Konsol Haberleri

Aralık 2023’te Çıkış Yapacak Oyunlar

Valorant VP Oyuneks

 
Aralık ayında çıkış yapacak birçok oyun bulunuyor. Bu oyunlara bakacak olursak;
 
– SteamWorld Build (PC, PS4/5, Switch, Xbox One, XSX/S) – 1 Aralık
– Dragon Quest Monsters: The Dark Prince (Switch) – 1 Aralık
– Sonic Dream Team (Apple Arcade) – 5 Aralık
– Disney Dreamlight Valley (PC, PS4, PS5, Switch, Xbox One, XSX/S) – 5 Aralık
– Avatar: Pandora’nın Hudutları (PC, PS5, XSX/S) – 7 Aralık
– Outer Wilds: Archaeologist Edition (Switch) – 7 Aralık
– The Day Before (PC) – 7 Aralık
– Granblue Fantasy Versus: Rising (PC, PS4/5) – 14 Aralık
– Gnosia (PS4, PS5, Xbox One, XSX/S) – 14 Aralık
 
Bazı oyunlar ve açıklamaları: 
 
– Revive & Prosper (5 Aralık: üs inşa etme, strateji, yönetim) 
 
 
 
Mystiqular tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan üs inşa etme, strateji, idare oyunu Revive & Prosper, 5 Aralık tarihinde geliyor.
 
İlgi cazibeli strateji ögeleri ile bir arada karşımıza çıkmaya hazırlanan üretim içerisinde kaynaklar toplayabilir, kendi bölgenizi güçlendirebilir, geliştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Tek kişilik bu macera oyunu içerisinde farklı farklı düşmanlara karşı gelmeye çalışırken ve tıpkı vakitte yetenekli mutant ve golemlerin tüm gereçlerini bu kapsamda toplayabilirsiniz. Kolay bir fabrikadan gelişmiş bir mühendislik mükemmeline kadar burada gelişmişlik gösterebilirsiniz.
 
Geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyun içerisinde kıyamet sonrası bir dünya yer alıyor ve birebir vakitte burada bilinmeyen bir bölge içerisinde bulunuyoruz. Oyunda istediğimiz formda kendi usulümüzü yansıtabilir ve daha çok Orta Çağ’a benzeri bir yapı ile birlikte burada karşılaşabiliriz. Elbette burada yüksek teknoloji ögeleri kurmaya çalışırken elimizdeki ögelerin ne kadar kâfi olup olmadığını görebilir ve birebir vakitte üretim bandını burada yerleştirebiliriz. Oyunda bir yandan ekonomiyi yükseltmeye çalışırken öteki yandan ise kendi bölgemizi daha da genişletmek ismine yeni topraklar alabilir ve bu toprakları daha da düzgün hale getirebiliriz. Bu kısımda kurak çöllerden farklı ormanlık alanlara kadar farklı bölgeler içerisinde yer alabilir ve birebir vakitte bu kurak bölgeleri daha da canlandırmak için elimizden geleni yapmaya çalışabilirsiniz.
 
Oyun içerisinde her bir ögesi büsbütün otomatikleştirecek bir yapı ile bir arada karşılaşabilir ve birebir vakitte burada çeşitli fabrikalar kurabilir ve üretim çizgisine geçiş yapabilirsiniz. Her şeyi otomatikleştirdiğimiz imal içerisinde fizik temelli bir yapı yer alıyor ve geliştirici grubun belirttiğine nazaran bu inşa ettiğimiz kısımların elbette yıkılabilir olduğunu ve düzgün temelleri atamazsak da bu yapının ilerleyen süreçte doğal afetlere ve başka ögelere karşı dayanamayarak yıkılıp gittiğini görebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca daima olarak bu yapıları denetim etmeye çalışacak ve birebir vakitte bunları güçlü bir temele oturtmaya başlayacaksınız. Münasebetiyle oyunda yaptığımız her atağın çok değer arz ettiğini söyleyebilir ve burada yer aldığımız müddet boyunca da kendi bölgemizi büsbütün üst düzeye taşımamız gerektiğini aktarabiliriz.
 
 
 
Mutant ve golemlerin yer aldığı oyun içerisinde suyun gücüyle de elbette farklı inşaa içerisine girebilir ve burada farklı yapılar elde edebilirsiniz. Bunun dışında başarılı fabrikalar inşa ederek kurak çölleri daha da sulu hale getirebilir ve yaptığınız ırmaklarla birlikte de burada doldurma sürecine geçiş yapabilirsiniz. Bilinmeyen bir kıyamet sonrası dünyada yer aldığımız üretimde kendi stratejimiz ve planımızı oyuna dahil edebilir ve burada ırmaklar inşa edebilir, sulama kanallarını yapabilir ve boru sınırını istediğiniz halde döşeyebilirsiniz. Münasebetiyle oyunda farklı farklı sulama alanları ile bir arada yer alabilir ve birebir vakitte buradaki halkı büsbütün kendi çapınızda besleyip büyütebilme imkanı bulabilirsiniz. Canlanmış toprakların arkasında elbette başarılı fabrikaların kurulması yer alıyor ve iktisadımızı güçlendirmek ve tıpkı vakitte yeni yapıları inşa etmek için de burada fabrikalar inşa ederek üretim çizgisine geçiş yapabilir ve geliştirebilirsiniz.
 
Oyun içerisinde daha çok su temelli bir yapının yer aldığını söyleyebiliriz ve birebir vakitte suyun gücüyle birlikte bu toprakları canlandırmaya çalışıyoruz. Tabiatın ortasında büyüyen bir üs inşa etmeye çalıştığımız üretimde kendi yaratıcılığımızı ortaya çıkarmaya çalışıyor ve birebir vakitte kendi kent planlamamızı da burada yerleştirebiliyoruz. Bu stil oyunlarda bildiğiniz üzere her bir oyuncu farklı bir yapıyı benimseyebilir ve her an evvel farklı bir strateji ve planlama ile birlikte oyundaki yerini alabilir. Münasebetiyle bu oyun içerisinde de ve özelinde de birebir halde her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebilir ve bu da oyuncuları çeşitlilik sunan ögeler ortasında yer alıyor. Oyunun bu noktasında elbette dilediğiniz formda yerleşim bölgelerini inşa edebilir, hangi binayı nereye yerleştireceğinize büsbütün siz seçebilir, üretim noktalarınızın hangi bölgeyi kuracağına, hangi süreçlerin yapılacağına, ekonomik alanı hangi kısımları etkileyeceğine burada büsbütün siz belirleyebilirsiniz. Münasebetiyle oyun içerisinde geniş bir özgürlük bizlere sunuluyor ve yapacağımız atılımların burada değerli olduğunu söyleyebilir ve aktarabiliyoruz.
 
Oyun içerisinde sulak alanların epey bol olduğu bir bölgede yer alır ve tıpkı vakitte boş bulduğumuz bölgelere de burada sularla doldurma yapabiliyoruz. Yani burada yapay göllerin ve ırmakların oluşturulmasına da katkı sağlıyoruz diyebiliriz. Oyunda inşa ettiğimiz bölgelerin pozisyonlandırılması epey değer arz ediyor. Zira burada yapacağımız kentin krokisi sahiden de büyük oranda değerli. Yaptığımız atakların üretim çizgisine tesir ettiğini burada direkt olarak görebiliyor ve üretim sınırı ile bir arada de daha fonksiyonlu ve çıkarlı bir yapıyı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Münasebetiyle bu noktada en âlâ biçimde ve en süratli biçimde üretime atılacak yapıları inşa etmeli ve ona nazaran de kendi stratejimiz ve planımızı da oyuna dahil etmeliyiz.
 
 
 
Oyun içerisinde hayli fazla ayrıntı ve işler bulunuyor. Bununla bir arada elbette istediğiniz halde hafriyatlar yapabilir ve etrafı hendeklerle birlikte çevirebilirsiniz. Kaynak yataklarına olan yakınlığınız elbette bu üretim içerisinde epey değer arz ediyor ve birebir vakitte burada toprağı kazmak ve toprağa verimli kullanmak hayli önemli. Oyun içerisinde hafriyat çarpı isimli bir mekanik yer alıyor. Bu mekanikle bir arada de istediğiniz formda kaynağı kullanabilir, toplayabilir ve toprağa gereksinimi olan bir içerik varsa bu mekanikle bir arada gerekli kaynakları toplayabilirsiniz. Bunun yanı sıra birebir vakitte çökertme makinesi bulunuyor. Bu makine ile bir arada de toprağın verimli içeriğine elekten geçirebilir ve tıpkı vakitte bu makinelerle bir arada de üretim sinirinizi daha da güçlendirebilirsiniz. Hasebiyle oyun içerisinde bu üslup ayrıntılı bir üretim sınırının ne olduğunu görebiliyor ve her bir yapı burada farklı bir fonksiyonla bir arada karşımıza geliyor diyebiliriz.
 
Ortaçağ teması ile birlikte karşımıza bulunan bu inşa etme strateji oyunu içerisinde tıpkı vakitte mancınıkların karşımıza çıktığını görebiliyor ve bu mancınıkları ne kadar kullanışlı olduğunu oyun içerisinde deneyimleyebiliyoruz. Oyunda bu mancınıklarla bir arada uzak yerlere gerçek atışlar yapabilir, kaynakları istediğiniz yerde istediğiniz formda aktarabilir ve bu biçimde uzak bölgelere gerçek transfer yapabilirsiniz. Mancınıklar çok fonksiyonlu olarak karşımıza çıkıyor ve kullanacağınız gayeye yönelik de sizlere uygun hizmetler verebiliyor. Hasebiyle bu mancınıkları da oyun içerisinde kendi bölgenize inşa etmek ve etrafınızı mancınıklarla bir arada donatmak epeyce değer arz ediyor diyebiliriz.
 
 
Bunun dışında oyun içerisinde üstte da bahsettiğimiz üzere golemlerin olduğundan bahsettik ve burada nüfus olarak yani halk olarak golemlerin çalıştığını söyleyebiliriz. Oyunda golemler daha süratli ve daha güçlü bir formda çalışabilir ve etrafı istediğin halde kazabilir ve buyruklarını yerine getirebilir. Oyunda tıpkı formda golemlere doyurmak için elbette yemek pişirme mekanikleriyle birlikte karşılaşabilir ve çeşitli bonusları da bu kapsamda elde edebiliriz. Golemlerin elbette berbat bir yanı bulunuyor ve vakit içinde golemlerin çürüdüğünü görebilir ve yok olacağını da buradan haber verebiliriz. Münasebetiyle vakit içerisinde golemlerin yok olduğundan bahsedecek olursak da bu golemleri üretmek ve yeni golemleri yerine getirmek epeyce kıymet arz ediyor. Bu sayede daima olarak kendimize nazaran üretirken bulabilecek ve birebir vakitte golem fabrikasına götürerek de onların ömürlerini uzatmak için yeni teknolojileri açmaya çalışacağız. Hasebiyle oyunda bir yandan da teknoloji ağacımız bulunuyor ve bunlarla bir arada gerekli araştırma yaparak da bunların ömürlerini ve güçlerini arttırabiliyoruz.
 
Oyundayken öteki taraftan elbette bir kent içine olmazsa olmaz güç kaynağı gerekiyor ve rüzgar tribünlerinden güneş panellerine kadar çok farklı güç elde etme seçeneğimiz bulunuyor. Bu kapsamda geniş çaplı bir bölge inşa edebilir, buraya rüzgar panellerini ve tribünlerini kurabilir, tıpkı vakitte güneş panelleri ile bir arada de bu noktayı yani bölgeyi donatabiliriz. Böylelikle hem güneşten gelen enerjiyi kendi bölgemize yani kentimize aktarabilir hem de rüzgar tribünleri ile bir arada de daima olarak bir güç kaynağı elde edebiliriz. Bu sayede üretim çizgimizi tamamlayabilir ve tıpkı vakitte üretim çizgimizle birlikte de iktisadımızı güçlendirebiliriz. Hasebiyle oyun içerisinde bu üslup bir güç kaynağının olması epeyce değer arz ediyor ve orta çağ boyunca da elbette bu güçlerin bu halde sağlanması hayli önemli. Bu yapılar oyun içerisinde olmazsa olmaz ögeler ortasında yer alıyor.
 
 
 

Oyunda tıpkı vakitte dinamik hava şartları ve gün şartları bulunuyor. Bu sayede değişken hava şartları ile birlikte havanın bir anda güneşliyken bir anda sislerle kaplı olduğunu deneyimleyebilir ve tıpkı vakitte yağmurun ve dolun da yağdığını burada görebiliyoruz. Dinamik hava geçişleriyle birlikte doğal afetleri meydana geldiğini, toprak kaymalarının ve öteki su taşmalarının önüne geçmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Münasebetiyle bu afetlere karşı hazırlıklı olmak oyun içerisinde epey değerlidir. Bunun dışında kum fırtınalarının olduğunu söyleyebiliriz ve kum fırtınalarına karşı çıkmak için de elbette burada elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz ve ona nazaran kendi inşa edebileceğimiz ögelerin olduğunu söyleyebilir ve aktarabiliyoruz.

Bunun dışında üstte bahsettiğimiz üzere oyun içerisinde gün döngüsü bulunuyor. Bu döngüyle birlikte sabah başladığımız bir işe akşam saatlerine yanlışsız ulaşabiliyor ve havadan bir anda karardığını görebiliyoruz. Hasebiyle havanın aydınlık olduğu yani güneşli olduğu kısımda nasıl bir yapının olduğunu görebiliyorsak, tıpkı vakitte gece karanlığı ile bir arada de etrafı nasıl aydınlandığını ve nasıl bir yapının olduğunu deneyimleyebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde gün döngüsünün olduğundan da bahsedebiliyoruz.
 
 
 
Oyunda tıpkı vakitte sıcak hava dalgalarının olduğundan bahsedebilir ve su depolayarak da bu sıcak hava dalgalarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde nitekim de su içeriği epey değer arz ediyor ve etrafı barajlarla ve ırmaklarla doldurarak bu su temini yapma konusuna hayli kıymet verebiliyoruz. Oyunda yapacağınız her atak burada epey ehemmiyet arz ediyor ve etrafı sularla çevrilerek elbette kentimize hem su temini yapabilir, hem de güç kaynağı ile bir arada de buradaki yerimizi alabiliyoruz. Birebir vakitte suyun yanlarına geniş tekerlekler kurarak bu suyun gücünden yararlanabilir ve kendi üretime attığımızda da bu kapsamda ilerletebilir ve geliştirebiliriz.
 

Kısaca toparlayacak olursak, oyun içerisinde ilgi alımlı bir inşa etme sisteminin olduğundan bahsedebilir ve bu üslup oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bunun dışında oyunun birebir vakitte Steam sayfası üzerinde bir demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümünü de birebir biçimde fiyatsız bir formda indirebilir ve bu sayede oyunun bir kısmını büsbütün fiyatsız bir halde oynayabilirsiniz. Tıpkı vakitte oyunu nasıl bir yapıya sahip olduğunu da bu demo sürümü ile bir arada öğrenebilirsiniz.

 
– Arizona Sunshine 2 (7 Aralık: aksiyon, macera, nişancı)
 
 
Vertigo Games tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan aksiyon, macera, nişancı oyunu Arizona Sunshine 2, 7 Aralık tarihinde geliyor.
Sanal gerçeklik başlıkları ile oynayabileceğiniz bu imal ne yazık ki direkt olarak konsollarda yahut PC platformunda oynanamıyor ve bunun için bir sanal gerçeklik başlığı gereksiniminiz bulunuyor. Zombi kıyametine adım atabileceğiniz ve yeni bir tecrübeye geçiş yapabileceğiniz bu üretimde bir yandan hayatta kalmaya çalışırken, başka yandan farklı silahlarla bir arada düşmanların üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz.
 
Oyunda ilgi cazip karakterler bulunuyor ve yanınızda ise farklı müttefik dostlarınız yer alıyor. Bunlarla birlikte istediğiniz halde oyunda ilerlemeye başlıyorsunuz. Sanal gerçeklik gözlüğü ile birlikte burada gerçekçi bir zombi kıyametine adım atabilir ve bulunduğunuz bölgede nitekim de büyük bir zombi kıyametinin yani sürün olduğunu görebiliyorsunuz. Bunun dışında karşınıza irili ufaklı zombi düşman çeşitleri çıkabiliyor ve karşınıza tıpkı halde daha da büyük yani işveren savaşları diyebileceğimiz bir yapının çıkacağını aktarabiliyoruz.
 

Oyun içerisinde hem tek oyunculu hem de çevrimiçi olarak oynayabileceğiniz bir yapı yer alıyor ve tıpkı vakitte yanınıza arkadaşlarınızı da davet edebiliyor ve böylelikle farklı bir tecrübeye de adım atabiliyorsunuz. Bunun dışında oyun içerisinde hem yakın hem de menzilli dövüş tarzları yer alıyor. Bunlarla bir arada istediğiniz biçimde oyundaki yerinizi alabilir ve birebir formda yakın dövüş silahlarıyla yahut menzilli silahlarla birlikte düşmanları yani zombileri ortadan kaldırabilirsiniz. Oyun içerisinde her kurşunun kıymetli olduğu bir yapı yeri oluyor ve bu dünya içerisinde elbette tüfeklerden palalara, alev silahlarından sopalara kadar istediğiniz formda silahlara elinize alabilir ve bununla bir arada de zombileri ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz.

 
 
Arizona eyaletinde yer aldığımız oyun boyunca kıyamet sonrası bu dünyada elbette yanımızda çeşitli müttefiklerimiz yani dostlarımız bulunuyor. Bunlarla bir arada bu ıssız dünya içerisinde hayatta kalmanın ne kadar güç olduğunu deneyimleyebiliyor ve birebir vakitte sanal gerçeklikle birlikte büyük bir seyahate çıkarken beklenmedik bir arkadaşlık da kurabiliyoruz. Gerçekçi bir savaşın heyecanına adım atabileceğimiz bu üretim içerisinde birebir biçimde hudut bozucu düşmanların olduğunu söyleyebilir ve burada hayatta kalmanın ne kadar sıkıntı olduğunu elbette o günden anlayabiliyorsunuz. Oyunda hudutlu sayıda cephaneler ve kaynaklar bulabiliyorsunuz. Hasebiyle oyunda ilerlerken sahiden de boşuna harcamamanız gerekiyor. Bu sayede ki kaynakları ve cephaneleri düzgün bir formda harcamanız ve her bir merminin zombiye gelmesini sağlamalısınız.
 
Bu usul oyunları elbette arkadaşlarla birlikte oynamak çok daha hoş bir tecrübenin kilidini açabiliyor. Bu imal özelinde de elbette çevrimiçi eşli oyun dayanağını bünyesinde barındırdığını söyleyebiliriz. Bu sayede yeni jenerasyon bir hayatta kalma tecrübesi elde edebiliyorsunuz. Yeni özelliklerin olacağı ve ilerleyen süreçte daha fazla güncellemenin geleceği aktarılan üretim 7 Aralık tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunu şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkışı yaptığında bir bildirim alabilirsiniz. Elbette elinizde rastgele bir sanal başlık aygıtı bulunuyorsa bu sanal başlıkla bir arada oynayabileceğiniz hoş bir oyun tecrübesinin bizlere yeni bir örneği diyebiliriz.
 
 
 
Oyun içerisinde öteki taraftan farklı bölgelere hakikat ilerleyebilir, burada elimizde bulunan farklı vazifeleri yapmaya çalışır ve bu misyonları yapmak için de elbette hem kendimize hem de yanımızdaki arkadaşlara güvenebiliriz. Burada etrafı keşfetmek epey değer arz eder ve her bölgenin farklı zombi tiplerinin bünyesinde barındırdığını aktarabiliriz. Bunun dışında bu bölgeler içerisinde elbette gidip gelebilir ve tıpkı vakitte bu bölgelerdeki zombi kümelerini ortadan kaldırmak için elimizden geleni yaparız. Bu kısımda etrafı keşfederek farklı kaynakları elde edebilir, yeni silahları elimize alabilir ve sırt çantamızı bu formda kaynaklarla ve araçlarla yani silahlarla bir arada donatabiliriz. Hasebiyle oyunda bu stil bir içeriğin olduğundan da bahsedebiliriz.
 

Oyunun ayrıyeten şu anda yeniden Steam sayfası üzerinden ön siparişlere açık durumda olduğunu söyleyebiliriz. 749 Türk lirasından standart sürümünü şu andan itibaren ön sipariş verebilirsiniz. Bunun yanı sıra Deluxe sürümünü %10 indirimle birlikte 791 Türk lirasından satın alabilirsiniz. İndirimsiz fiyatının ise 879 Türk lirası olduğunu aktarabiliriz. Bu biçim oyunlardan hoşlanıyorsanız bu tekrar bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Zombi kıyametini adım atabileceğiniz yeni jenerasyon bir sanal başlık tecrübesi diyebileceğimiz bir üretim.

– Tram Simulator Urban Transit (5 Aralık: simülasyon, açık dünya, yönetim)
 
 
Stillalive studios tarafından geliştirilen ve astragon Entertainment tarafından yayınlanacak olan simülasyon, açık dünya, idare oyunu Tram Simulator Urban Transit, 5 Aralık tarihinde geliyor.
Detaylı simülasyon ögeleri ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan bu üretimde kendimize ilişkin bir şirket inşa edecek ve bu şirketin yöneticiliğini de biz üstlenebileceğiz. Burada elbette çok sevilen simülasyon ögeleri karşımıza çıkacak ve tıpkı vakitte son teknoloji eserlerle ve yapılarla bir arada de oyundaki yerimizi alabileceğiz. Oyun daha evvel otobüs simülasyon oyunu çıkarmış olan bir gruptan bizlere geliyor ve şu anda ise bu oyunda da birebir biçimde Transit bir toplu taşıma yolları sistemi ile birlikte karşılaşabiliyoruz. Birebir vakitte burada tramvaylar yer alıyor ve bu tramvaylarla bir arada de burada ekonomik bir modeli inşa etmeye çalışıyoruz.
 
Oyun içerisinde farklı farklı tramvay modelleri bulunuyor ve bu modellerin elbette farklı gayeleri ve hizmetleri yer alıyor. Bununla bir arada ilerlediğimiz imal içerisinde kendimize ilişkin bir tramvay alanı inşa edebiliyoruz ve buradaki lokal ağı yönetebiliyoruz. Oyun içerisinde yer aldığımız müddet boyunca elbette şirket yöneticiliğine kollarımızı sıvadığımız üretimde kendi rotamızı planlayabiliyor, belirleyebiliyor ve kendi stratejimizi ve unsurlarımızı da buraya dahil edebiliyoruz. Bu üslup oyunlarda siz de biliyorsunuz ki her bir ayrıntı hayli değer arz ediyor ve tıpkı vakitte burada her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde ederek içeriğini genişletebiliyor.
 
 
 
Kendi tramvay kentinizi oluşturabileceğiniz ve bu tramvaylarla bir arada de ekonomik model içerisine geçiş yapabileceğiniz bu üretimde elbette burada yük nakliyeciliğine adım atacak ve tıpkı vakitte yolcuları da burada taşıyabileceksiniz. Bu kısımda elbette yolcu nakliyatından öbür taşımacılıklara kadar farklı farklı ögeler sizlere sunulacak. Bununla birlikte de istediğiniz kapsamda duraklar ekleyebilecek ve birebir vakitte burada raylar döşeyerek de tramvay yollarını kendi başınıza inşa etmeye çalışacaksınız. Bu kısımda tramvay yolunda elbette nasıl inşa edilebileceği ve birebir vakitte hangi rotadan geçiş yapılabileceği büsbütün sizin elinize bırakılmıştır. Yani oyunda aslında bir nevi tramvay yolunu inşa ederken, başka yandan ise kentin yapısını bozmadan burada rahat bir nefes aldırmak için elbette düzgün bir formda yerleşmek durumunda kalacağız.
 

Simülasyon oyunları içerisinde siz de biliyorsunuz ki gerçekçi bir yapı bekleniyor ve bu oyunda da birebir biçimde gerçekçi detaylandırmalarla birlikte bizlere hoş bir tecrübe sunulmak isteniyor. Tıpkı formda öbür simülasyon oyunlarında olduğu üzere bu oyunda da tramvay üzerine ayrıntılı bir içerik bizleri bekliyor ve tramvay ağımızı yönetebileceğimiz ve birebir vakitte seferleri planlayabileceğimiz bu imalinde nitekim de üst seviye bir yapı bekleniyor. Bunun dışında oyun içerisinde hakikaten de tatmin edici bir grafik ve simülasyon ögeleri bulunuyor ve birebir vakitte ilgi alımlı görüntülerle birlikte de burada karşılaşabiliyoruz. Oyuncular burada dikkat alımlı bir kent içerisine geçiş yapabiliyor. Burada kendi alanını yönetmek için ellerine idare ögelerini alabiliyor ve tramvay ağını yönetmek için de burada ellerinden geleni yapmaya koyuluyor.

Oyun üstte da bahsettiğimiz üzere farklı farklı tramvay modelleri sunuyor ve geliştirici grubun belirttiğine nazaran oyunda 6 eşsiz tramvay sistemi yer alıyor. Bu sistemlerden elbette istediğinizi seçebilir ve ona nazaran bir modelle sürüş keyfine erişebilirsiniz. Oyunda sefer kısımlarını düzenleyebilir, gerçekçi bir sürüş tecrübesiyle birlikte karşılaşabilir ve şahsen bu oyun içerisinde yerinizi alabilirsiniz. Oyunda tramvayları ilerletirken kendi rotanıza çizebilir ve birebir vakitte Kuzey Amerika’nın bir kentinde bu tecrübeye iştirak sağlayabilirsiniz.
 
 
 
Modellerin her birinin burada farklı bir teması, yapısı ve sistemi bulunuyor. Hasebiyle bunlarla bir arada canlı kentlere yanlışsız geçiş yapabilir, buradaki görünümleri açığa çıkarabilir, ilgi cazip kısımları elbette ekran imajı alabilir, yolcuları bir yerden bir yere gerçek taşıyabilir, istediğiniz biçimde ekonominizi büyütebilir ve rotanızı kendinize nazaran belirleyerek birebir vakitte duraklara da buna nazaran yapılandırabilirsiniz.
 
Oyunda simülasyon ögeleri olduğundan ötürü elbette ayrıntılı içerikler bizleri bekliyor ve bu ayrıntılarla birlikte de tek tek uğraşmak durumunda kalıyoruz. Oyunda üçüncü şahıs bir kamera bakış açısı bulunuyor ve bu kamera bakış açısı ile birlikte dilediğiniz üzere oyundaki yerinizi alabilir ve birebir vakitte idare ögeleri ile bir arada de oyunu tamamlamaya çalışıyorsunuz. Elde ettiğiniz ekonomik gidişatla bir arada elbette üst sıralara gelmeye hazırlanıyor ve kendinize ilişkin bir usul belirleyerek kent içerisindeki pozisyonunuzu güçlendirebiliyorsunuz. Nostaljik makinelerle bir arada yer aldığınız bu imal içerisinde 6 farklı eşsiz tramvay modelinin olduğundan bahsettik. Bu modellerle birlikte istediğiniz formda yolcular taşıyabilir ve dilediğiniz üzere tramvay alanınızı genişletebilirsiniz.
 
Simülasyon oyunları bildiğiniz üzere Türkçe lisan takviyesi ile bir arada bizlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu oyun özelinde de tıpkı halde Türkçe lisan dayanağının olduğundan kelam edebilir ve doğrulayabiliriz. Hakikaten site sayfası üzerinde de üstte bahsettiğimiz formda Türkçe lisanı desteklediği belirtiliyor ve bu oyunu büsbütün kendi mahallî lisanımızla bir arada oynayabiliyoruz. Bu usul oyunlarda elbette lisan takviyesinin yer alması birçok oyuncu için avantaj haline geliyor. Zira oyun içerisinde hayli fazla küçük ayrıntı bulunduğundan ötürü ve bu küçük ayrıntıları da hakim olmamız gerektiğinden ötürü bu durumda oyunu anlamamız ve büsbütün olayları hakim olmamız gerekiyor. İşte burada da lisan takviyeleri devreye giriyor ve oyun içerisinde yer aldığınız müddet boyunca Türkçe lisan takviyesi olsa bile nitekim de anlaşılması güç kısımların bizlere sunulabileceğini aktarabiliyoruz.
 
 
Oyunun şu anda üstte da bahsettiğimiz üzere Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığında bir bildirim alabilirsiniz. Son teknoloji modellerden nostalji içeriklere kadar farklı farklı kısımların yer aldığı oyunda kendi rotanızı belirleyebilecek ve tıpkı vakitte buradan da paralar kazanabileceksiniz. Öte yandan bu üretim şu anda ön siparişleri açık durumda olduğunu söyleyebiliriz ve tıpkı vakitte şu andan itibaren oyunu ön sipariş verebilirsiniz.
 
Oyunun ön sipariş fiyatına bakacak olursak şu anda %15 indirimli bir halde karşımıza çıkıyor ve 161 Türk lirasından satışta bulunuyor. Münasebetiyle bu stil oyunlardan hoşlanıyorsanız ve kaçırmak istemiyorsanız %15 ön sipariş indiriminden faydalanabilir ve oyunu şu andan itibaren satın alabilirsiniz. Tıpkı vakitte oyunun olağan fiyatının 190 Türk lirası olduğundan bahsetmemiz gerekiyor ve ortasında sahiden de hoş bir indirim olduğunu söyleyebiliyoruz.
 

Kısaca toparlayacak olursak oyun sahiden de bizleri hoş bir simülasyon tramvay tecrübesini sunmayı hedefliyor. Oyunda tramvayı istediğimiz halde kullanabiliyor, çizgileri belirleyebiliyor, duraklardan geçebiliyor, yolcuları dilediğimiz üzere duraklardan alabiliyor ve rotamızı kendimiz belirleyebiliyoruz. Bu stil bir simülasyon içeriği yer alıyor ve bu usul içeriklerden hoşlanıyorsanız, tek oyunculu bir tecrübeye de adım atmak istiyorsanız bu üretim tam size nazaran diyebiliriz. Oyunun tıpkı vakitte 5 Aralık tarihinde çıkış yapacağını da tekrardan belirtelim.

– Garbage Crew! (8 Aralık: aksiyon, simülasyon, taktik)
 
 
Xeetsh tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan aksiyon, simülasyon, taktik oyunu Garbage Crew!, 8 Aralık tarihinde geliyor.
Dikkat cazibeli çizgi grafik usulü ile bir arada karşımıza çıkmaya hazırlanan oyun içerisinde dikkat cazibeli görünümlerin olduğunu da söyleyebiliriz ve oyunda bir çöp takımına iştirak sağlayabiliyoruz. Oyun tek oyunculu bir biçimde oynanmıyor, birebir vakitte 4 kişilik takımla bir arada kolay bir tecrübeye adım atabiliyorsunuz. Oyunda görebileceğiniz üzere elbette çöp kamyonuna gerçek ilerlemeye çalışıyor ve burada çöp kamyonunun sürücüsüne yetişmeye çalışıyoruz.
 
Oyunda 4 oyuncuya kadar takviye sunuluyor ve her bir bölgeye geçtiğimiz vakit burada elimizden gelen takviyeyle bir arada öfkeli çöp kamyonuna ayak uydurmaya başlıyoruz. Tıpkı vakitte konteynırları boşaltmak ve buradaki çöp kutularını araca yüklemek büsbütün bizim işimiz oluyor.
 
Oyun içerisinde genel olarak bahsedecek olursak, bir çöp otomobilimiz bulunuyor. İkincisi ise 4 kişilik bir takımdan oluşan çöp grubu yer alıyor. Çöp takımı çöp kamyonundan yetişmeye çalışıyor, yani onun suratına yetişmeye çalışıyor. Burada çöp kamyonu elbette bizi beklemeden gidebiliyor ve burada ona ayak uydurmamız gerektiği bir yapı sunuluyor. Münasebetiyle burada yapmamız gereken tek bir vazifemiz bulunuyor: Çöpleri çöp otomobiline yüklemek. Oyun büsbütün bu temel üzerine kurulmuş durumda. Lakin oyunda elbette bununla birlikte farklı misyonları de hakikat adım atabiliyor ve birebir vakitte farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebiliyoruz.
 
Oyun içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca farklı bölgelere ilerlediğiniz sürece burada farklı misyonların, yani farklı çöp konteynırlarının olduğunu görebilecek ve tıpkı vakitte burada birden ona kadar farklı çöplerin olduğunu deneyimleyebileceksiniz. Münasebetiyle kimi bölgeler epeyce çöplerin ağır olduğu kısımlar olarak karşımıza çıkacak ve burada karakterlerimizi denetim etmek durumunda kalacağız.
 
 
 
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğimiz üzere 4 şahsa kadar dayanak sunuluyor. Lakin oyun içerisinde sadece bir klavye dayanağı bulunduğundan ötürü lokal olarak oynamak isterseniz de ekstra bir kontrolcüye bağlanmanız gerekecek. Münasebetiyle denetim aygıtı ile birlikte bu oyunu birebir bilgisayar üzerinden deneyimleyebilir ve klavye tek bir kişi olarak algılandığından ötürü öteki bir denetimciyi bu bilgisayara bağlamanız lazım. Lakin bu biçimde arkadaşınızla birlikte lokal olarak oynayabilirsiniz. Oyun içerisinde yer aldığınız sürece çöp arabasının sürücüsü başına nazaran gitmeye hazırlanacak ve asabi bir sürücü olarak yer alan bu oyun içerisinde karakteri elbette biz de yetişmeye çalışacağız. Oyundaki misyonumuz çöp kutularını ve çöp konteynırlarını büsbütün boşaltmak ve çöp otomobilini yüklemekten ibaret olarak karşımıza çıkacak.
 
Oyunda bir yandan etrafın kaosa sürüklendiğini ve öteki yandan doğal afetlerin meydana geldiği bu üretimde bir yandan şiddetli yangınlarla birlikte uğraşırken başka yandan çöp kotalarını boşaltmadığımız için de kamyon büsbütün bizi beklemeyi unutacak ve bununla birlikte de elbette ortalığın kaosa sürüklendiğini görebileceğiz. Oyun içerisinde geliştirici takımın belirttiğine nazaran buradaki çöp grubumuz hangi gayret içerisinde yer alması gerekiyorsa ona nazaran bir atak yapabilecek ve tıpkı vakitte burada bir kontrat imzalayacağız. Bu kontrat içerisinde de hangi çeşit bir iş yapacağımız ne yazık ki söylenmiyor. Hasebiyle oyunda çöp konteynırlarını boşaltırken elbette sürpriz işlerle birlikte ve misyonlarla birlikte de karşılaşabilmemiz epey muhtemel.
 
Eğlenceli bir yapı ile bir arada oyun içerisinde karşılaşacağımızı söyleyebilir ve arkadaşlarımızla bir arada bu oyun sahiden de ilgi cazip bir ayrıntı bizlere aktarılacağını söyleyebiliriz. Oyunda sahiden de arkadaşlarla bir arada koordine olabileceğimiz ve arkadaşlarımızla birlikte ivedi etmemizi gerektiren bir yapı yer alıyor ve bununla bir arada de oyunda sahiden de eğlenceli dakikaların kilidini açabiliyoruz. Zira bu şekil oyunlarda hem bir yandan ivedi ediyor hem bir yandan arkadaşlarımıza ne yapmamız gerektiğini söyleyebiliyor ve bir yerde unuttuğumuz bir nokta varsa ona da arkadaşlarımıza hatırlatabiliyoruz. Hasebiyle arkadaşlarımızla birlikte irtibat halinde ve cümbüş odaklı bir yapı içerisinde olursak nitekim de keyif alabileceğimiz bir yapının burada olduğunu söyleyebiliriz. Münasebetiyle bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız hakikaten de bu üretimi aslında bir göz atmakta yarar var diyebilirim.
 
 
 
Bunun grafik denemesi çizgi dizaynına bakacak olursak hakikaten de ilgi alımlı bir çizgi şekli sanat tarzının olduğunu söyleyebilir ve oyunda nitekim de bu stilden hoşlanıyorsanız tam olarak burada istediğiniz biçimde içeriklerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu kısımda oyunda birebir vakitte farklı farklı küçük oyunların ve içeriklerin yer aldığını söyleyebilirim ve burada ilerlediğiniz esnada ne yapmanız gerektiğini elbette oyun içerisinde anlayabilirsiniz. Lakin oyunda yalnızca çöp toplamak yer almıyor, birebir vakitte birtakım farklı küçük oyunlarının da burada olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda elde ettiğimiz tüm vazifelerde farklı farklı faydamıza olacak biçimde güçlendiriciler de bulunabiliyor ve bunlarla birlikte de oyundaki yerimizi alabiliyoruz.
 
Birebir formda tüm bu vazifelerde bizlere yardımcı olacak bu güçlendiricilerin yanı sıra tıpkı vakitte karakterlerimizin bir gerilim düzeyi bulunuyor. Bu gerilim düzeyini elbette ortada yani stabil bir biçimde tutmak için de oyunda elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve birebir vakitte bu güçlendiricileri de gerilim düzeyini düşürmek için kullanabiliyoruz. Hasebiyle oyunda bu üslup bir mekaniğin olduğunu da söyleyebiliyor ve aktarabiliyoruz.
 
Oyunda üstte bahsettiğimiz üzere öteki oyuncularla birlikte yani arkadaşlarla birlikte oynamak için bir denetim aygıtınızın olması gerekiyor. Bu aygıtla birlikte de elbette dilediğiniz üzere tıpkı bilgisayar üzerinden oynayabiliyorsunuz. Tıpkı vakitte bu oyun tüm çağdaş denetimci sistemlerini destekliyor. Bu takviyeler içerisinde ise Xbox One, Xbox 360, PS4, PS5, Switch Pro Denetim Aygıtı, Steam Denetim Aygıtı yer alıyor.
 
 
Oyun içerisinde farklı farklı düzeyler bulunuyor. Bu düzeyler içerisinde yapmamız gereken misyonlar yer alıyor. Tıpkı vakitte burada para biriktirebileceğimiz bir yapı bizlere aktarılıyor. Bunun dışında oyunda yer aldığımız sürece her bir gayrete başladığımızda farklı farklı skorlar elde edebiliyor ve tıpkı vakitte her bir kısım içerisinde de para kazanabiliyoruz. Hasebiyle oyunda en yeterli skoru elde etmek ve birebir vakitte yüksek para kazanmak için elimizden geleni yapmak durumunda kalıyoruz. Oyun içerisinde bir yandan arkadaşlarla bir arada koordine olmaya çalışırken, başka yandan ise elbette bir dövüş planınızın olması gerekiyor. Zira oyun içerisinde bir aksiyon sistemi olduğundan bahsedebiliyoruz. Oyunda farklı bölgelere hakikat ilerleyebiliyor ve orman içerisinden farklı kasabalara yanlışsız geçiş yapabiliriz. Birebir vakitte bu çaba içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca beklenmedik olayların meydana geldiğine de görebiliyoruz. Bu nedenle her türlü olumsuz duruma burada hazırlıklı olmamız gerekiyor ve etrafımızın bir anda kuşatıldığını da görebiliyoruz.
 
Benzersiz mekaniklerin yer aldığı oyunda rastgele kısımlar bizleri bekliyor. Yani bir oyun içerisinde geçiş yaptığımız sürece başka bir oyunun farklı bir biçimde bizlere aktarıldığını görebiliyoruz ve bu da her bir oyuncuya farklı bir tecrübe sunuyor diyebilirim. Münasebetiyle oyun içerisinde her bir düzeye, yani vazife dizisi boyunca farklı içeriklerle bir arada karşılaşabilir ve tıpkı vakitte bu oyundaki yerimizi alabiliyoruz.
 
Oyunda tek oyunculu bir yapının olmadığından bahsedebiliyor ve daima olarak çok oyunculu bir yapıyla birlikte burada karşılaşabiliyoruz. Birebir vakitte bu ortalığın kaose sürüklendiği süreçte arkadaşlarımızla birlikte buraya tertibi getirmek durumunda kalıyoruz. Ve bu tertibi sağlamak için de burada işbirliği içerisine girmemiz gerekiyor. Oyunda tüm bu sorumlulukları elbette tek bir kişi tarafından üstlenmiyor, tıpkı vakitte öteki arkadaşlarınızla birlikte de buradaki yerinizi alabilirsiniz. En az bir arkadaşınızı getirebileceğiniz ve yanınızda gayret etmeye çalışabileceğiniz bu arkadaşınızla birlikte elbette kanepenizi paylaşabilir ve birebir vakitte farklı denetimci ile birlikte de oyundaki yerinizi alabilirsiniz. Oyunda tıpkı vakitte öbür oyuncularla birlikte oynayabiliyor ve Steam üzerinden de öteki arkadaşlarınıza oyuna davet edebilir ve bu kaos içerisinde siz de yerinizi alabilirsiniz.
 
 
 

Oyunda kısaca toparlayacak olursak sonsuz ve rastgele kısımların olduğundan bahsedebiliyor ve bu rastgelelik elbette oyunun tecrübesini artıran ve çeşitleri üst düzeye çıkaran ögeler ortasında yer alıyor. Bu da her bir oyunda sizlere farklı bir tecrübe sunuyor diyebiliriz. Oyunda farklı farklı ayarlar bulunuyor. Ve bu ayarlarla bir arada de elbette kendi oyun tecrübenizi özelleştirebiliyor ve seçenekler ortasından seçim yapabiliyorsunuz. Oyun içerisinde bir yandan çevrimiçi işbirliği modu yer alıyor. Bu modla bir arada öbür oyuncularla birlikte oynayabilir ve tıpkı vakitte yanınıza arkadaşınızı davet ederek birebir bilgisayar üzerinden de oyunu deneyimleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra oyunda karakterlerimizin bir gerilim düzeyi bulunuyor. Bu gerilim düzeyini en alt düzeye düşürmemiz gerekiyor. Ve tıpkı vakitte burada karakterlerimize uygulayabileceğimiz çeşitli güçlendirmeler bulunuyor. Bu güçlendirmeler ortasında epeyce fazla içerik yer alıyor ve geliştirici grubun belirttiğine nazaran tonlarca güçlendirme sisteminin yer aldığını söyleyebiliyoruz.

Oyun içerisinde yalnızca çöp toplamak da kalmıyor, birebir vakitte atıkları toplayabilir, itfaiyecilik işine geçiş yapabilir, orman içerisinden bir emekçi olarak yer alabilir, bir yandan ise elimize kılıcımızı alarak bir şövalye edasıyla ortalığı kaosa çevirebilir, kamyon şoförü olarak bu oyunda yer alabilir ve tıpkı vakitte otomobil tamircisi rolüne de bürünebiliriz. Münasebetiyle oyun içerisinde farklı farklı yapabileceğimiz işler bulabiliyor ve bu işlerle birlikte de hakikaten farklı bir tecrübe elde edebiliyoruz. Oyunda birebir vakitte karakterlerimizi özelleştirebileceğimiz farklı kostümler bulunuyor.
 
50 farklı özelleştirme seçeneğinin yer aldığı oyunda hakikaten de oyuncuları geniş bir kütüphane bekliyor diyebiliriz. Bunun dışında oyun içerisinde farklı zorluklar bulunuyor ve bu zorluklar içerisinden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Böylelikle üst seviye bir zorluk istiyorsanız ona nazaran bir seçim yapabiliyor yahut daha az zorlukla birlikte oynamak istiyorsanız da ona nazaran bir seçimle oyunda ilerlemenizi sağlayabiliyorsunuz.
 
 
 
İlgi cazip grafik usulünü ve animasyon içeriklerini bünyesinde barındıran üretimin şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu biçim oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyun hakikaten de eğlenceli bir içerik kilidini bizlere sunmak istiyor ve burada farklı misyonlarla birlikte karşılaşabiliyoruz. Oyun şu anda yalnızca İngilizce lisan dayanağı ile birlikte bizlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Öbür taraftan rastgele bir lisan takviyesinin bulunmayacağını şu basamakta aktarabiliyoruz.
 
Oyunun birebir vakitte tanıtım fragmanını ve kısa oynanış içeriğini aşağıdan izleyebilir ve oyun hakkında görsel olarak ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Böylelikle oyunu nasıl bir şekilde sahip olduğunu da öğrenebilirsiniz.
 

Diğer taraftan oyuna rastgele bir demo sürümü bulunmuyor. Münasebetiyle deneme fırsatına erişemediğimiz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Lakin çıkış yaptığı gün oyunu deneyimleyebilirsiniz.

– Terminator: Dark Fate – Defiance (7 Aralık: strateji, taktik, yönetim)
 
 
Slitherine Ltd. tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan strateji, taktik, idare oyunu Terminator: Dark Fate – Defiance, 7 Aralık tarihinde geliyor.
Gelecek temalı bu üretim içerisinde ilgi cazip ortamların ve atmosferin olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı vakitte hem bu oyunu hem tek oyunculu hem de çevrimiçi olarak başka oyuncularla bir arada oynayabilir ve onlarla birlikte de kapışabilirsiniz. Oyun içerisinde Amerika ordusunun kalıntılarından oluşan bir kümeye eşlik ediyor ve bunların yanına gelerek kumandan rolünü üstleniyor ve tıpkı vakitte buradaki ordulara rehberlik etme konusunda elbette üst seviye bir çaba başlatıyorsunuz.
 
Savaş ve taktik odaklı bir imal içerisinde gerçek vakitle strateji ögeleri bulunuyor. Anlık olarak kümenizi yani askerlerinizi yönetebiliyorsunuz. Oyunda çatışma ve çok oyunculu modlarla birlikte istediğiniz formda ilerleyebiliyorsunuz. Birbirinden çok farklı olarak 3 farklı kümenin burada olduğunu görebiliyorsunuz. Bu kümelere elbette dilediğiniz üzere rehberlik edebiliyor ve birebir vakitte bu kümelerin her birinin kendine ilişkin özellikleri ve takviyeleri bulunuyor. Bu kümeler elbette kimileri uzak menzilli, kimileri ise yakın menzilden daha tesirli olabiliyor. Bunları kullanmak büsbütün sizin seçimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Zira harita içerisinde bir dizi strateji ve planlama yapmak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu planlarla bir arada de tıpkı halde bu kümelere önderlik edebiliyorsunuz.
 

Bilim kurgu temalı strateji ögelerine sahip proje içerisinde insanlık ve başka robotlar ortasında büyük bir gayret giriş yapabiliyor ve makinelerin ortasında kendimizi savaş içerisinde bulabiliyorsunuz. Gerçek vakitle strateji ögeleriyle birlikte harmanlanmış bu üretimde komutayı elimize alabiliyor ve insanlığı yok etme planlarını burada suya düşürmeye çalışıyoruz. Oyunda bir dizi düşman çeşitliliği bulunuyor. Bu düşmanları alt etmek için elbette üstte da bahsettiğim üzere elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve anlık olarak kümemizi burada yönetebiliyoruz. Elbette kümemizle birlikte idare ögelerini elimize alırken her bir karakteri burada farklı yerlere gerçek gönderebiliyor yahut toplu olarak kümemizdeki askerleri burada yönetebiliyoruz. Münasebetiyle düşmanların ataklarından kaçmak için elbette anlık olarak reaksiyon verebilir ve karakterlerimizi burada hayatta tutmaya çalışıyoruz. Burada kumandan rolüyle bir arada kendimizi daha da geliştirmeye çalışır ve oyunun ilerleyen safhalarında elbette daha fazla taktik ve planlama ile bir arada de buradaki yerimizi alabiliyoruz.

 
 
Direniş kümelerinden savaşçı kümelere kadar farklı farklı üç kümenin yer aldığı imal içerisinde bir dizi büyük strateji haritası bulunuyor. Bu harita içerisinde de farklı farklı ögeler yer alıyor. Oyunda elbette etrafı keşfetmek ve keşif koluyla birlikte buralarda neler olup bittiğini görmek epeyce kıymet arz ediyor. Tıpkı vakitte burada bizlere bir dizi vazifeler veriliyor. Elbette bu misyonlar birinci etapta kolay bir biçimde karşımıza çıkarken, ilerleyen safhalarda yani kısımlarda ise daha da şiddetli bir yapıyı bünyesinde barındırarak bizlere daha kuvvetli bir içeriği sunmayı hedefliyor. Burada çabucak yer aldığımız mühlet boyunca vazifeleri de yapmaya çalışırken, bir ordunun denetimini elimize alabiliyor ve bu ordunun denetimi elimize alırken de hem üniteleri istediğimiz yerlere yerleştirebiliyor, savaşlar içerisinde çeşitli taktikler yapabiliyor ve karakterlerimizin burada yeteneklerinden faydalanabiliyoruz. Böylelikle onları hayatta tutmaya çalışıyoruz.
 
Lider olarak yer aldığımız üretimde hayatta kalan öbür beşerlerle bir arada bağlantıya geçebiliyor ve tıpkı vakitte onları kendi kümemize da dahil edebiliyoruz. Tekrar tekrar oynayabileceğimiz bir yapı ile bir arada karşımıza çıkmaya hazırlanan proje içerisinde mümkün olan en âlâ sonucu elde etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Karakterlerimizin elindeki donanımlarıyla birlikte düşmanlara karşı gelmeye çalışıyor, hünerlerimizi ve askeri dehamızı daha da üstlere çıkarmak için geliştirmeler yapıyor ve daha fazla bilhassa bir arada buradaki yerimizi alabiliyoruz. Direniş kümesi olarak geri aldığımız oyunda, üstte da bahsettiğim üzere ana tema burada insanlığın yok olmasından geçiyor. Münasebetiyle biz de burada insanlığın yok olmaması için elimizden geleni yapmaya koyulurken, karşımıza çıkan düşman kümelerini ortadan kaldırmaya çalışıyor ve tıpkı vakitte kendimize ilişkin bir bölgeyle bir arada de burayı müdafaa altına alabiliyoruz. Burada hülasa ne kadar çok düşman bölge işgal edersek, ne kadar çok düşmanı kaldırırsak, o kadar çok bizim lehimize bir durum kelam konusu olduğunu söyleyebiliriz.
 
Oyun içerisinde genel olarak kendimize çatışma içerisinde bulabiliyor ve bu çatışmalarla bir arada de farklı farklı taktiklerle ve planlamalarla birlikte kendi yolumuzu açabiliyoruz. Makinelerin idaresi ele geçirdiği bu bölgelerde en büyük tehdit elbette bunlar olarak karşımıza çıkar ve tıpkı vakitte bu tehditlerin yanı sıra öbür insanların da burada büyük bir tehlike olduğunu görebiliriz. Münasebetiyle o tarafta yalnızca makineler değil, tıpkı vakitte öbür insan kümelerinin yani hayatta kalan kümelerinin da burada tehlikeli olduğuna nazaran biliyoruz ve her iki kümeye karşı da burada savaş açabiliriz.
 
 
 

Farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebileceğimiz imal içerisinde elbette çevreyi kendi lehimize kullanmak hayli değer arz ediyor. Zira buralarda çeşitli taktikler yapabilmek için çevreyi tahlil etmeli ve buradaki korunaklı alanlarla bir arada de kendi karakterlerimizi yönlendirerek buralarda siper çatışmalarına geçiş yapmalıyız. Tıpkı vakitte burada tehlikeli bölgelerin olduğunu söyleyebilir ve burada yeni müttefikler elde edebilir ve kendi kümemize bunları davet edebiliriz. Münasebetiyle bu yapı ile birlikte de elbette her ilerlediğimiz bölgede farklı bir içerikle birlikte karşılaşabiliyor, tıpkı vakitte sağa sola araştırarak da çeşitli materyaller yani kaynaklar bulabiliyor ve öbür insan kümeleri ile ve tıpkı vakitte robotlarla bir arada de burada savaş içerisinde geçiş yapabiliyoruz.

Taktiksel dehamızı geliştirebileceğimiz ve farklı stratejilerle bir arada zafer kazanmaya başlayacağımız üretimde gerçekçi olarak savaşlara katılabiliyor ve düşmanlara karşı savaşlarımızda çeşitli askeri tesisatları kullanabiliyoruz. Oyunda araçlardan tesisatlara, mühimmatlardan silah çeşitliliğine kadar epeyce fazla ayrıntı bulunuyor. Bu ayrıntılarla birlikte de oyunda direniş kümemize hayatta tutmaya ve daha da güçlendirmeye çalışıyoruz.
 
Oyunda direnişi sürdürmek için elbette yeni yeni müttefikler yani askerler üretebiliyor ve bunları toplayabiliyoruz. Birebir vakitte yeni eğitimler yaparak da bu karakterleri güçlendirebiliyor ve yeni hünerlerle birlikte de bu karakterlerin düzeyini arttırabiliyoruz. Düzey atladıkça da yeni marifetler elde edebilir ve tıpkı vakitte yeni silahlar ve ekipmanları da bu kapsamda edinebiliyoruz. Münasebetiyle oyunda hem ekipmanlarla hem de yeteneklerle bir arada karakterlerimizin yani kümemizin daha da güçlü olmasını sağlayabiliyoruz. Bu da oyunda öne çıkan özellikler ve mekanikler ortasında yer alıyor diyebiliriz.
 
 
 
Oyunda karmaşık bir savaş içeriğine gerçek adım atabilir ve tıpkı vakitte burada taktiklerimizi konuşturmaya çalışıyoruz. Gerçekçi bir formda bizlere aktarılan bu savaş atmosferi hakikaten de ilgi cazip ayrıntılarla bizlere sunuluyor. Birebir vakitte savaş alanında verdiğimiz taktikler epey ehemmiyet arz ediyor. Zira bu savaş alanında verdiğimiz taktikler ve planlamalar anlık olarak başımızdaki kanılarla eşleşiyor ve seçimlerimizin burada ne kadar tesirli olduğunu direkt görebiliyoruz. Birebir vakitte başka kümelerin yahut karakterlerin bizim kümemize katılmasını sağlayabiliyor yahut size karşı savaşmaları için burada kendi seçimlerinizi yapabiliyorsunuz. Münasebetiyle burada yaptığınız seçimler dikkatli bir halde yapılması gerekiyor. Bu da başka kümelerin bizlere karşı savaşmasını yahut öbür kümelerin da bize dahil olmasını sağlayan ögeler ortasında yer alıyor.
 

Oyunda üstte da bahsettiğim üzere farklı farklı vazifelerin yer aldığını mühlet boyunca farklı karakterlerin yanımıza geldiğini görebiliyor ve kümemizi daha da genişletebiliyoruz. Fakat bu vazifeler kimi noktalarda daha kuvvetli bir içeriği bizlere aktarıyor ve burada kaynaklarımızın ve askeri teçhizatlarımızın azaldığını görebiliyoruz. Münasebetiyle burada misyonları yapmaya koyulurken elbette daha fazla teçhizatı ve askeri birliği yanımıza almamız gerekiyor. Birebir vakitte bu misyonlarla bir arada de kümemizi daha da büyütme talihine sahip olabiliyoruz.

Oyunda bu misyonları tamamlamaya çalışırken farklı bölgelere hakikat ilerleyebiliyor. Bu bölgelerin farklı strateji ögeleri ve etraf ayrıntıları bulunuyor. Ve bunlarla birlikte de farklı atmosferlere ve görünümlere hakikat yelken açabiliyoruz. Oyunda daha çok gelecek temalı yapıyı kullanıyor ve bununla birlikte de savaş atmosferi bizlere aktarılıyor. Daha çok karanlık bir yapı ile bir arada karşılaştığımız oyunda dilediğimiz üzere strateji ve planlarımızı yapabiliyor ve bunlarla bir arada de oyundaki yerimize alabiliyoruz. Bu usul oyunlarda bildiğiniz üzere her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebiliyor. Bu da yaptığınız strateji ve planlamalardan ötürü olabiliyor.
 
Oyun içerisinde kaynakların hudutlu olduğunu görebiliyor ve bu kaynakları kullanmak ve birebir vakitte kaynakların hakikat bir halde harcanması için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Oyunda geliştirici grubun belirttiğine nazaran ilgi alımlı bir hasar sistemi yer alıyor. Ve bu hasar sistemi ile bir arada de nitekim oyunculara karşı savaştığımız esnada da burada büyük bir galibiyet elde etmeye başlayabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı kümeler eğitebiliyor ve birebir vakitte piyade kümelerinden arızalı araçlara kadar burada farklı ünitelerle birlikte karşılaşabiliyoruz. Bunların dışında tıpkı vakitte plazma teknolojisi ile bir arada oyunda düşmanlara cız bız edebiliyor. Birebir biçimde drone’ları ve öteki uçan ünitelerde kullanarak insanları burada algılayabiliyoruz ve öbür taraftan kendimizi daha da hayatta tutmaya çalışıyoruz.
 
 
Farklı ünitelerin, teçhizatların ve tıpkı vakitte sonlu kaynakların yer aldığı gerçek vakitli savaş oyunu içerisinde savaş alanını kendi lehimize kullanmak için fizik tabanlı bir sistemin yer aldığını söyleyebiliriz. Oyunda binaların yıkılabildiğini ve ateş ettiğimiz yerin parçalandığını görebilir ve tıpkı vakitte geliştiricilerin belirttiğine nazaran bu sistemin oyuncuları farklı formlarda avantaj sunacağı belirtiliyor. Örneğin, büyük bir binanın yanında bir düşman kümesi bulunuyor. Bu düşman kümesini toplu bir biçimde ortadan kaldırmak için bu binaya ateş edebilir ve bu binayı hasar verebilirsiniz. Bununla bir arada, binanın yıkıldığını görebilir ve binayı orduların üzerine yıkılıyor ve böylelikle düşmanları bu halde toplu olarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bu da oyunda yer alan bir öteki mekanik olarak karşımıza çıkabilir. Münasebetiyle, oyunda fizik tabanlı bir bina yıkım sisteminin olduğundan bahsedebiliriz. Bilhassa bu durum elbette kentlerin içerisinde hayli avantajlı duruma bizleri getiriyor. Hasebiyle, taktiksel savaşlar içerisinde de bu fizik ögelerinden da yararlanabiliyoruz.
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir yapıyla birlikte karşılaşabilir ve bunlarla bir arada de oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Tek oyunculu mod içerisinde elbette öykü modunu deneyebiliyor ve buralarda kendimize ilişkin vazifeleri çıkabiliyoruz. Burada büsbütün bizim verdiğimiz kararlar tesirli olabilir. Fakat, öteki taraftan çevrimiçi çok oyunculu maçlarda da marifetlerimizi test edebiliyor ve birebir vakitte burada teğe bir, ikiye karşı bir, ikiye karşı iki üzere farklı savaşlara geçiş yapabilir ve buralarda gerçek hayattaki oyuncularla birlikte kapışabiliyoruz. Hasebiyle, buradaki seçim büsbütün size ilişkin oluyor ve bu türlü bir yapının da olduğundan bahsedebiliyoruz. Elbette tek oyunculuk kısmından sıkıldıysanız çevrimiçi çok oyunculu modu içerisine girebilir, geniş bir haritaya atılabilir ve öteki oyuncularla bir arada burada kapışalabilirsiniz. Natürel ki burada kendinize ilişkin bir üs inşa edebiliyor ve bu inşa ettiğiniz bölge ile birlikte de hem yeniden üniteler üretebiliyor hem de dilediğiniz üzere kendi alanınızı muhafazaya çalışabiliyorsunuz.
 
Kısaca toparlayacak olursak, oyun içerisinde gerçek vakitli strateji ögeleri ile birlikte savaş odaklı ve bilim kurgu temalı bir yapı bizlere sunuluyor. Oyun içerisinde yaptığımız taktikler ve seçimler epey ehemmiyet arz ediyor ve geniş çaplı bir uğraş atılıyor diyebiliriz. Oyun içerisinde yer aldığınız mühlet boyunca farklı üniteler üretebiliyoruz. Zırhlı ağır ünitelerden piyadelere kadar farklı farklı ünitelerin olduğunu görebiliyor ve farklı araçlarla bir arada de oyunda geniş çaplı bir maceraya atılabiliyoruz. Bunun dışında donanımlarıyla birlikte ön plana çıkan çeşitli karakterler bulunuyor. Bu karakterleri kullanabilir ve birebir vakitte bunları farklı roller verebiliyoruz. Oyun içerisinde savaş alanlarında anlık olarak reaksiyon verebiliyor ve düşmanları burada kıskaca alabiliyoruz.
 
 
 
Bunun dışında yaptığımız taktikler burada hayli ehemmiyet arz ediyor ve etraf ögelerini kendi lehimize kullanmak için burada çeşitli ataklar gerçekleştirebiliyoruz. Yeniden üstte bahsettiğimiz üzere, oyun içerisinde her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebiliyor ve bu tecrübeyle bir arada de oyun tecrübesini özelleştirebiliyor ve kişiselleştirebiliyor. Münasebetiyle, bu stil oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir baht verebilirsiniz. Strateji ve planlamaları içerisinde geçiş yapmak istiyorsanız ve gelecek temalı bir oyuna başlamak istiyorsanız bu oyunu bir göz atmanızda yarar var diyebiliriz.
Son olarak, oyun içerisinde ilgi alımlı bölgelere gerçek ilerleyebiliyor ve buralardaki farklı ögeleri araştırabiliyor ve kaynak araştırması ile birlikte buradaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda ne kadar çok ünite eğitirseniz o kadar çok güçlü pozisyona gelebilir ve birebir vakitte burada hayatta kalma bahtımızı da arttırabiliyorsunuz. Gelecek temalı yapı ile bir arada burada farklı dronlar inşa edebiliyor, farklı lazer silahları ile birlikte karşılaşabilir ve hudutlu kaynaklarımızı buralarda kullanabiliyorsunuz. Lazer silahları elbette burada hayli değer arz ediyor. Zira lazer silahı ile bir arada toplu bir formda düşmanları yakabilir ve onları direkt olarak ortadan kaldırabiliyorsunuz. Hasebiyle, burada bilim kurgu sistemlerini kullanmak ve gelecek temalı silahları kendi bölgemize yerleştirmek hayli değer arz ediyor. Bunlarla birlikte de kendi bölgemizi savunabiliyor ve hayatta kalma talihimizi bu noktada arttırabiliyoruz.
 
 
 
Diğer taraftan, oyunda farklı stratejiler benimseyebiliyor ve bunlarla bir arada de bir kümesi sağdan, bir kümesi ise soldan yollayabiliyorsunuz. Hasebiyle, burada her bir ünite farklı bir emeli hizmet etmek için kullanabiliyor ve burada kendi stratejimizi ve planlamalarımızı oyuna dahil edebiliyoruz. Münasebetiyle, oyunda farklı bölgelerde farklı stratejiler yapabiliyoruz. Örneğin, ormanlık alan içerisinde girdiğinizde burada elbette farklı ağaçların gerisine geçebiliyorsunuz. Şayet kentlerin yani yıkık dökük harabe binaların içerisine girebilirseniz, buralarda daha farklı stratejiler benimseyebiliyorsunuz. Hasebiyle, oyunda bu şekil ilgi cazibeli içeriğin yer aldığını söyleyebiliyoruz.
 

Bunun dışında, oyunu Steam sayfası şu anda açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Daha evvelki haberlerde de bahsettiğimiz üzere, Steam sayfası üzerinden istek listenize eklediğiniz oyunlar mail adresinize bir bildirim aracılığıyla geliyor ve bu da oyundan haberdar olmanızı sağlıyor. Hasebiyle, beklediğiniz oyunları istek listenize eklemenizde yarar var.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Konsol Haberleri

Skull and Bones, Assassin’s Creed IV'ün Oyuncu Sayısını Arttırdı!

  Korsan teması ile Ubisoft tarafından 16 Şubat tarihinde piyasaya sürülen Skull & Bones…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Mart Ayının Fiyatsız PlayStation Plus Oyunlarından Biri Sızdırıldı!

  Sony tarafından kullanıcılara sunulan ve aylık oyun abonelik hizmeti kapsamında hizmet veren…
Daha Fazla
Konsol Haberleri

Warren Spector, Epic Mickey 3'ü Yapmayı Çok İstediğini Açıkladı

  Deus Ex’in yaratıcısı Warren Spector, Epic Mickey serisi hakkında yeni açıklamalarda…
Daha Fazla