Konsol Haberleri

Astortion Bulmaca Odaklı Platform Tecrübesi Sunuyor

Valorant VP Oyuneks

 
Aarthificial tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan platform, bulmaca, keşif oyunu Astortion, Ocak ayı içerisinde geliyor.
 
Piksel grafikleri ile bir arada karşımıza çıkmaya hazırlanan platform macera oyunu, bizlere klasik bir oyun tecrübesini sunmaya hazırlanıyor. Oyun, öteki platform ve bulmaca oyunlarından ilham alıyor ve kendi içerisinde ise farklı mekanikleri bünyesinde barındırmak istiyor. Elbette burada yer aldığımız mühlet boyunca görsellerden de görebileceğiniz üzere bir kız karakteri denetim ediyor ve bu karakterle birlikte de farklı bölgelere gerçek adım atabiliyoruz.
 
Oyunda farklı bölgeler ve görünümler bulunuyor ve geliştirici takım, oyunda yer alacağınız mühlet boyunca daima olarak atmosferik ve ilgi alımlı görünümlerle birlikte karşılaşabileceğinizi belirtiyor. Bu bölgeler hakikaten de ilgi cazip ayrıntıları bünyesinde barındırıyor. Bunun dışında oyunda sağı ve solu keşfedebileceğimiz bir yapı yer alıyor. Keşif ögelerinden da ön planda olduğu üretimde rahatlatıcı ve hoş bir tecrübe elde etmeye çalışıyoruz.
 
Bunun dışında karakter odaklı bir yapının olduğundan bahsedebiliyoruz. Zira oyunda bulmaca, platform ve macera ögelerini yanı sıra birebir vakitte yeni yeteneklerin kilidini açabileceğimiz bir mekanik bulunuyor. Bu yapı ile birlikte yeni yetenekler elde ediyor ve bu maharetleri bulmaca ögelerine karşı kullanabiliyoruz. Oyunda hakikaten de şiddetli platform ve bulmaca kısımları yer alıyor. Kısım bölüm olarak karşımıza çıkan bu kısımlarda nitekim de birtakım durumlarda zorlanabiliyor ve daima olarak tekrar tekrar denemeler yapabiliyoruz.
 
 
 
Oyunda öbür yandan yer çekimine denetim edebileceğimiz ve yerçekiminin bilakis döndüğü anlarda karşımıza çıkabiliyoruz. Bunun yanı sıra oyunda genel olarak aksiyon dışı ögeler bizlere sunuluyor ve fizik tabanlı bir mekaniğin yer aldığından bahsedebiliyoruz. Buradaki bulmaca ögeleri uzay temasıyla birlikte karşımıza çıkıyor. Bunları çözmek ve yeni yeteneklerin kilidini açmak büsbütün bizim ataklarımıza bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin bir objenin etrafında daima olarak dönebiliyor ve kendimizi dönerken süratli bir ivme kazandırabiliyor ve birebir vakitte ileriye yanlışsız atılabiliyoruz.
 
Yandan görünümlü kamera bakış açısıyla birlikte yer aldığımız üretimde art planda bir kıssa anlatılıyor ve bu kıssayı kapsamında da elbette ilgi cazibeli içeriklerle bir arada de müsabakanız mümkün. Geliştirici grubun belirttiğine nazaran bu öyküyü kapsamında farklı bölgelere hakikat atılabiliyor, bu bölgelerin ilgi alımlı görünümleri ile birlikte karşılaşabiliyor ve yeni yeteneklerle bir arada de karakterinizle usta olmaya çalışıyorsunuz. Burada karakteri denetim etmek ve karakter üzerindeki o denetimi sağlamak epey kıymet arz ediyor. Zira platform zorlukları bir yerden bir yere atlamak dışında daha farklı ve şiddetli bulmacaları ve çabaları bizlere aktarıyor. Burada yapacağımız atakları evvelden kestirmek durumunda kalıyoruz ve farklı objelerle bir arada de bu kısımları aşmaya çalışıyoruz.
 
Atmosfer odaklı bu üretimde birebir vakitte dünyadaki değerli araştırma tesisinin içerisinde yer alıyoruz ve bu araştırma tesisinin geri kalanını keşfetmeye başlıyoruz. Burada tesis kalıntıları ile bir arada yaralanabiliyor ve kendimize yerçekimi etrafında dönen minimalist bir macera içerisinde bulabiliyorsunuz.
 
 
 
Bunun dışında oyunda ön plana çıkan kıymetli özellikler bulunuyor. Bu özelliklere bakacak olursak yer çekimi tabanlı bulmacaların olduğunu aktarabiliyoruz. Burada ilerlemek ve daha fazla bulmacayı çözmek için elbette objeleri itebiliyor yahut kendimize gerçek çekebiliyoruz. Bunun dışında bu objeleri nasıl kullanabileceğinizi büsbütün siz belirleyebiliyorsunuz. Birebir vakitte bu objeleri duvarlara yapıştırabiliyor ve tüm odanın yer çekimini değiştirebiliyorsunuz.
 
Örneğin dümdüz bir formda ilerlerken yer çekimini değiştirerek zıt takla olabiliyor ve havada uçabiliyorsunuz. Bu da sizi bir sonraki kısma yani kısma gerçek ilerletebiliyor. Hasebiyle oyunda bu şekil bir mekaniğin yer aldığından kelam edebiliyor ve kendi içinizde bu zorlukları aşmaya çalışıyor ve yaptığınız ataklarla birlikte de bu bulmacaları çözmeye başlıyorsunuz.
 
Kısacası, tek oyunculu ve öykü odaklı bu üretim içerisinde sahiden de ilgi cazip bulmacalarla karşı karşıya geliyor ve bu bulmacaları çözmek için biraz baş yormamız lazım. Bulmacalar tıpkı vakitte oyunun temelini oluşturuyor ve gizemli ögeleri da bünyesinde barındırıyor. Bunları aşarak öbür kısımlara yanlışsız adım atabiliyor ve bu bulmaca zorluğunun kolaydan zora hakikat olduğunu aktarabiliyoruz. Öncelikle kolay zorluklar, daha sonrasında ise güç içerikle bir arada burada karşılaşabiliyorsunuz. Bu da aslında oyuna alışmanız konusunda kıymetli ayrıntılardan bir tanesi.
Bunun dışında, geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyunda sürükleyici bir dünya ve görüntü çizgisi bulunuyor. Gizemli bölgeleri adım atabileceğiniz ve gizemli kapıları açabileceğimiz üretimde, birbirine bağlı odalarının olduğunu görebiliyor ve evvelki odada yaptığınız bir atak bir sonraki olayı etkileyebiliyor. Hasebiyle burada yapacağınız kestirimlerin epey kıymetli olduğunu vurgulayabiliyoruz. Terk edilmiş bir araştırma tesisi içerisinde yer aldığımız üretimde, tesisin derinliklerine inerken burada daha da kuvvetli bulmacalarla karşılaşabiliyor ve burada birebir vakitte yeni kıssalarla bir arada yer bulabiliyorsunuz.
 
 
 
Burada etrafta çeşitli kıssa kırıntıları yer alıyor. Bu öykü kırıntılarını bir ortaya getirebiliyor ve rolümüzün burada ne olduğunu öğrenebiliyoruz. Elbette biz de bu tesis içerisinde bir hedef uğruna yer alıyoruz ve buradan neden yer alıyoruz, neden buradalarda ilerlemeye çalışıyoruz? Bu soruların hepsini burada çözmeye başlıyoruz. Bunları öğrenmek için de kıssanın sonuna ulaşmak da büsbütün bizim işimiz oluyor. Bu stil oyunlarda elbette kıssa içeriği hayli değer arz ediyor. Zira bulmaca içerikleri bir yerden sonra tahminen de oyuncuları sıkabiliyor ve bu bulmaca içeriklerinin yerine de elbette öykü anlatımı ve içeriği karşılıyor. Münasebetiyle bunun istikrarını aslında güzel korunması gerektiğini vurgulayabiliyoruz. Oyunda rastgele bir aksiyon içeriği olmadığı için büsbütün bulmaca ve platform ögelerinin harmanlandığını aktarabiliyoruz.
Diğer taraftan, tekrar üstte bahsettiğimiz üzere kilidini açabileceğimiz yetenekler bulunuyor ve bu yeteneklerle bir arada karakterimizi birlikte ilerlemeye başlayabiliyoruz. Şoförler olarak isimlendirilen bu yeni yeteneklerle bir arada elbette etkileşim kurabileceğimiz farklı objeler bulunuyor ve daha karmaşık bulmacaları bu sayede çözebiliyoruz. Bu objelerle birlikte hem etraf ile etkileşime geçebiliyor, onları hem elimize alabiliyor, itebiliyor yahut daha farklı biçimlerde kullanabiliyoruz.
 
Daha karmaşık bulmacaları çözmemize yarayan bu yeteneklerle bir arada daha evvel geçiş yapmış ve ziyaret ettiğimiz bölgelere gerçek ilerleyebiliyor, buralara farklı biçimlerde ışıklar tutabiliyor ve tıpkı vakitte öykü içeriğini burada öğrenebiliyoruz. Hakikaten oyun pahası aldığımız mühlet boyunca bu kilidi açılabilir yeteneklere kullanmak epey ehemmiyet arz ediyor. Bu yetenekleri de kullanmak büsbütün sizin stratejinize ve planınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.
 
Oyunun kendine mahsus yetenek kısımları bulunuyor. Bu yeteneklerle birlikte elbette karakterimizi yönetmek büsbütün bizim işimiz oluyor. Sıra dışı bir içeriğin yer aldığı üretimde uzay temasını ve fizik tabanlı mekaniklerin bulunduğunu söyleyebiliyoruz. Bu stil yanda görünümlü piksel platform bulmaca oyunlardan hoşlanıyorsanız hakikaten de bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda ne vakit çıkış yapacağı aşikâr değil, fakat Ocak ayı içerisinde birçok rapor çıkış yapacağını belirtiyor. Tam gün aşikâr olmasa da önümüzdeki ay bu oyunu bekliyoruz. Oyunun birebir vakitte Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
 
 
 
Hakikaten geldiğimiz noktada, Steam sayfasında bir oyunu istek listenize eklediğiniz vakit oyun çıkış yaptığı gün mail adresinize bir bildirim aracılığıyla iletiliyor ve bu sayede oyundan haberdar olabiliyorsunuz. Bildiğiniz üzere oyunları bir müddet sonra unutabiliyor ve çıkış yaptığını da gözden kaçırabiliyor. Hasebiyle istek listenize eklemenizde yarar var diyebiliriz.
 
Ek olarak oyunda nitekim de zorlanabileceğimiz çeşitli platform zorlukları bulunuyor. Örneğin bir yerden bir yere atlamak için üstten aşağıya yanlışsız sarkan bir ip bulunuyor. Bu ipi yanlışsız bir biçimde ve gerçek vakitte tutmamız gerekiyor. Şayet tutamazsak elbette tekrardan bu kısmı oynamak durumunda kalıyoruz. Öteki taraftan fizik tabanlı bulmacalarda zorlanabileceğimiz kısımlar bizlere aktarılıyor ve ne yapacağımız konusunda elbette burada birazcık şaşırabiliyoruz. Bunun dışında oyunda etrafta etkileşime geçebileceğimiz çeşitli objeler ve ögeler bulunuyor.
 
Bunlarla etkileşime geçerek buralarda neler olup bittiğini ve tesis kapsamında neler olduğunu öğrenebiliyoruz. Bu platform zorlukları dışında nihayetinde etkileşime geçebileceğimiz çeşitli karakterler karşımıza çıkıyor. Bu karakterlerle birlikte bir diyalog çemberi içerisinde konuşabiliyor ve onlardan çeşitli fikirler ve tecrübeler elde edebiliyoruz. Bu karakterler elbette yer yer karşımıza çıkıyor, fakat çok farklı bir formda bizim karakterimize tesir etmiyor. Fakat tekrar de kıssa kapsamında çeşitli bilgileri bu karakterlerden öğrenebiliyoruz.
 
 
 
Diğer taraftan oyunda sıradışı platform oynanışlarının yer aldığını söyleyebiliriz ve geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyun dünyasında ziyan görmeden ilerlemek için burada yer çekimini denetim edebileceğiniz kısımları çok düzgün bir biçimde kullanmanız gerekiyor. Örneğin oyunda düz bir formda ilerlerken yer çekimini büsbütün aksine çevirebileceğiniz bir buton yahut obje karşınıza çıkabiliyor. Buna yakınlaşmak ve onu kullanmak için de elbette karakterinizin hünerlerinden faydalanabiliyor ve ilerleme göstermek açısından da bu mekanikten yararlanabiliyorsunuz. Hasebiyle oyunda yer aldığımız müddet boyunca bu usul kolay içeriklerin yer aldığını aktarabiliriz. Lakin bu kolaylığın elbette yerine ilerleyen süreçte zorluğun aldığını da söyleyebiliriz.
 
Genel olarak toparlayacak olursak oyun nitekim de hoş ve ilgi cazip bir platform, bulmaca ve macera tecrübesini bizlere aktarmak istiyor. Oyun Ocak ayı içerisinde bizlere sunulmayı bekliyor. Bunun dışında oyunda yapabileceğimiz farklı atılımlar bulunuyor ve yeni yeteneklerle birlikte de oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Bu stil oyunlar kimi oyuncu bölümüne hitap etmiyor ve platform oyunları çoklukla kolay bir formda ele alınıyor. Bağımsız bir takım tarafından geliştirilen bu oyun için elbette beklentilerinizi düşük tutmakta yarar var.
 
 
 
Piksel grafikleri ile bir arada elbette imaja nasıl olduğunu görsellerden ve görüntülerden görebiliyorsunuz. Bu vakte kadar oyun hakkında çeşitli geliştirici günlükleri yayınlandı. Burada karakterin yapabileceği farklı ataklar bizlere sunuldu ve tıpkı vakitte oyunun nasıl geliştirildiği konusunda çeşitli bilgiler ve ayrıntılar aktarıldı. Bunları da yeniden YouTube sitesi üzerinden arayabilir ve yeni görüntülerinde bulabilirsiniz. Oyunda neler başarmak istediklerini ve öteki taraftan hangi ögelerin yer aldığını bu görüntülerden görebilirsiniz. Hasebiyle bunları izlemenizde yarar var diyebiliriz.
 

Son olarak bu şekil oyunlar her vakit karşımıza çıkmaya devam ediyor ve genel olarak bakacak olursak bu üretim öbür platform oyunlarından düşük bir formda yer bulabilir. Zira oyunda rastgele bir aksiyon içeriği bulunmuyor. Yalnızca platform ve bulmaca içerikleri yer alıyor. Şayet oyunun bulmacaları ve platform ögeleri hakikaten hoş bir formda harmanlanmışsa ve hoş ve baş yoran bulmacaların yer aldığını burada görebilirsek elbette hoş bir tecrübenin bizlere aktarıldığını söyleyebiliriz. Lakin öteki türlü kenarda kalan bir bağımsız proje olarak Steam’de durmaya devam edecek. Lakin bu oyuna denemenizde ve bir bakış atmanızda fayda var diyebiliriz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla