arada karşılaşabilecek ve bu görüntüleri elbette daima olarak görmek bizleri bir nebze olsun rahatlatacak. Bu makûs dünya içerisinde ve isyancıların olduğu dünya içerisinde bu görüntülerle birlikte de birebir vakitte hayat bulmaya çalışacağız.
 
Diğer taraftan oyunda yer aldığımız mühlet boyunca elbette art planda yer alan müziklerin epeyce ön planda olduğunu görebileceğiz. Zira bu usul atmosferik üretimlerde bu biçim müziklerin ve art plan efektlerinin bizlere hoş bir formda sunulması gerekiyor. Fakat bu halde kendimizi oyuna daha süratli bir biçimde adapte edebilir ve böylelikle oyuna daha süratli bir halde bağlanabiliriz. Art plandaki müzikler eşliğinde yer aldığımız üretimde nitekim de hoş bir biçimde ilerleyebilir, bir yandan görünümleri izlerken öteki yandan ise art planda kulağımızın pasını silen çeşitli müziklerin ve ritimlerin çaldığı deneyimleyebilir ve böylelikle rahatlatıcı bir tecrübeyle buradaki yerimizi alabiliriz.
 
Oyunun art plandaki öykü hem bu müziklerle bir arada işleniyor hem de harmanlanıyor, hasebiyle kıssa bazında tıpkı vakitte mizah ögelerinin, müzik ögelerinin ve daha fazlasının bize aktarıldığından da bahsetmemiz gerekiyor. Öte yandan oyunda yer aldığımız müddet boyunca Nikos isimli bir karakteri denetim ediyor ve bu karakterle bir arada birebir formda arkadaşlarının da burada olduğunu deneyimleyebiliyoruz. Farklı biçimlerde yer alabildiğimiz, yakında Mars’a gidip yeni bir hayata başlamak için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve büyük bir maceraya bu kümenin atıldığını görebiliyoruz. Araştırma ve keşif ögelerinin büyük oranda ön plana çıktığı üretimde etrafı araştırmak ve etrafta neler olup bittiğini öğrenmek epey değer arz ediyor.
 
 
 
Zengin kıssa odaklı yapısıyla birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan oyunda farklı tehlikelerle karşılaşabilir ve başka karakterlerle ve vatandaşlarla birlikte de etkileşimde bulunabiliriz. Onlarla etkileşimde bulunurken çeşitli kaynaklar toplayabilir, farklı vazifeler elde edebilir ve birebir vakitte öykü kapsamında çeşitli ayrıntıları sahibi olabiliriz. Yeni bir hayata kaçma talihini elde edebileceğimiz üretimde birebir vakitte savaşabileceğimiz ve kendimizi sıra tabanlı taktik sistemiyle de bulabileceğimiz bir mekanik bir yere aktarılıyor ve dünyanın birçok farklı adasını burada keşfetmeye çalışıyoruz. Bu adalar içerisinde elbette geçiş yapmak ve gezinmek için teknemize gerçek atlamamız gerekiyor ve bu teknemizle birlikte aslında kolaylıkla ilerleyebiliyoruz. Adaların etrafını keşfetmek ve adaların içerisinde neler olduğunu görmek hayli kıymetli. Buralardan istediğimiz formda kaynakları elde edebilir, kaynakları kendiliğimize kullanabilir ve tıpkı vakitte burada düşmanlara karşı gelmek durumunda kalıyoruz.
 
Sıra tabanlı dövüş sisteminden bahsedecek olursak, elbette burada bulmacalarla bir sistemin harmanlandığını size aktarabilirim. Dikkat cazip taktiklerle bir arada yer aldığımız üretimde bir yandan bulmacaları çözmeye çalışırken, başka yandan ise taktiksel ögelerle karşılaşabiliriz. Klasik sıra tabanlı dövüş sistemiyle düşmanlarla yüzleşebileceğimiz üretimde, hem etrafımızla etkileşime geçebiliyor hem de etraftaki ögeleri kendi lehimize kullanmak için düşmanları ortaya atabiliyoruz. Eşyalarla etkileşime geçebildiğimiz üretimde, bu eşyaların farklı biçimlerde yararları bize sunuyor ve onlardan avantaj elde etmek için de etraf ögelerini kullanabiliyoruz. Örneğin, bir bölge içerisinde sıra tabanlı taktik savaşına girdiğimiz esnada bir aracı devirebilir ve düşmanın üzerine hakikat itebilir yahut aksi dönmüş bir otomobilin gerisine saklanarak kendimizi koruyabiliriz. Bu biçim etraf ögelerinin bulunduğu üretimde kendimize ilişkin çeşitli atılımlar yapabilir ve bu etraf ögelerini öbür düşmanlara karşı kullanarak avantajlar elde edebiliriz. Böylelikle düşmanları kolay bir halde ortadan kaldırabiliriz.
 
 
Hem aklımızı hem de etraf ögelerini kullanabileceğimiz üretimde dünyanın sonunun geldiği bu imal içerisinde farklı formlarda radyo müziklerinin olduğundan da bahsetmek gerekiyor. Farklı melodilerin bize sunulduğu üretimde hayatın tadını çıkarmak için hala vaktin olduğundan bahsetmek lazım. Üstte da bahsettiğimiz üzere, farklı biçimlerde müziklerin radyo içeriğinden geldiğini aktarabiliyor ve korsan radyosu olarak yer alabildiğiniz üretiminde sadece eşsiz ve özgün müziğin değil, birebir vakitte hayatta kalmaya dair çeşitli yorumlamaları, yani rehber eşliğindeki açıklamaları bu radyo sayesinde görebiliyor ve duyabiliyorsunuz. Hasebiyle oyunda yer aldığınız müddet boyunca bu radyoyu yanlışsız vakitte kullanmanız lazım ve çeşitli taktikleri de bu radyo aracılığıyla alabilirsiniz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla